خبر
زمین شناسی  
رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی اعلام کرد:

۶ الی ۷ سانتیمتر نرخ فرونشست در استان البرز

می متالز - رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی ضمن بیان اینکه پهنه فرونشست در استان البرز نسبت به گذشته افزایش یافته، گفت: استان البرز به عنوان یکی از استان‌های پرخطر و در معرض تنش مخاطره فرونشست در کشور محسوب می‌شود.

به گزارش می متالز، فریبرز قریب با بیان این مطلب افزود: به دلیل شرایط خاص استان از نظر جمعیتی و وابستگی زیاد به منابع آب زیرزمینی، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطالعات جدیدی در این زمینه انجام داده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی با اشاره به این‌که نتایج بیانگر گسترش پهنه فرونشست نسبت به مطالعات قبلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 1384 است، تصریح کرد: تقریباً تمامی دشت‌های هشتگرد، نظرآباد و کرج با نرخ سالانه حدود 6-7 سانتیمتر در سال متاثر از این پدیده هستند.

قریب خاطرنشان کرد: بر اساس مستندات و گزارشات موجود در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در صورت تداوم خشکسالی‌ها در منطقه و فشار بیش از حد توان بر منابع و انسداد جریان‌های بالادستی آب و عدم توجه به هشدارها، چشم‌انداز نامطلوبی در پیش‌روی دشت های  استان البرز به وجود خواهد آمد.

شایان ذکر است، یافته‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این خصوص به صورت مستند موجود و قابل دسترس است و پیش از این در جلسات متعدد استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان البرز نیز ارائه شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

همکاری مشترک مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی با موسسه رازی

می متالز - رئیس مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از موسسه واکسن و سرم سازی رازی بازدید کرد.
 رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطرح کرد:

هیچ نهادی برای جانمایی سازه‌های مهم از ما استعلام نمی‌گیرد

می متالز - سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی از سال ۱۳۳۸ به‌عنوان قدیمی‌ترین سازمانی که کارشناسان متعددی دارد، در پروژه‌ها و حوزه‌های تخصصی گوناگون زمین‌شناسی و اکتشاف فعالیت می‌کند.
 به بهانه ۲۵ شهریور و سالروز زمین‌لرزه طبس؛

زمین‌لرزه‌های شهری و لزوم طرح دقیق‌سازی گسل و تعیین حریم در پهنه‌های شهری

می متالز - چهل و یکمین سالروز رخداد زمین‌لرزه مرگبار طبس گلشن که در ۲۵ شهریور ماه ۱۳۵۷ خورشیدی با بزرگای گشتاوری ۳/۷ در مقیاس ریشتردر هیاهوی نارآمی‌های تابستان ۵۷ با ویرانی شهر طبس گلشن و بیش از ۹۰ روستای تابعه آن، جانستان حدود ۲۰ هزار تن از هم میهنانمان شد، دستمایه‌ای است تا دگربار به کوتاه سخنی به داستان زمین‌لرزه و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن، آموخته‌ها و ناموخته‌های برآمده از آن در مدیریت کلان کشور بپردازم.
 

اطلاعات‌پایه برای سرمایه‌گذاران واقعی

می متالز - تهیه اطلاعات ‌پایه برای کشور و مرجع استناد این اطلاعات از رئوس مهم شرح وظایف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است.
 به بهانه 25 شهریور و سالروز زمین لرزه طبس

زمین‌لرزه‌های شهری و طرح تدقیق گسل و تعیین حریم در پهنه شهری

می متالز - چهل و یکمین سالروز رخداد زمین‌لرزه مرگبار طبس گلشن که در 25 شهریورماه 1357 خورشیدی با بزرگای گشتاوری 3/7 در مقیاس ریشتردر هیاهوی نارآمی‌های تابستان 57 با ویرانی شهر طبس گلشن و بیش از 90 روستای تابعه آن، جانستان حدود 20 هزار تن از هم میهنانمان شد، دستمایه‌ای است تا دگربار به کوتاه سخنی به داستان زمین‌لرزه و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن، آموخته‌ها و ناموخته‌های برآمده از آن در مدیریت کلان کشور بپردازم.
 

شناخت توان معدنی کشور، مهم‌ترین هدف علمی و اقتصادی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

می متالز - اکتشاف مواد معدنی، زیر بنای اقتصاد و صنعت هر جامعه را تشکیل می‌دهد. بشر از همان آغاز آفرینش خود و در طول تاریخ بر حسب نیازمندی‌ها و شناخت از مواد معدنی استفاده کرده است
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما