خبر
زمین شناسی  
رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی اعلام کرد:

۶ الی ۷ سانتیمتر نرخ فرونشست در استان البرز

می متالز - رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی ضمن بیان اینکه پهنه فرونشست در استان البرز نسبت به گذشته افزایش یافته، گفت: استان البرز به عنوان یکی از استان‌های پرخطر و در معرض تنش مخاطره فرونشست در کشور محسوب می‌شود.

به گزارش می متالز، فریبرز قریب با بیان این مطلب افزود: به دلیل شرایط خاص استان از نظر جمعیتی و وابستگی زیاد به منابع آب زیرزمینی، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطالعات جدیدی در این زمینه انجام داده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی با اشاره به این‌که نتایج بیانگر گسترش پهنه فرونشست نسبت به مطالعات قبلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 1384 است، تصریح کرد: تقریباً تمامی دشت‌های هشتگرد، نظرآباد و کرج با نرخ سالانه حدود 6-7 سانتیمتر در سال متاثر از این پدیده هستند.

قریب خاطرنشان کرد: بر اساس مستندات و گزارشات موجود در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در صورت تداوم خشکسالی‌ها در منطقه و فشار بیش از حد توان بر منابع و انسداد جریان‌های بالادستی آب و عدم توجه به هشدارها، چشم‌انداز نامطلوبی در پیش‌روی دشت های  استان البرز به وجود خواهد آمد.

شایان ذکر است، یافته‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این خصوص به صورت مستند موجود و قابل دسترس است و پیش از این در جلسات متعدد استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان البرز نیز ارائه شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

مطالعات تفصیلی ۳۰ منطقه اولویت‌دار ژئوپارک انجام شد

می متالز - مدیر گروه میراث زمین شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معادنی کشور گفت: تمام اهداف و برنامه‌های ژئوپارک‌ها با آمایش سرزمینی همخوانی دارد و تاکنون در ۳۰ منطقه اولویت‌دار ژئوپارک شناسایی است و مطالعات تفصیلی آن انجام شده تا به مرحله محدوده‌یابی وارد شوند.
 

خراسان جنوبی ظرفیت ثبت ژئوپارک را دارد

می متالز - رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گفت: خراسان جنوبی به دلیل داشتن مولفه‌های گوناگون طبیعی و زمین‌شناسی در شهرستان طبس ظرفیت ثبت ژئوپارک را دارد.
 

تحول در بخش تولید اطلاعات پایه معدنی کشور

می متالز - محمدباقر درّی سرپرست معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خصوص تولید اطلاعات پایه معدنی کشور در یادداشتی نوشت: اصولا ذخایر طبیعی هر کشوری از جمله ذخایر معدنی آن در کنار نیروهای متخصص و با تجربه زیربنای توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شود.
 

تمرکز سازمان زمین‌شناسی بر توسعه مطالعات زمین‌شناسی در سبزوار

می متالز - به دنبال سفر رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و جمعی از معاونان و مدیران وی به سبزوار یادداشت تفاهم همکاری سه جانبه میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشکده علوم‌زمین به امضا رسید و از طرح مطالعات زمین‌شناسی کشاورزی این سازمان در شرکت کشت و صنعت جوین بازدید شد.
 

بازدید معاون عملیات بانک ایران زمین از شعب استان البرز

می متالز - معاون عملیات بانکی همراه مدیریت امور شعب استان‌های بانک ایران زمین به منظور بررسی فعالیت‌ها و تلاش‌های مدیران و کارکنان استان البرز از شعب این استان بازدید کردند.
 

همکاری‌های دانشگاه خوارزمی و سازمان زمین‌شناسی توسعه می‌یابد

می متالز - جلسه دیدار و گفت‌وگو با حضور عزیزالله حبیبی ریاست دانشگاه خوارزمی، علیرضا شهیدی رئیس این سازمان، راضیه لک رئیس پژوهشکده علوم‌زمین، جهانبخش دانشیان رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی، دلاوری معاون پژوهشی دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده در تهران برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما