خبر
کاشی و سرامیک   فن آوری های نوین  

عرضه ۸۰ هزار مترمربع کاشی و سرامیک نانویی به بازار از سوی محققان کشور

می متالز - یکی از شرکت‌های فعال در حوزه تولید سرامیک با استفاده از فناوری نانو موفق به عرضه کاشی‌ و سرامیک‌های نانویی به بازار شده است؛ ضمن آنکه درصدد راه‌اندازی دفاتر نمایندگی این شرکت در کشورهای همسایه برای توسعه بازار است.

به گزارش می متالز، در حال حاضر فناوری‌نانو مزیت زیادی در صنعت کاشی و سرامیک ایجاد کرده، به طوری که در حال حاضر کاشی و سرامیک آنتی‌باکتریال نیز توسط تولیدکنندگان به بازار عرضه شده است. این صنعت پتانسیل‌های بالایی برای صادرات دارد. جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت تولید 700 میلیون مترمربع، عنوان چهارمین تولیدکننده کاشی و سرامیک جهان را یدک می‌کشد.

در سال 1396، ایران بیش از 147 میلیون مترمربع کاشی به ارزش 395 میلیون دلار به 52 کشور صادر کرده است. ایجاد خواص آنتی‌باکتریال و پوشش‌های تزئینی نانویی می‌تواند ارزش افزوده این محصولات را بهبود داده و شرایط بهتری برای فروش در داخل کشور و صادرات فراهم کند.

در این راستا یکی از شرکت‌های فناور بیش از هزار نوع محصول دکوری کاشی و سرامیک همچون انواع کاشی‌های دکوری، تک گل، باند و قطعات ویژه را تولید می‌کند و این گروه تولیدی پس از گذشت یک سال از دریافت گواهی نانومقیاس، با فروش بیش از 80 هزار مترمربع کاشی و سرامیک نانویی، جایگاه خود را در میان مصرف‌کنندگان تثبیت کرده است.

این شرکت همچنین با امضای توافق‌نامه همکاری با کشور روسیه گام‌های اولیه برای صادرات محصولات خود به این کشور را آغاز و در ادامه اقدام به ایجاد دفتر نمایندگی فروش در کشورهای همسایه کرده است. این شرکت از تجهیزات ایرانی برای پوشش‌دهی محصولات خود استفاده می‌کند.

فرهاد غفاری، از محققان این شرکت با بیان اینکه در حال حاضر محصولات نانویی این شرکت به صورت مستمر در بازار داخلی توزیع می‌شود، گفت: روزانه بیش از 200 مترمربع کاشی و سرامیک دارای پوشش نانویی در بازار به فروش می‌رسد، ضمن آنکه بخشی از این محصولات به کشورهای عراق، آذربایجان و افغانستان صادر می‌شود.

وی با اشاره به توسعه بازار محصولات این شرکت از طریق استفاده از فناوری نانو در محصولات سرامیکی، اظهار کرد: با توجه به استقبال بازار به ویژه پذیرش این محصولات در کشورهای همسایه، به دنبال ایجاد دفتر نمایندگی در برخی از کشورهای همسایه هستیم تا فروش محصولات در منطقه به صورت مستقیم از طریق این دفاتر انجام شود.

به گفته این محقق، در طول یک سال گذشته و پس از دریافت گواهی نانومقیاس، بیش از 80 هزار متر مربع کاشی و سرامیک نانویی به بازار عرضه شده است که پیش‌بینی می‌شود که ایجاد دفتر نمایندگی بتواند حجم فروش را در آینده افزایش دهد.

این محققان از نانو پوشش‌های حاوی ترکیبات "تیتانیوم" به عنوان پوشش تزئینی روی کاشی و سرامیک استفاده کردند و این فناوری توسط گروه تحقیق و توسعه این شرکت به دست آمده است. در این فناوری از دستگاه PVD برای لایه‌نشانی ترکیبات TiN استفاده شده و این دستگاه نیز از سوی یکی از شرکت‌های فعال در طراحی و ساخت دستگاه‌های لایه‌نشانی تولید شده است.

غفاری اضافه کرد: این محصولات به دلیل بهره‌مندی از فناوری نانو پوشش، از نظر ظاهری بسیار زیبا بوده و همچنین عاری از گرد و غبار هستند، بنابراین مصرف‌کنندگان نسبت به این محصولات علاقه‌مند می‌شوند. علاوه بر آن، ایجاد پوشش‌هایی به رنگ طلایی و نقره‌ای که از نظر بصری به زیبایی کاشی و سرامیک افزوده، مشتریان را برای خرید این محصولات ترغیب می‌کند.

کد خبر: 38162
تاریخ: 1398/02/31 - 14:20
منبع: عصر معدن

کاشی و سرامیک  فناوری نانو  فرهاد غفاری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

روند صعودی تولید سیمان، کاشی و شیشه در کشور

می متالز - بررسی جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط به سال ۹۸ از رشد تولید در بخش صنایع معدنی نسبت به سال ۹۷ حکایت دارد، به‌طوری که در زمینه سیمان، کاشی و سرامیک، شیشه جام، ظروف شیشه‌ای، چینی و چینی بهداشتی، رشد یک رقمی و حتی دو رقمی ثبت شده است.
 

رونق گروه صنعت کاشی در گرو رونق سیمان و مسکن

می متالز - همواره ملک یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری در ایران بوده است. صنعت انبوه‌سازی جزو صنایعی است که با رونق آن با صنایع مختلفی چون، سیمان، فلزات، کاشی و سرامیک هم رونق خواهند گرفت. به همین دلیل رکود یا رونق صنعت کاشی و سرامیک به شدت به رکود و رونق صنعت انبوه‌سازی بستگی دارد.
 با همکاری آی‌چلنج؛

برگزاری چالش نوآوری «ساخت فیلتر فوم سرامیکی کاربید سیلیسیوم برای ریخته‌گری قطعات چدن»

می متالز - ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری آی‌چلنج چالش نوآوری «ساخت فیلتر فوم سرامیکی کاربید سیلیسیوم جهت ریخته‌گری قطعات چدن» را برگزار می‌کند.
 در مجمع شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ:

مجمع "کحافظ" هیچ سودی نداشت

می متالز - مجمع عمومی شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ برگزار شد.
 مدیرعامل کاشی سعدی روایت کرد:

علت کاهش رتبه ایران در تولید کاشی

می متالز - ۶دهه قبل ایران زودتر از بسیاری از کشورهای غرب آسیا شاهد شکل‌گیری واحدهای بزرگ و متوسط صنعتی در شهرهایی نظیر ری، تهران، اصفهان، تبریز و ... بود. برخی از این برندها فراز و نشیب زیادی را به‌خود دیدند، همراه اقتصاد ایران رشد کردند و با «روزهای بد» پایین آمدند، اما فراموش نشدند و پایداری کردند. شرکت کاشی سعدی، یکی از این مجموعه‌ها است. این برند باسابقه مدتی است به‌دنبال کسب جایگاه قبلی خود و افزایش نقش در صادرات است.
 

سود ۷۷ تومانی برای «کلوند»

می متالز - مجمع عمومی سالانه صنایع کاشی و سرامیک الوند در روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، با حضور سهامداران در محل مجتمع فرهنگی تلاش برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما