خبر
آهن و فولاد   فن آوری های نوین  

کاهش انتشار آلاینده‌های شرکت فولاد مبارکه با نانو فیلترهای غبارگیر محققان کشور

می متالز - محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید فیلترهای غبارگیر در سال گذشته توانست ۳ هزار فیلتر را به شرکت فولاد مبارکه به فروش برساند که این امر کاهش انتشار آلاینده‌های این شرکت به محیط زیست را به دنبال داشته است.

به گزارش می متالز، این شرکت دانش‌بنیان نانو تولید کننده فیلترهای صنعتی با فناوری نانو است. این فیلترها دارای قابلیت جذب ذرات و طول عمر بیشتری هستند. محصولات تولیدی این شرکت موفق به دریافت گواهی تاییدیه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و همچنین گواهی‌نامه‌های استاندارد بین المللی ایزو ۹۰۰۱ شده است.

این شرکت در اسفندماه ۹۷ موفق به فروش ۳ هزار فیلتر به شرکت فولاد مبارکه شده است. با فروش فیلترهای نانویی این شرکت به فولاد مبارکه، دامنه نفوذ فیلترهای نانویی در صنایع کشور گسترش یافت. با استفاده از این فناوری، انتشار ریزگردها از خروجی کارخانه‌ها کاهش می‌یابد.

سید امیر حسین تقوی، مجری طرح با اشاره به اینکه فروش این فیلترها با فولاد مبارکه از طریق مناقصه‌ای در سال ۹۷ انجام شد، گفت: دامنه استفاده از این فیلترها بسیار وسیع بوده، به‌طوری که صنایعی نظیر سیمان و فولاد از جمله مصرف‌کنندگان مهم این نوع فیلترها قلمداد می‌شوند.

وی درباره مزیت این فیلترها اظهار کرد: به دلیل وجود نانو الیاف در فیلترها، قدرت جذب این فیلترها نسبت به فیلترهای رایج بسیار بالاتر بوده و امکان گیر اندازی ذرات زیر ۲٫۵ میکرون در این فیلترها وجود دارد. بنابراین شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی می‌توانند با استفاده از این فیلترها نسبت به جذب ریزگردها از خروجی کارخانه اقدام کنند و در نهایت میزان رهایش ریزگردهای خطرناک به محیط زیست به حداقل برسد.

تقوی با اشاره به استفاده از نانو الیاف در تولید این فیلترها افزود: دستگاه تولید نانو الیاف در این شرکت طراحی و ساخته شده است. بنابراین تمام طول زنجیره تولید یعنی از تولید مواد اولیه نانویی تا محصول نهایی در داخل و با کمترین وابستگی به خارج تولید شده است.

فیلترهای کارتریج از دیگر انواع فیلترهای صنعتی این شرکت است که شامل فریم فلزی و مدیای آن از جنس پلی‌استر، پلی پروپیلن و یا سلولزی است. این فیلترها در صنایعی چون رنگ، معدن، نیروگاه‌ها، صنایع نفت و پتروشیمی کاربرد دارند.

ماسک نانو از دیگر محصولات دانش‌بنیان این شرکت است که از چندین لایه تشکیل شده و دارای لایه میکروفیلتر حاوی لایه نانو الیاف با قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر است.

ماسک‌های سوپاپ دار این شرکت به گونه‌ای طراحی شده است که عمل ورود و خروج هوای دم و بازدم را انجام می‌دهد و کیفیت دیافراگم این سوپاپ در عملکرد ماسک بسیار مهم است؛ چراکه در صورت درست عمل نکردن، هوای آلوده از آن عبور کرده و عمل فیلتر کردن ماسک انجام نمی‌شود. این در حالی است که ماسک‌های این شرکت دانش بنیان دارای دیافراگم سیلیکونی است که در حین تنفس کاملاً بسته شده و هوای ورودی از قسمت لایه‌های ماسک وارد ریه می‌شود و در عمل بازدم باز شده و هوای بازدم از ماسک تخلیه می‌شود.

بر اساس استاندارهای جهانی ماسک‌های نانو دارای راندمان ۹۹ درصد در جذب ذرات بوده و در طبقه بندی ماسک‌ها در طبقه کمترین میزان نفوذ پذیری قرار گرفته و از این لحاظ دارای کارایی و راندمان چندین برابری نسبت به ماسک‌های معمولی است.

مجری طرح، چالش اصلی فیلترهای رایج را عدم توانایی آنها در جداسازی ذرات کوچک‌تر از یک میکرومتر دانست و ادامه داد: اما استفاده از نانو الیاف در ساختار فیلترها موجب می‌شود که ذرات کمتری، توانایی عبور از روزنه‌های فیلتر را داشته باشند و این به معنی ارتقای عملکرد فیلتر، طول عمر آن و کیفیت هوای حاصل از آن است.

تقوی با تاکید بر اینکه استفاده از نانو الیاف در ساختار فیلتر، تراکم آن را کاهش می‌دهد، اظهار کرد: این امر موجب کاهش افت فشار فیلتر می‌شود و در نتیجه در مصرف انرژی در فرآیند فیلتر کردن صرفه‌جویی می‌شود. به عبارت دیگر، فیلترهای صنعتی نانو، علاوه بر حذف ذرات ریزتر، هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

مجری طرح، تولید انبوه ماسک‌های تنفسی نانو و فیلترهای صنعتی نانو برای استفاده در کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی را از دستاوردهای تحقیقاتی این شرکت فناور نام برد و یادآور شد: این واحد فناور ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار نانوفیلتر غیر خودرویی و یک میلیون و ۸۰۰ هزار ماسک نانویی سوپاپ‌دار را دارد. این دو محصول با ابعاد نانومتری حفرات، قادرند ذرات زیر یک میکرون را فیلتر کنند.

به گفته وی، هم‌اکنون صنایع خودروسازی، تولید گچ و سیمان و آرد از کاربران اصلی این فیلترها هستند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس واحد محیط زیست شرکت فولاد هرمزگان:

فولاد هرمزگان به عنوان یک صنعت پاک شناخته می شود

می متالز - آلایندگی جزء لاینفک هر صنعتی است اما می توان با بهره گیری از روش های کنترلی، میزان آلایندگی را به حداقل ممکن و در حد قابل قبول سازمان محیط زیست رساند.
 

فرصت‌سازی کسب و کار در فولاد مبارکه اصفهان

می متالز - رویداد فرصت‌سازی کسب و کار در مسائل صنعتی، از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان و با همکاری مشترک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و انجمن مهندسی مواد و متالورژی ایران برگزار می‌شود.
 درپی درخواست ایران خودرو دیزل به منظور توقف نصب فیلتر دوده؛

انتقاد شدید محیط‌زیست به درخواست حذف فیلتر دوده

می متالز - ایران خودرو دیزل خواهان تعلیق قانون نصب فیلتر دوده بر روی خودروها شد.
 تولید ۶.۷ میلیون تن کنسانتره و ۵ میلیون تن گندله در پنج ماه اول سال ۹۸؛

صدرنشینی گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله سنگ‌آهن

می متالز - تولید کنسانتره سنگ‌آهن در ۵ ماهه اول امسال به بیش از ۱۹.۷ میلیون تن رسید که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید ۶.۷ میلیون تن، بیشترین سهم تولید را در اختیار داشته است، این شرکت همچنین بالاترین سهم در تولید گندله سنگ‌آهن را نیز در اختیار دارد.
 در چهارمین روز هفته دولت:

۳ طرح عمرانی و خدماتی در خور و مبارکه افتتاح شد

می متالز - ساختمان اداری محیط زیست مبارکه، یک واحد پرواربندی شتر و یک اقامتگاه بومگردی در خور و بیابانک روز سه شنبه در آیینی با حضور مسوولان به بهره برداری رسید.
 

از افتتاح اولین کارخانه بنتونیت تا برگزای جشن باشکوه خانواده بزرگ فولاد سنگان

می متالز - با حضورنگهبان (نماینده مجلس)، رسولیان (معاون استاندار خراسان رضوی)، امرایی (مدیرعامل فولاد سنگان)، طیب نیا (معاون خرید فولاد مبارکه)،ترابی (مدیرروابط عمومی فولاد مبارکه)،کفعمی (مدیرعامل شرکت آتیه فولاد اصفهان) و جمعی از مسوولان شهرستان، کارخانه یکصدهزارتنی تولید بنتونیت افتتاح و در جریان این مراسم، امرایی گزارش مبسوطی در خصوص روند پیشرفت پروژه کنسانتره، خط تولید گندله و همچنین دیگر پروژه های جانبی ارایه داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما