خبر
اقتصاد  

احیایی که به همت بخش خصوصی نیاز دارد

می متالز - یکی از حوزه‌هایی که به یقین می‌تواند سبب رونق‌بخشی به بخش ساخت‌وساز و به دنبال آن صنایع پایین‌دست شود، احیای بافت‌های فرسوده است.

به گزارش می متالز، هرچند دولت به‌خوبی بر مزیت احیای این بافت‌های فرسوده و رونقی که این حوزه می‌تواند بر ساختمان‌سازی ایجاد کند، واقف است اما گویی بودجه‌های دولتی چندان جوابگوی نیازهای اساسی مردم نیست تا مازاد آن بتواند به‌طرز قابل‌توجهی به امر احیای بافت‌های فرسوده اختصاص یابد.
هرچند در قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به احیا و بهسازی سالانه حداقل ۱۰درصد از بافت‌های فرسوده شده است؛ موضوعی که در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه کشور نیز بر آن تاکید شده بود که دولت‌ها موظف بودند سالی ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده را احیا کنند اما براساس آمارهای اعلام شده در این دو برنامه، بیش از ۱۵ درصد نوسازی در بافت‌های فرسوده احیا نشده‌اند که این امر نشان می‌دهد توجه جدی در این زمینه از سوی دولت‌ها برای این امر وجود ندارد.
از این‌رو با توجه به بودجه اندک دولت برای احیای بافت‌های فرسوده به‌نظر می‌رسد که در این زمینه بهتر است به سمت بخش خصوصی و ظرفیتی که این بخش می‌تواند در احیای این بافت‌ها داشته باشد، پیش رفت. بنابراین دولت و وزارتخانه‌های مربوط حداقل می‌توانند در این زمینه برای انگیزه‌بخشی به بخش خصوصی برای احیای بافت‌های فرسوده تسهیلات مشوقی درنظر بگیرند تا فعالان این حوزه را تشویق به سرمایه‌گذاری کنند، چراکه به یقین تا زمانی که تسهیلات مناسب پرداخت نشود سرمایه‌گذاران انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده را نخواهند داشت.

سارا اصغری / روزنامه‌نگار

کد خبر: 33551
تاریخ: 1398/01/26 - 12:50
منبع: روزگار معدن

بخش خصوصی  ساخت‌وساز 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 غریب پور در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل دفتر مرکزی حراست ایمیدرو:

پیشنهاد جدید ایمیدرو برای اکتشاف 300 هزار متر مربع با مشارکت بخش خصوصی/ 27 طرح تحقیقاتی برای رفع 27 مشکل

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: پیشنهاد جدید اکتشاف 300 هزار متر مربع پهنه معدنی را با مشارکت کنسرسیوم شرکت های بزرگ به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده ایم.
 مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد:

بهره برداری از معدن فسفات چرام سرعت می گیرد

می متالز - سرعت بهره برداری از معدن فسفات چرام با کمک بخش خصوصی افزایش می یابد.
 

در اهمیت خصوصی‌سازی معادن

می متالز - هرچند معادن بیشتر به بخش خصوصی واگذار شده‌اند اما در عمل می‌بینیم که خصولتی‌ها رشد کرده‌اند و هنوز نقش دولت در مدیریت معادن پررنگ است.
 

سرمایه گذاری 24 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در آذربایجان شرقی

می متالز - معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی از سرمایه گذاری بیش از 24 هزار میلیارد ریال در سال 97 در بخش خصوصی در حوزه صنعت خبر داد.
 مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تاکید کرد:

موفقیت کنسرسیوم بزرگ اکتشافی کشور در گرو نگاه ویژه مسوولین

می متالز - بخش معدن و به‌خصوص بخش اکتشاف آن از بخش‌های ریسک پذیر است و دولت ها مکلف هستند اکتشاف معادن را به‌عنوان وظیفه‌ای حاکمیتی انجام دهند، چون بخش خصوصی بیشتر تمایل دارد در بخش بهره‌برداری و فرآوری معادن فعالیت کند تا در بخش اکتشاف و مطالعاتی.
 

رمز ارز پیمان با مشارکت 3 بانک بورسی

می متالز - مدیرعامل بانک ملی ایران از اجرایی شدن رمز ارز پیمان با مشارکت این بانک به همراه بانک‌های ملت، پارسیان، پاسارگاد و یک شرکت خصوصی بر پایه طلا و در حوزه املاک خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما