خبر
نفت   قیر و روانکارها  
سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت مکلف شدند؛

تحویل حداقل ۴ میلیون تن قیر رایگان به طرح های عمرانی

می متالز - وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه مکلف شدند حداقل چهارمیلیون تن مواد اولیه قیر (vb) رایگان به صورت ماهانه برای خرید قیر مصرفی به طرح ها اختصاص دهند.

به گزارش می متالز به نقل از وزارت راه و شهرسازی بر اساس بند (هـ) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ شرکت ملی نفت ایران مکلف است حداکثر مبلغ ۶۰۰ هزار میلیارد ریال معادل حداقل چهارمیلیون تن مواد اولیه قیر (vb) رایگان از منابع دریافتی بابت خوراک مایع تحویلی به پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها را به صورت ماهانه به حسابی که نزد خزانه داری کل کشور افتتاح می‌شود، واریز کند.

همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است صد درصد (۱۰۰%) مبالغ واریزی را به صورت ماهانه به دستگاه‌های اجرائی ذی ربط در سقف سهمیه‌های زیر به صورت همزمان برای خرید قیر مصرفی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران و تأمین سایر هزینه‌های اجرای آسفالت طرح‌های مربوط تخصیص دهد. خزانه داری کل کشور مکلف است مبلغ تخصیص داده شده را به صورت کامل پرداخت و براساس موافقتنامه متبادله با شرکت مذکور تسویه حساب کند:

۱- ۴۸ درصد اعتبار برای آسفالت راه‌های فرعی و روستایی و روکش آسفالت شبکه راه‌های اصلی، فرعی و روستایی و عشایری و معابر محلات هدف بازآفرینی شهری، طرح‌های مسکن مهر و فرودگاه‌های کشور، در اختیار وزارت راه و شهرسازی

۲- ۱۷ درصد اعتبار برای آسفالت معابر شهر‌های با جمعیت زیر پنجاه هزار نفر در اختیار وزارت کشور (سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور)

۳- ۱۱ درصد اعتبار برای انجام عملیات خاک پوش (مالچ پاشی کردن) سازگار با محیط زیست مورد تأیید سازمان ذی ربط، در اختیار وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور)

۴- ۱۹ درصد اعتبار برای آسفالت معابر و بهسازی روستا‌ها و انجام طرح (پروژه)‌های مشارکتی با دهیاری‌ها در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

۵- پنج درصد اعتبار برای نوسازی مدارس و دانشگاه فرهنگیان در اختیار وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور)

دستگاه‌های اجرائی موضوع این بند موظفند سهم استانی اعتبار موضوع این بند را حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه تعیین و در اختیار ادارات کل استانی خود قرار دهند تا با توجه به پیشرفت فیزیکی طرح‌های در دست اجراء و فصل کاری آن استان براساس دستورالعمل صادره توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در طرح‌های خود هزینه کنند.

تهاتر هزینه‌های اجرای آسفالت، قیراندود (ایزولاسیون)، عایق کاری و همچنین تأمین مابه التفاوت مالی توسط کارفرما فقط برای این امور با تأیید مسؤولان دستگاه‌های اجرائی استانی ذی ربط، با تحویل قیر رایگان (به میزان معادل ارزش ریالی روز آنها) در سقف بودجه مصوب پس از اعلام به خزانه بلامانع است. خزانه مکلف است از طریق حساب‌های استانی ذی ربط خود، معادل ارزش ریالی قیر مازاد تحویلی مربوط به هر یک از طرح‌ها و دستگاه‌ها را به منظور اعمال حساب لحاظ کند. قیر مورد نظر موضوع این بند باید از لحاظ مقداری به صورت صد درصد (۱۰۰%) تحویل شود.

گزارش عملکرد این بند به صورت سه ماهه توسط دستگاه‌های اجرائی ذی ربط به کمیسیون‌های «انرژی»، «برنامه و بودجه و محاسبات» و «عمران» مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال می‌شود.

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات موظف است پس از رسیدگی، گزارش آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

بر این اساس وزارت نفت به منظور اجرا و تعیین تکالیف قانونی دستگاه‌های ذی‌ربط آیین‌نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ ارائه نموده است و این پیش نویس در حال طی تشریفات قانونی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت:

ابلاغیه اخیر وزیر نفت برای تقویت جایگاه ورزش است؛ نه تضعیف آن

می متالز - معاون وزیر نفت در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی درباره ابلاغیه سیاست‌های حوزه ورزش وزارت نفت اعلام کرد: بر مبنای ماده ۱۳ قانون برنامه پنجم و ماده ۹۴ قانون برنامه ششم توسعه، هرگونه هزینه در ورزش حرفه‌ای از سوی دستگاه‌های اجرایی کشور ممنوع اعلام شده و وزارت نفت نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 هفته آینده صورت می‌گیرد؛

سوالات نمایندگان از وزیر نفت در کمیسیون انرژی

می متالز - نمایندگان هفته آینده وزیر نفت را در کمیسیون انرژی در خصوص موضوعات حوزه تحت‌الاختیار وی مورد سوال قرار می‌دهند.
 

نامه گمرک به وزارت صمت/ آیا شرکتهای وزارت نفت مجاز به واردات بدون ثبت سفارش هستند؟

می متالز - معاون گمرک ایران در مکاتبه‌ای با وزارت صنعت، خواستار اعلام نظر این وزارت‌خانه درباره واردات بدون ثبت سفارش همه شرکتهای زیر مجموعه وزارت نفت شد.
 

گفت‌و‌گو، بستر حذف تدریجی یارانه‌ها را هموار می‌کند

می متالز - مهدی کرباسیان، پیشکسوت صنعت و اقتصاد کشور، اصلاح ساختار پرداخت یارانه را چالش جدی امروز اقتصاد ایران عنوان کرد و افزود: حذف ثروتمندان از فهرست دریافت یارانه و افزایش مبلغ یارانه اقشار ضعیف، اقدام درستی است و باید اجرا شود.
 رئیس کمیسیون صادرات انجمن سازندگان صنعت نفت ایران؛

وزارت نفت در تجهیزات معدنی راهگشاست

می متالز - رئیس کمیسیون صادرات انجمن سازندگان صنعت نفت ایران گفت: اگر وزارت صمت و نفت هر دو با هم در ارتباط با معادن و تجهیزات مربوط به آن هماهنگ کار کنند شکاف مربوط به ظرفیت‌های ساخته‌شده و نیاز‌ها ایجاد نمی‌شد. به نظر من هر آن‌ که ارتباط بین این دو وزارتخانه به شکل جدی و در راستای اهداف شروع شود، کارساز است.
 

رقابت آمریکا و روسیه برای تصاحب میدان گازی بزرگ عراق

می متالز - آمریکا، روسیه و چین برای به‌دست آوردن جایگاهی در صنعت نفت و گاز عراق در شمال و جنوب این کشور رقابت می‌کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما