خبر
انرژی   تاسیسات ساختمانی  

مزیت استفاده از بخاری هرمتیک هوشمند بازدهی بالا در مدارس

می متالز - طبق مقررات ملی ساختمان، در ساختمان‌های عمومی استفاده از سامانه‌های گرمایشی مرکزی نظیر موتورخانه بهترین گزینه است و مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان فقط درصورتی‌که تامین هوای احتراق از بیرون انجام شود، استفاده از سامانه‌های گرمایشی موضعی نظیر پکیج فن‌دار و بخاری هرمتیک را مجاز اعلام کرده است.

به گزارش می متالز، واضح است که در مدارسی که تعداد کلاس‌های درس آنها اندک است استفاده از موتورخانه مرکزی توجیهی ندارد. برای نمونه استفاده از موتورخانه در مدرسه‌ای با دو یا سه کلاس درسی در یک روستا به واسطه هزینه‌های ساخت و اجرا و حتی تعمیرات آنها به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. بنابراین در مدارس دارای کمتر از پنج کلاس درس استفاده از بخاری هرمتیک هوشمند بازدهی بالا یا پکیج فن‌دار می‌تواند گزینه بسیار بهتری باشد.

اما در چنین مدارسی به‌ویژه در مناطق محروم، دور افتاده یا روستاها استفاده از بخاری هرمتیک هوشمند بازدهی بالا در مقایسه با پکیج فن‌دار به دلایل زیر ارجحیت دارد:

  •  به دلیل وجود املاح زیاد در آب در بعضی از اقلیم‌های آب و هوایی کشور، رسوب گرفتگی سبب تخریب مبدل حرارتی پکیج‌ها می‌شود و این قطعه، گران‌قیمت است.
  • در مدارس به دلیل عدم نیاز به استحمام و حتی نیاز کمتر به آب گرم مصرفی در مقایسه با منازل مسکونی، استفاده از پکیج برای تامین آب گرم توجیه ندارد و بیشتر گرمایش موردنظر است. بنابراین تامین گرمایش از طریق بخاری هرمتیک هوشمند بازدهی بالا به جای مجموعه پکیج  و رادیاتور به لحاظ اقتصادی و مصرف گاز کمتر، توجیه‌پذیرتر است.
  • کندن زمین و اجرای لوله‌کشی آب برای شوفاژ به صورت توکار در مدارس دشوار است و اجرای لوله‌کشی روکار در برخی از مناطق سردسیر ممکن است به ترکیدگی لوله به واسطه انجماد آب منجر شود.
  • در مجموعه پکیج و رادیاتور، بخش کمی از آب گرم در حال گردش در پکیج تبخیر می‌شود. (بنابراین بخاری هرمتیک هوشمند به واسطه صرفه‌جویی در آب گرم ارجحیت پیدا می‌کند).
  • برای جلوگیری از یخ زدن آب، پکیج باید همواره روشن باشد، درصورتی‌که در مورد بخاری هرمتیک هوشمند می‌توان در ساعات حضور دانش آموزان بخاری را روشن و در بقیه ساعات بخاری‌ها را خاموش کرد.
  • عمر پکیج کمتر از بخاری و نیاز به تعمیرات آن معمولا بیشتر است.
  • سرویس‌کاری، تعمیرات و نگهداری پکیج در مدارس دشوار است. به علاوه در روستاها دسترسی به تعمیرکار حاذق پکیج و قطعات یدکی دشوار است.
  • در برخی مدارس، در اثر قطع برق، پکیج خاموش شده و ترکیدگی لوله‌ها مشاهده شده است.
  • مهم‌تر از همه آنکه با توجه به برآورد هزینه‌های طراحی، خرید، نصب و اجرا در مدارس با تعداد کلاس‌های اندک، هزینه اجرای سیستم  پکیج و رادیاتور بیشتر از بخاری هرمتیک هوشمند بازدهی بالاست.

محمدرضا فجرک/ رئیس امور بهینه‌سازی لوازم شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 وزارت نیرو اعلام کرد؛

معافیت مدارس از پرداخت قبض آب و برق منوط به رعایت الگوی مصرف

می متالز - تمامی مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش در صورت رعایت الگوی مصرف از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز معاف هستند.
 

کمک بانک ایران زمین به بازسازی مدارس مناطق سیل زده

می متالز - براساس تصمیم هیئت مدیره بانک ایران زمین، مبلغ هشت میلیارد ریال به امر بازسازی مدارس مناطق سیل زده استان های گلستان، لرستان و خوزستان اختصاص یافت.
 معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

مقررات ملی ساختمان اصلاح می‌شود/بازنگری در آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های مهندسی

می متالز - مازیار حسینی تمهیدات معاونت مسکن و ساختمان را برای افزایش تاب‌آوری ساختمان‌های پراهمیت در بحران‌های طبیعی، تشریح کرد و از تغییر در روش‌های ساخت و اصلاح مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه‌های آن خبر داد.
 برنامه اساسی و بنیادی بانک پاسارگاد؛

مشارکت بانک پاسارگاد در ساخت و بازسازی مدارس در مناطق سیل‌زده

می متالز - بانک پاسارگاد، در ساخت و بازسازی مدارس آسیب دیده در مناطق سیل‌زده مشارکت خواهد کرد.
 

۸ مدرسه در کرمانشاه توسط همراه اول در حال ساخت است

می متالز - در سالگرد زلزله کرمانشاه، همراه اول اقدامات یکساله خود برای بازسازی مدارس این استان را تشریح کرد.
 میرمحمدی، مدیرعامل شرکت فولاد سنگان:

توجه به توسعه در منطقه سنگان از برنامه های جدی فولاد مبارکه است

می متالز - مهندس سیدمحسن میرمحمدی مدیر عامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان (خراسان) وابسته به فولاد مبارکه در حاشیه آیین کلنگ زنی احداث مدارس در مناطق محروم شهرستان خواف، منطقه خراسان، اظهار کرد توجه به امر توسعه در منطقه سنگان از برنامه های جدی فولاد مبارکه است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما