خبر
آهن و فولاد   محیط زیست  
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان:

صنایع فولادی در رتبه آخر آلاینده ها قرار دارند

می متالز - منصور یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در نشست خبری در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست اظهار کرد: محیط زیست بحث‌های متعددی به ویژه برای فولاد وجود دارد اما اگر به مراجع محیط زیست مراجعه کنیم می بینیم که صنایع رتبه آخر را در آلایندگی دارند.

به گزارش می متالز، وی ادامه داد: صنعت فولاد در مقایسه با سایر صنایع در رتبه پایین تری قرار دارد و شرکت‌های فولادی که با روش های عرف تولید را انجام می‌دهند ضمن تولید اقدامات زیست محیطی را انجام می دهند و این موضوع باعث نمی شود که بحث محیط زیست کنار گذاشته شود.

وی گفت: بحث محیط زیست بیشتر درخصوص تولید گازهای گلخانه ای است که محیط زیست در استان‌های مختلف نماینده دارد و استانداردهایی تعریف کرده است‌.

یزدی زاده ادامه داد: درخصوص ذوب آهن اختلاف نظر وجود دارد که آیا ما در درجه دوم آلاینده ها هستیم یا اول؟ اما خوشبختانه با اقدامات اصلاحی و غبارگیری کنورتورها میزان آلایندگی در حال کاهش است و محیط زیست نیز آن را بررسی می کند.

وی گفت: صنعت در ذات خود آلاینده است اما مهم کنترل این آلودگی است. یکی از اجبارها این است که به ازای فضایی که دارید 25درصد فضای سبز داشته باشید.
اکنون کل فضای تولید 800 هکتار داریم و 16هزارو 500 هکتار فضای سبز که بیش از 80 برابر این اصل بوده است. از این فضا حدود 2هزارهکتار به صورت غربال و مابقی به صورت دیمی آبیاری می‌شود.

به گفته وی 10/5 میلیارد تومان در سال 96 برای فضای سبز هزینه شده است.

وی گفت: استفاده از پسماند از دیگر مواردی است که در ذوب آهن اصفهان انجام گرفته است‌‌.

وی ادامه داد: ما در حال توسعه تصفیه خانه ها هستیم تا به جای استفاده از آب خام و زاینده رود در چهارسال آینده از پساب فولادشهر نجف آبادو زرین شهر 560 لیتر بر ثانیه استفاده کنیم تا پساب جایگزین آب خام شود.

وی گفت: ظرفیت تولید ما در سال 4میلیون تن است نیز به همین میزان است که با اضافه شدن پساب فلاورجان ظرف 4سال آینده کل نیاز صنعتی ذوب آهن را با پروژه BOT تامین کنیم.

یزدی زاده افزود: مصرف آب حدود 5/5 لیتر به ازای هرکیلوفولاد است. البته فرآیند ذوب آهن متفاوت است و با ظرفیت تولید کامل این رقم سرشکن خواهد شد.
نکته دیگر درخصوص نیروگاه ذوب آهن اصفهان است که 220 مگاوات برق تولید می کند که نیازمند آب بدون‌املاح است.

وی در خصوص تامین مواد اولیه نیز وی گفت: ما ذخایر فراوانی از زغال‌سنگ داریم که باید از آن استفاده کنیم تا ضمن اشتغالزایی برنامه بهتری برای گاز داشته باشیم.

یزدی زاده گفت: ذوب آهن 3 باتری دارد. باتری شماره 2 مستهلک شد و با راه اندازی باتری شماره 3 آن را جمع آوری کردیم اما باتری شماره یک کاملا به روز و اصلاح شده و سیستم‌ غبارگیری آن درست شده است.

وی گفت: بازسازی باتری 3 به زمان تحریم خورد و پروژه ناتمام ماند و اوکراینی ها رفتند و چینی ها نتوانستند این پروژه را کامل کنند. سال گذشته 3 اقدام روی آن انجام دادیم که 2 مورد آن کامل شده است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: کوره شماره 3 تا میلاد امام زمان (عج) افتتاح خواهد شد و افزایش ظرفیت هم خواهیم داشت.

وی در خصوص پروژه pci یا همان تزریق پودر زغال نیز گفت که تا آخر فرودین پروژه سرد آن راه اندازی می شود. در واقع مصرف مواد اولیه و کاهش هزینه خواهیم دلشت و آلایندگی به شدت کمتر خواهد شد و کمک می کند که ظرفیت کوره بلند را افزایش دهیم.

یزدی زاده ادامه داد: پروژه تولید ریل را سال گذشته آغاز کردیم و از فروردین تولید ریل برای وزارت‌راه آغاز می‌شود.
هات شارژینگ که 3 سال پیش به بهره برداری رسید شمش به صورت مستقیم تبدیل به نورد می شود و مصرف انرژی را به شدت کاهش می دهد.

 

تامین سنگ آهن ذوب آهن

به گفته یزدی‌زاده ذوب آهن تنها شرکتی است که کوره بلند است و باید مستقیم سنگ اهن دانه بندی با عیار بالای 60 درصد استفاده کند. امروز سنگ اهن بالای 60 درصد تبدیل به کنسانتره شده و ارزش افزوده بیشتری دارد و در نتیجه کسی علاقه برای ارائه سنگ آهن به ما را ندارد. در این زمینه وزارت صمت هم قول همکاری داده و ما باید با شرکتهای تولید کننده کنسانتره در بورس برای خرید سنگ آهن رقابت کنیم.

وی ادامه داد: ذوب آهن نیاز به 6 میلیون تن سنگ آهن برای 4میلیون چدن دارد. تا چندسال گذشته از سنگ آهن مرکزی تامین میشد اما اکنون این معادن درگیر صنایع پایین دستی شده اند و به سمت فولادسازی رفته اند. این در حالی است که ذوب آهن نیازمند زغال‌سنگ با کیفیت است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 خرازیان مقدم:

هیچ تلفات حیات وحشی در سیل اخیر نداشتیم

می متالز - مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر تلف شدن حیات وحش در مناطق حفاظت شده واقع در استان‌های سیل زده نداشتیم.
 

«رایان» نماد قوچ ارمنی در غرفه مجتمع معدنی سرب و روی انگوران زنجان رونمایی شد

می متالز - با حضور معاون رئیس جهمور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از «رایان» نماد ترویجی قوچ ارمنی در غرفه مجتمع معدنی سرب و روی انگوران استان زنجان در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست رونمایی شد.
 

پیش بینی سالی متفاوت برای فولاد مبارکه با افزایش تولید و پتانسیل رشد قیمت ها

می متالز - استراتژی فولاد مبارکه در سال جاری مشخص شد. شرکت تلاش می کند، تولید خود را پایدار نگه داشته و با محصولات جدید سهم خود را در بازار حفظ نماید.
 مدیر آموزش و ارتباط با صنعت پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست کشور عنوان کرد:

حجم چشمگیر فعالیت ذوب آهن اصفهان در خصوص مباحث زیست محیطی

می متالز - دکتر رحمتی ذوب آهن اصفهان را مادر صنعت فولاد کشور خواند و گفت: رفع گرد و غبار کنورتور‌های فولاد سازی، دریافت پساب شهرستان‌های اطراف و منطقه، بازچرخانی آب صنعتی و استحصال دوباره آن و استفاده مجدد در فضای سبز از اقدامات بسیار مهم ذوب آهن اصفهان در بحث زیست محیطی است.
 

صنعت فولاد تحت تأثیر سیاست های دولت

می متالز - یک تحلیل ساده نشان می دهد در ۱۰ ماهه سال گذشته صادرات فولاد میانی ۲۶ درصد کاهش یافته ولی صادرات میلگرد ۲۰ درصد و تیرآهن ۴۸ درصد رشد داشته است.
 بهبهانی خبر داد:

تولید دستکم دو مدل کاتالیست جدید توسط شرکت خوارزمی در سال جاری/استحصال فلز گران‌قیمت نیکل از کاتالیست‌های مستعمل/روی استحصال آهن، روی، مس و آلومینیوم هم در حال کار هستیم

می متالز - مدیر توسعه بازار شرکت گسترش فناوری خوارزمی گفت: این شرکت هم‌اکنون ۴۵ مدل کاتالیست تولید می‌کند که تاکنون ۷ مدل آنها صنعتی شده است و دستکم ۲ مدل کاتالیست جدید نیز امسال تولید خواهیم کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما