خبر
مواد معدنی   محیط زیست  
مدیر ایمنی، بهداشت، محیط ‌زیست و انرژی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد:

معدنکاری سبز هدف ایمپاسکو است

می متالز - شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با هدف تولید مواد معدنی مورد نیاز کشور در راستای حفاظت از محیط ‌زیست، همواره تلاش کرده تا استانداردهای این حوزه را در شرکت ‌های تابعه و تحت نظارت ارتقاء دهد.

به گزارش می متالز به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، پرهام خواجه پور؛ مدیر ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و انرژی شرکت با بیان این مطلب گفت: تاکنون 4 مجتمع تحت پوشش این شرکت شامل سرب و روی انگوران، طلای موته، کک سازی و پالایش قطران زرند و سنگ‌آهک پیربکران از لیست آلاینده‌های محیط‌ زیست خارج ‌شده‌اند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر از 13 مجتمع تحت پوشش ایمپاسکو، 12 مجتمع شامل سرب و روی انگوران، طلای موته، کک سازی و پالایش قطران زرند، سنگ‌ آهک پیربکران، فروکروم جغتای، سرب و روی نخلک، نفلین سینیت کلیبر، زغال سنگ طبس، زغال سنگ گلندرود، طرح‌های اکتشافی و معدنی سیستان و بلوچستان و مرکز تحقیقات مواد معدنی یزد و مجتمع خراسان جنوبی مشمول جریمه‌های زیست ‌محیطی نیستند.

خواجه پور خاطر نشان کرد: با ایجاد گروه‌های تحقیقی به دنبال این مسئله بوده و هستیم که آلاینده‌های واحدهای تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در کدام مناطق هستند و چگونه‌ می‌توانیم جلوی این آلایندگی‌ها را از مبدا بگیریم، برآیند این تحقیقات باعث شد که تمام مجتمع هایی که درگذشته در لیست آلاینده‌ها بودند ،از لیست آلایندگی خارج شوند.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و انرژی تصریح کرد: مبالغی که صرف پرداخت جریمه آلایندگی می‌شد را به چرخه تولید مجتمع های پاک وارد کرده و سیستم را بهبود بخشیدیم. با این اقدام در گام اول باعث حفظ و توسعه محیط‌ زیست کشور شدیم و در مرحله بعد مانع از پرداخت جریمه شدیم.

خواجه پور با تاکید بر صرفه جویی مالی صورت گرفته در بخش محیط زیست گفت: به عنوان مثال برای مجتمع انگوران تا سال 92 سالانه یک میلیارد تومان جریمه محیط ‌زیست پرداخت‌ شده و این مبلغ حاصل یک درصد از فروش محصولات ما بوده است. اما با صرفه‌جویی این مبلغ از سال 92 توانسته‌ایم این مبلغ را به چرخه بهبود مجتمع و ایجاد فضای سبز وارد کنیم و در حال حاضر ما 4 هکتار درخت که 5/2 هکتار آن جهت احیای دمپ باطله انجام شده و علاوه بر آن 8 عدد سد رسوب‌گیر برای ته نشین شدن رسوبات و آبخیزداری پاک ایجاد شده است.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط‌ زیست و انرژی در ادامه با اشاره به آلاینده بودن عملیات کک سازی اظهار داشت: در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران توانسته‌ایم با ایجاد سیستم آنالیز آنلاین، به سازمان محیط ‌زست استان کرمان متصل شویم و با اقدامات انجام شده میزان آلودگی مجتمع کک سازی و پالایش قطران زرند را به ‌حداقل برسانیم.

خواجه پور در پایان با اشاره به مجتمع سنگ آهک پیربکران گفت: سال گذشته توانستیم مجتمع پیربکران را با لحاظ غبارگیر از لیست واحدهای آلاینده خارج کنیم، ایجاد غبارگیر باعث شد غبارهای حاصل از سیستم سنگ ‌شکن وارد محیط‌ نشود، مضاف بر این‌که این غبارها را بسته‌بندی کرده و به‌عنوان پودر میکرونیزه به فروش رساندیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 ذخایر موجود سنگ آهن، کفاف نیاز ۱۸سال دیگر را خواهد داد

نیاز ۱۶۵ میلیون تنی «افق فولاد» به سنگ آهن

می متالز - یکی از دغدغه‌های اساسی زنجیره فولاد در چشم‌انداز ۱۴۰۴، تامین سنگ‌آهن است که با توجه به ذخایر قطعی موجود در کشور پیش‌بینی می‌شود، ۱۲ تا ۱۵ سال پس از این افق، این ذخایر جوابگوی زنجیره فولاد نخواهد بود.
 

معادن خطرآفرین برای محیط‌ زیست استان سمنان تعطیل می‌شود

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: واحد‌های معدنی که محیط‌ زیست را به خطر اندازند؛ حکم تعطیلی آن‌ها با جدیت صادر می‌شود.
 

احیای معادن کوچک در استان فارس

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو از همکاری با استانداری فارس در طرح‌های اکتشافی برای احیای معادن کوچک خبر داد.
 

فاز جدید جنگ خودرویی ترامپ و کالیفرنیا

می متالز - براساس گزارش رویترز، دولت ترامپ بنا دارد تا اختیارات ایالت کالیفرنیا در زمینه تعیین استاندارد‌های مجزای خودرویی از مقررات فدرال را لغو کند.
 آمار 5 ماهه 98 منتشر شد:

افزایش 18 درصدی تولید مجتمع فسفات اسفوردی

می متالز - میزان تولید کنسانتره مجتمع فسفات اسفوردی طی 5 ماهه نخست امسال، 18 درصد افزایش یافت.
 غریب پور خبر داد:

رفع نیاز مالی برای توسعه معادن استان فارس/ همکاری ایمیدرو و استانداری فارس در طرح‌های اکتشافی برای احیای معادن کوچک

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو از آمادگی این سازمان به منظور توسعه معادن استان فارس و رفع نیازهای مالی طرح ها خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما