خبر
سهام  

گزارش سالانه بورس‌های مشتقه منتشر شد

می متالز - فدراسیون جهانی بورس‌ها سالانه پرسشنامه‌ای را با هدف بررسی عملکرد بورس‌های مشتقه در میان اعضـــای اصلی و وابسته خــود توزیع می کند. در تهیه گزارش سال 2018 تعداد چهل و هشت بورس از نقاط مختلف جهان مشارکت کردند.

به گزارش می متالز به نقل از دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس‌ها، سال 2018 در بازار های مالی با نوسان‌های فراوانی همراه بود و تا حدودی بازارهای با ثبات سال 2017 را متحول کرد. این دگرگونی‌ها در سال گذشته با افت رشـــد جهانی اقتصاد، درگیری‌های ژئوپلتیک و تجاری بین قدرت‌ها، نگرانی از سیاست‌های پولی انقباضی و فراز و فرودهای نرخ ارزهای مختلف همراه بود. در بازار‌های سرمایه، با وجود شروع بسیار خوب در سال گذشته، ارزش بازار بورس‌های مختلف در پایان سال، شاهد کاهش چشمگیر بودند. با این وجود، در بازارهای مشتقه ارزش و حجم مبادلات به ترتیب بیش از 15 و 11 درصد نسبت به سال 2017 رشد داشت.

برای نخستین بار از سال 2005 میلادی، مجموع حجم قراردادهای مبادله شده در بازارهای مشتقه از عدد 30 میلیارد عبور کرد و حتی نسبت به سال 2017 هم افزایش 21 درصدی را تجربه کرد. این رشد در تمام نقاط و مناطق تحت بررسی فدراسیون جهانی بورس‌ها قابل مشاهده بود. به طوریکه در آمریکا آسیا ـ اقیانوسیه، اروپا ـ خاورمیانه، آفریقا به ترتیب با 24، 27 و 5 درصد رشد سالانه روبرو بودیم. تقریبا تمام انواع مشتقات از جمله سهمی، شاخصی، ارزی، نرخ بهره و کالایی با افزایش حجم معاملات در سال 2018 به کار خود پایان دادند.

حجم مبادلات اوراق مشتق سهمی در سال 2018 به بیش از سیزده و نیم میلیارد قرارداد رسید که حدود  34 درصد از سال 2017 پیشی گرفت. در این میان، معاملات آتی و اختیار معامله تک سهم و شاخصی سهم به سزائی در این روند داشتند. بر اساس نظر سنجی به‌عمل آمده در سال 2018، قرارداد های آتی و اختیار معامله شاخص سهمی به عنوان پرمعامله‌ترین ابزار در بیش از 30 بورس مشارکت کننده در مطالعه داد و ستد می شوند.

پس از این دو محصول، اختیار معــامله تک سهم، قراردادهای آتی کالایی و آتـــی تک سهم از مهـم‌ترین و متداول‌ترین محصول‌های مشتقه بورس‌های دنیا به‌حساب می آیند. در میان بورس های کشور ها  و مناطق مختلف، بورس اروپایی یورکس و بورس ژوهانسبورگ با 15 نوع ابزار مختلف متنوع ترین بازارهای مشتقه جهان در سال 2018 نامیده شدند.

  • متن کامل را می‌توانید اینجا بخوانید.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کاهش قیمت نفت درپی جهش صادرات آمریکا

می متالز - قیمت نفت روز دوشنبه تحت تاثیر فراوانی عرضه و افزایش صادرات شرکت‌های آمریکایی رشد خود در اوایل معاملات را از دست داد و با کاهش روبه‌رو شد.
 امروز رقم خورد؛

کاهش قیمت نفت درپی جهش صادرات آمریکا

می متالز - قیمت نفت روز دوشنبه تحت تاثیر فراوانی عرضه و افزایش صادرات شرکت‌های آمریکایی رشد خود در اوایل معاملات را از دست داد و با کاهش روبه‌رو شد.
 

صعود آرام فلزات پایه در صبح چهارشنبه

می متالز - با توقف روند صعودی شاخص دلار در صبح چهارشنبه، فلزات پایه پا به محدوده مثبت گذاشتند. افزایش احتمال اجرای سیاست‌های محرک اقتصادی از سوی حکومت چین نیز در بهبود روند معاملات تاثیرگذار بوده است.
 در واکنش به سیگنال مثبت کمیسون اصلاح و توسعه چین

فلزات پایه گران شدند

می متالز - صبح امروز کمیسیون اصلاح و توسعه چین در بیانیه‌ای به صورت ضمنی از احتمال اجرای سیاستهای محرک اقتصادی در این کشور خبر داد امری که بهبود تقاضا برای فلزات پایه منجر شد و قیمت این محصولات را به محدوده مثبت کشاند.
 در پی انتشار گزارش شاخص مدیران خرید چین رقم خورد

کاهش قیمت فلزات پایه در روز چهارشنبه

می متالز - در پی انتشار گزارش ضعیف‌تر از انتظار شاخص مدیران خرید تولیدی چین از سوی موسسه Caixin، بازار فلزات در اولین روز کاری سال جدید میلادی زیر فشار قرار گرفت و بسیاری از محصولات معاملاتی این بازار با افت قیمت مواجه شدند.
 

بازار مس در سال 2019 به کدام سو می‌رود؟

می متالز - با نزدیک شدن به آغاز سال نوی میلادی، پیش‌بینی‌ها درباره وضعیت بازار فلزات در سال 2019 و عملکرد شاخص‌های اثرگذار بر خریدوفروش کامودیتی‌ها بیش از گذشته ارائه می‌شود. در گزارش پیشِ رو چند پیش‌بینی درباره بازار مس را می‌خوانید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما