خبر
تاسیسات ساحلی و دریایی  
برای نخستین‌بار در صنعت حفاری

سامانه بومی‌سازی شده بالابری دستگاه حفاری دریایی راه‌اندازی شد

می متالز - سامانه بومی‌سازی شده بالابری دستگاه حفاری دریایی شهید مدرس در آب‌های ساحلی خارک راه‌اندازی و در مدار عملیات قرار گرفت.

به گزارش می متالز، سامانه بومی‌سازی‌شده بالابری (JACKING) دستگاه حفاری دریایی روز سه‌شنبه (۳۱ اردیبهشت‌ماه) پس از بررسی‌های فنی و مهندسی و با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات داخلی برای نخستین‌بار در کشور راه‌اندازی شد.

سید عبدالله موسوی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در آیین بهره‌برداری از این دستاورد گفت: راه‌اندازی سامانه بومی‌سازی‌شده بالابری دستگاه حفاری دریایی به منظور خودکفایی، خوداتکایی، برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توانمندی داخلی است که  نشان می‌دهد هیچ محدودیتی نمی‌تواند روند توسعه صنعت نفت در ایران را متوقف کند.

وی با تاکید بر اینکه انجام کارها باید بر مبنای برنامه‌ریزی مهندسی، نگاه بنگاهداری، توجه ویژه به مقوله درآمدزایی و دقت عمل در کنترل هزینه‌ها باشد، افزود: بر اساس محاسبات انجام‌شده، بازسازی دستگاه حفاری شهید مدرس از سوی شرکت‌ها و پیمانکاران‌ خارجی ۲ میلیون یورو هزینه داشت که با استفاده از توان داخلی سازمان و ۱۵ میلیارد ریال هزینه، از خروج ارز از کشور جلوگیری شد.

موسوی با اشاره به بازسازی و راه‌اندازی دستگاه حفاری دریایی شهید مدرس و آمادگی این دکل برای به کارگیری در یکی از میدان‌های نفتی در گستره عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران، گفت: همچنین دستگاه حفاری شهید رجایی که هم‌اکنون در موقعیت پارس جنوبی استقرار دارد نیز برای بازسازی و تعمیرات اساسی (اورهال) به یکی از یاردهای تعمیراتی انتقال داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: حفارمردان این شرکت در عملیات دریا تاکنون حفر ۳۹۸ حلقه چاه نفت‌وگاز به متراژ بیش از ۶۵۶ هزار و ۶۰۰ متر را در کارنامه دارند که از این تعداد هفت حلقه اکتشافی، ۱۶۵ حلقه توسعه‌ای، یک حلقه توصیفی و ۲۲۵ حلقه تعمیری تکمیلی بوده است.

وی اظهار کرد: مدیریت عملیات حفاری در دریای ملی حفاری همسو با اجرای پروژه‌های مربوط به شرکت فلات قاره در میدان‌های نفتی درود، فروزان، سیری و سکوی نفتی ابوذر، حداقل در ۶ فاز پارس جنوبی تعداد ۸۵ حلقه چاه گازی حفاری و تکمیل کرده که هم‌اکنون از سوی شرکت نفت‌وگاز پارس در مدار تولید قرار دارند.

موسوی گفت: در بررسی شاخص‌های آماری عملکرد شرکت در بخش دریا،  ۱۴۴ حلقه چاه شامل ۶۰ حلقه توسعه‌ای و ۸۴ حلقه تعمیری تکمیلی به دستگاه حفاری شهید مدرس اختصاص دارد.

بر اساس این گزارش، دستگاه حفاری دریایی شهید مدرس یک سال به دلیل نبود کارایی این سیستم زمین‌گیر شده بود که در مدت سه ماه طراحی، ساخت و تامین قطعات و تجهیزات لازم محقق و در مدت دو ماه کارهای اجرایی و نصب آن انجام و پس از آزمایش‌های میدانی راه‌اندازی شد.

در طراحی و بومی‌سازی قطعات و تجهیزات که براساس استاندارد کار در صنعت حفاری صورت پذیرفت، سیستم‌های خنک‌کننده، فرمان کنترل و قدرت، ارتقای کیفی و نوسازی و بازسازی جک‌های اصلی و تعویض اتصالات با کمترین هزینه و بدون بهره‌گیری از پیمانکاران خارجی و داخلی با موفقیت کامل اجرا شد.

به گفته کارشناسان، در طراحی سیستم قدیم، دستگاه با ۶ پمپ هیدرولیک (پاور پک) کار می‌کرد که در طراحی جدید به نحوی برنامه‌ریزی شده که عملیات بالابری (جکینگ) با به‌کارگیری یک پمپ برای هر پایه امکان‌پذیر است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران:

شمار قطعات کاربردی بومی صنعت حفاری به ۲۲ هزار و ۵۰۰ رسید

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: شمار قطعات کاربردی صنعت حفاری تولید داخل با احتساب تکثیر منابع تاکنون به ۲۲ هزار و ۵۰۰ قطعه رسیده است.
 در نمایشگاه صنعت نفت و حفاری خوزستان انجام شد

رونمایی از کتاب کارنامه پژوهشی شرکت ملی حفاری ایران

می متالز - مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران در آستانه هفته پژوهش و فناوری کتاب کارنامه پژوهشی شرکت را در نمایشگاه صنعت نفت و حفاری خوزستان در اهواز رونمایی کرد.
 

حضور شرکت فولاد اکسین خوزستان در یازدهمین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی اهواز

می متالز - یازدهمین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی عصر روز جمعه مورخ ۲۱ آذر ماه با حضور شریعتی استاندار خوزستان، علیخانی معاون شرکت ملی نفت در امور تولید، احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، عبدالله موسوی مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان خوزستان در اهواز افتتاح شد.
 دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد دی ماه برگزار می‌شود

جشنواره ملی فولاد به‌دنبال هم‌افزایی تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان

می متالز - دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با محوریت نمایشگاه بومی‌سازی، توسعه فناوری، امسال نیز ۲۳ و ۲۴ دی در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.
 

رونق بومی‌سازی ریخته‌گری در صنعت خودرو

می متالز - یکی از بخش‌های مهم در نمایشگاه ایران متافو، حضور و مشارکت فعالان حوزه ریخته‌گری است. عبدالحمید قدیمی، دبیر انجمن ریخته‌گری ایران درباره وضعیت فعلی واحدهای ریخته‌گری گفت: وضعیت فعلی واحدهای ریخته‌گری متناسب با سطح انعطاف‌پذیری و ماهیت بازارهای عرضه قطعات کمی متفاوت است.
 استاد دانشگاه تهران:

صنایع مس جزء صنایع دانش‌بنیان کشور است

می متالز - استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه صنایع مس جزء صنایع دانش‌بنیان کشور محسوب می‌شوند، گفت: اگرچه اقتصاد کشور تحت فشار تحریم‌هاست اما فرصتی برای استفاده و تبدیل تهدیدها به فرصت است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما