خبر
بانک ها   بازار مسکن  

برنامه های همتی برای رونق بازار مسکن / تعیین سهم بانک ها در طرح ملی

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی با اعلام رونق سال جاری بازار مسکن و تبدیل وام ساخت به وام خرید و افزایش دوره بازپرداخت وام ساخت به ۱۵ سال از تعیین سهم بانکها در طرح ملی مسکن خبر داد.

به گزارش می متالز، عبدالناصر همتی در جلسه امروز مجلس با موضوع طرح ملی مسکن گفت: هرچند وظیفه بانک مرکزی ایجاد تعادل در بازار مسکن است اما بخش قابل توجهی از افزایش قیمت، ناشی از تمایل مردم به خرید و حفظ ارزش دارایی‌ها است که انتظار می رود با تدابیری، قیمت مسکن با پشتیبانی بانک ها و اهتمام دولت کنترل شود.

وی با اشاره به مصوبه اواخر سال گذشته شورای پول و اعتبار برای افزایش وام ساخت مسکن ادامه داد: قرار است وام ساخت به وام خرید تبدیل و با افزایش دوره بازپرداخت وام ساخت به ۱۵ سال به قدرت خرید مردم نیز کمک شود. چرا که دولت به شکل جدی خواهان رونق مسکن بوده و امید  است با اقداماتی که در دستور کار است، بازار مسکن در سال جاری رونق داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول، سهم تسهیلات سال گذشته مسکن ۱۰۳ هزار میلیارد تومان بوده و انتظار می رود این سهم در مجموع اعتبارات تسهیلاتی به ۲۰ درصد برسد.

همتی با اشار به برنامه سال جاری وزارت راه برای تولید 400 هزار واحد مسکونی و توجه ویژه بانک مرکزی به این بخش، ادامه داد: بانک مسکن به تنهایی نمی تواند از تولید مسکن حمایت کند بنابراین اقدامات لازم برای تعیین سهم هر یک از بانک ها برای پشتیبانی از طرح ملی مسکن آغاز شده است.

کد خبر: 40322
تاریخ: 1398/03/19 - 15:27
منبع: بورس پرس

مسکن  بانک مرکزی  عبدالناصر همتی  وام  تسهیلات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 از نقشه جدید دولت برای بازار ملک رمزگشایی شد

خطای تشخیص در بورس مسکن/ تدارک صندوق ویژه برای جذب ملک بازها

می متالز - نقشه‌ای که دولت برای تغییرجهت «خریدهای سرمایه‌ای از بازار مسکن» در نظر گرفته‌، قرار است از مسیر بازار سرمایه به اجرا دربیاید. اما ضعف آگاهی درباره جزئیات نقشه باعث شده است تعابیر مختلفی از جمله «بورس مسکن» درباره طرح ارائه شود. اصل طرح، نه بر روی آپارتمان‌ها که بر روی سایر املاک، آن هم املاک دولتی و مستغلات سوار شده و برای اجرای آن نیز تاسیس صندوق ویژه در بازار سرمایه در نظر گرفته شده است. اجرای نقشه - مطابق الگوی جهانی - باعث جذب تقاضای سرمایه‌ای مسکن می‌شود. جزئیات صندوق شرح داده شده است.
 تحقیقات میدانی نشان داد

ردپای قیمت‌های عجیب در بازار مسکن

می متالز - بررسی قیمت پیشنهادی فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن طی یک هفته گذشته نشان می‌دهد بازار مسکن به یک سردرگمی قیمتی از سوی مالکان دچار شده است.
 شریعتی مطرح کرد:

تلاطم‌زدایی بازار مسکن با اجرای قانون مالیات خانه‌های خالی

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با ابزار مالیاتی می توان بازار مسکن را تا حدودی مدیریت کرد، قطعا با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی از سکنه، مالکانی که به دنبال خالی نگه داشتن مساکن بوده تا با گذشت زمان به سود کلان دست پیدا کنند، مجبور به فروش یا اجاره مسکن می شوند.
 

کارشناسان موجب سفته‌بازی نشوند

می متالز - رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: تا آنجا که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعا بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود. امیدوارم کارشناسان با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری کنند و از طرح مسائلی که ممکن است موجب سفته‌‌بازی یا تحریک انتظارات بشود، دوری کنند.
 نجف زاده با اشاره به مصوبه دولت برای تعیین سقف نرخ اجاره بهای مسکن:

مصوبه دولت مانع از افزایش نرخ اجاره‌بها نمی‌شود / مجلس تدوین طرح ملی مسکن انقلاب را دنبال می کند

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تعیین سقف برای افزایش نرخ اجاره بهای مسکن نیازمند ایجاد سازوکارهای کارشناسی است تا این رویکرد تأثیر قابل قبولی در مدیریت بازار اجاره داشته باشد، اما مصوبه دولت از یک سازوکار مناسب تبعیت نمی کند، از این رو تعیین سقف نمی تواند افزایش نرخ اجاره بها را کنترل کند.
 نرخ بهره سپرده‌گذاری نزد بانک مرکزی به ۱۳ درصد افزایش یافت

ضدحمله دوم به نقدینگی

می متالز - بانک مرکزی به فاصله کمتر از ۱۰ روز، برای دومین بار کف دالان نرخ سود را افزایش داد. به‌طوری‌که نرخ بهره سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی از ۱۰ درصد به ۱۳ درصد رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما