خبر
گاز   پالایشگاه  

تولید گاز پارس جنوبی امسال ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد

می متالز - مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از نصب و راه‌اندازی ۵ عرشه گازی پارس جنوبی در سال جاری خبر داد و گفت: تا پایان امسال به ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، بیش از ۶۰ میلیون مترمکعب در روز افزوده می شود.

به گزارش می متالز، بر اساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، «محمد مشکین‌ فام» با اشاره به اظهارات مقام عالی وزارت نفت در آئین گشایش رسمی بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت تهران مبنی بر افزایش ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی به میزان ۶۰ میلیون مترمکعب تا پایان سال جاری، جزئیات آن را تشریح کرد و گفت: با تنظیم پارامترهای عملیاتی ۶ سکوی نصب شده در سال ۹۷، علاوه بر این میزان روزانه حدود ۱۸ میلیون مترمکعب نیز افزایش تولید متصور است.

وی با یادآوری عملیاتی شدن دو سکوی دریایی فاز ۱۴ در سال گذشته و برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از این دو عرشه گفت: فاز ۱۴ پارس جنوبی شرایط مطلوبی دارد و بر اساس برنامه‌ ریزی‌های انجام شده، مقرر است دو سکوی باقیمانده این طرح با ظرفیت روزانه هر یک ۵۰۰ میلیون فوت مکعب تا پایان سال جاری وارد مدار تولید شده و گاز تولیدی این دو سکو به یکی از پالایشگاه‌های پارس جنوبی برای تصفیه ارسال شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با ابراز امیدواری درباره تقویت تیم پیمانکار پروژه به منظور تسریع در روند پیشرفت بخش پالایشگاهی طرح فاز ۱۴ افزود: تغییراتی در سطوح مدیریتی کارفرما اعمال شده و انتظار می‌رود در تیم پیمانکار پروژه هم اصلاحاتی شود.
مشکین‌ فام پیش‌بینی کرد مطابق با برنامه زمانبندی، نخستین ردیف شیرین‌ سازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی در اواخر سال جاری یا ابتدای سال آینده به بهره‌ برداری برسد.
 

مدیرعامل بزرگترین شرکت تولیدکننده گاز کشور با اشاره به بهره‌ برداری رسمی از فاز ۱۳ پارس جنوبی در اسفند سال گذشته و تولیدی شدن دو عرشه دریایی این طرح گفت: در سال جاری نیز، یکی از سکوهای فرعی این فاز با ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز وارد مدار تولید شده و به پالایشگاه این طرح ارسال می‌شود.
وی با اشاره به حادثه‌ ای که بر اثر برخورد نفتکش نروژی با پایه سکو و چاه‌های موقعیت دریایی SPD۱۳A در گذشته رخ داد، افزود: با رفع مشکلات مربوط به آن حادثه و تکمیل حفاری چاه‌ها، نصب و بهره‌ برداری از این سکو به سال آینده موکول می‌شود، البته ساخت سکو و احداث خطوط لوله دریایی این موقعیت تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

محمد مشکین‌ فام در ادامه به برنامه‌ ریزی برای برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از فاز ۲۲-۲۴ پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود دو موقعیت دیگر دریایی این طرح تا نیمه اول سال جاری وارد مدار تولید شده و برداشت گاز ترش از فاز ۲۲-۲۴ پارس جنوبی به ظرفیت کامل برسد.
به گفته وی، با توجه به تکمیل بخش پالایشگاهی این طرح و بهره‌ برداری رسمی از آن در سال گذشته، گاز استحصال شده از دو موقعیت جدید به پالایشگاه فاز ۲۲-۲۴ ارسال و تصفیه می‌شود.
بدین ترتیب با افزایش روزانه ۷۸ میلیون مترمکعب برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی، وعده وزیر نفت در خصوص افزایش ۶۰ میلیون مترمکعبی از این میدان مشترک در سال جاری محقق خواهد شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

حفر ۲۸ حلقه چاه نفت و گاز در ۳ ماه نخست امسال

می متالز - معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات حفاری از حفر و تکمیل ۲۸ حلقه چاه‌ نفت‌ و گاز در سه ماه نخست امسال در مناطق خشکی و دریایی کشور خبر داد.
 

سرمایه گذاری اتریشی ها برای گسترش فعالیت های پایین دستی در خاورمیانه

می متالز - شرکت او ام وی اتریش به دنبال طرح های توسعه ای تازه برای سرمایه گذاری و گسترش فعالیت های پایین دستی خود در خاورمیانه است.
 ازسوی معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس

دلیل آتش‌سوزی سکوی شماره ۹ پارس جنوبی تشریح شد

می متالز - معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس دلیل آتش‌سوزی سکوی شماره ۹ پارس جنوبی را تشریح کرد و گفت: پارگی یکی از خطوط لوله فرایندی ناشی از خوردگی درونی قسمتی از زانوی خروجی محفظه ارسال توپک علت این حادثه بوده است.
 

برای اولین بار رکورد متمایزی در تولیدات شرکت فولاد اکسین ثبت شد

می متالز - در سومین ماه سال ۱۳۹۸ که توسط رهبر معظم انقلاب به نام «رونق تولید» مزین شده است برای نخستین بار با تولید ترکیبی سبدهای متنوع و بر اساس سفارش مشتری و متشکل از ورق های فولادی در گونه های ساختمانی، آلیاژی و ورق های مورد استفاده در خطوط لوله انتقال نفت و گاز با همدلی و هم افزایی کلیه کارکنان شرکت، رکورد تولید ۷۹۹۰۸ تن اسلب معادل ۷۳۸۲۰ تن محصول در خردادماه سال جاری به وقوع پیوست.
 

تولید مستمر نفت در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان

می متالز - پس از اکتشاف نفت در چاه شماره یک مسجد سلیمان، این منطقه جنوبی کشور در عمل شکل شهر به خود گرفت؛ شهری که هویت صدسال آینده خود را از صنعت نفت گرفت و پس از مدت کوتاهی به یکی از مناطق بسیار مهم ایران بدل شد؛ اکتشاف نفت در این منطقه سرآغازی شکل‌گیری هویتی جدید در جنوب ایران و تبدیل شدن ایران به یکی از کشورهای مهم نفت‌خیز منطقه شد. ایران هم‌اکنون در مجموع ذخایر نفت و گاز، رتبه نخست دنیا را دارد.
 معاون اول رئیس جمهوری:

پیشرفت‌ها و اقدام‌های دولت در زمینه‌های مختلف نظیر نفت و گاز مناسب بوده است

می متالز - معاون اول رئیس جمهوری گفت: گزارش عملکردها و اقدام‌های دولت در زمینه‌های مختلف نظیر نفت و گاز، رسیدگی به مناطق محروم و روستایی و اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی که در اولویت دستگاه‌های اجرایی بوده، نشان می‌دهد که پیشرفت‌های انجام شده مناسب بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما