خبر
اقتصاد  

احیایی که به همت بخش خصوصی نیاز دارد

می متالز - یکی از حوزه‌هایی که به یقین می‌تواند سبب رونق‌بخشی به بخش ساخت‌وساز و به دنبال آن صنایع پایین‌دست شود، احیای بافت‌های فرسوده است.

به گزارش می متالز، هرچند دولت به‌خوبی بر مزیت احیای این بافت‌های فرسوده و رونقی که این حوزه می‌تواند بر ساختمان‌سازی ایجاد کند، واقف است اما گویی بودجه‌های دولتی چندان جوابگوی نیازهای اساسی مردم نیست تا مازاد آن بتواند به‌طرز قابل‌توجهی به امر احیای بافت‌های فرسوده اختصاص یابد.
هرچند در قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به احیا و بهسازی سالانه حداقل ۱۰درصد از بافت‌های فرسوده شده است؛ موضوعی که در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه کشور نیز بر آن تاکید شده بود که دولت‌ها موظف بودند سالی ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده را احیا کنند اما براساس آمارهای اعلام شده در این دو برنامه، بیش از ۱۵ درصد نوسازی در بافت‌های فرسوده احیا نشده‌اند که این امر نشان می‌دهد توجه جدی در این زمینه از سوی دولت‌ها برای این امر وجود ندارد.
از این‌رو با توجه به بودجه اندک دولت برای احیای بافت‌های فرسوده به‌نظر می‌رسد که در این زمینه بهتر است به سمت بخش خصوصی و ظرفیتی که این بخش می‌تواند در احیای این بافت‌ها داشته باشد، پیش رفت. بنابراین دولت و وزارتخانه‌های مربوط حداقل می‌توانند در این زمینه برای انگیزه‌بخشی به بخش خصوصی برای احیای بافت‌های فرسوده تسهیلات مشوقی درنظر بگیرند تا فعالان این حوزه را تشویق به سرمایه‌گذاری کنند، چراکه به یقین تا زمانی که تسهیلات مناسب پرداخت نشود سرمایه‌گذاران انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده را نخواهند داشت.

سارا اصغری / روزنامه‌نگار

کد خبر: 33551
تاریخ: 1398/01/26 - 12:50
منبع: روزگار معدن

بخش خصوصی  ساخت‌وساز 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

پـول دادنی را باید داد

می متالز - بخش معدن ایران، نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دارد و این ۲راهکار در حل مشکلات تاثیر مثبت دارند.
 نگاهی به مهم‌ترین چالش‌های بخش مسکن

رکود ساخت‌وساز ادامه‌دار می‌شود؟

می متالز - اگرچه همه نهاد‌ها بر لزوم رونق تولید مسکن به عنوان صنعت پیشران اقتصادی تاکید می‌کنند که با تحرک آن بخش قابل‌توجهی از صنایع معدنی نیز به حرکت درمی‌آیند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد احتمال افزایش ساخت‌وساز در امسال هم پایین خواهد بود.
 

حلقه گم‌شده خصوصی‌سازی پیدا شد

می متالز - نمایندگان مجلس شورای اسلامی سرانجام بعد از گذشت ۱۴ سال از آغاز خصوصی‌سازی‌ها در ایران بندی را مصوب کردند که بر اساس آن یکی از حلقه‌های اصلی مفقوده در انجام خصوصی‌سازی‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد. "اهلیت" این حلقه گمشده خصوصی‌سازی در ایران است که به گواه بسیاری از اقتصاددانان حتی از قیمت فروش اموال دولتی هم مهمتر است.
 

پوری‌حسینی: چرا کاری می‌کنیم بخش خصوصی مخفی زندگی کند یا از ایران برود؟

می متالز - پوری‌حسینی گفت: با وضع موجود بخش خصوصی می‌گوید من این‌قدر توانِ مالی دارم همان بهتر که مخفیانه زندگی کنم، اگر هم لازم شد و خواستم فعالیت کنم بروم خارج از کشور.
 

دستگاه های استان مسئولیت پذیر‌ی خود را نسبت به رونق تولید افزایش دهند/ ‌شفافیت و مبارزه با فساد از ضرورت های توسعه و حکمرانی خوب است

می متالز - استاندار یزد در دیدار با تشکل ها، فعالان و کارآفرینان بخش صنعت و معدن استان گفت: دستگاه های استان مسئولیت پذیر‌ی خود را نسبت به تحقق شعار سال و رونق تولید افزایش دهند.
 نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

70 درصد صنعت بانکداری تغییر می کند/ آینده نظارت و استقلال بانک مرکزی

می متالز - نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام آینده نظارت و استقلال بانک مرکزی گفت: طرح مجلس برای اصلاح ساختار نظام بانکی موجب تغییر ۷۰ درصدی صنعت بانکداری می شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما