خبر
اقتصاد  

انتظار کاهش جدی نرخ ارز نداریم

می متالز - کانون صرافان ایران در اطلاعیه ای از جلسه توجیهی برای کلیه صرافی ها در مورد بازار متشکل ارزی خبر داده است. با این خبر به نظر می رسد با راه اندازی بازار متشکل ارزی فاصله زیادی نداریم. بازاری که به زعم بعضی فعالان این حوزه احتمالا موجب کاهش نرخ ارز خواهد شد. از سوی دیگر، تحریم های جدید صنعت پتروشیمی، دغدغه هایی بابت افت صادرات محصولات پتروشیمی و کاهش جریان ورود ارز به کشور ایجاد کرده است.

به گزارش می متالز، مرتضی افقه اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز  در رابطه با تاثیر تحریم های جدید صنعت پتروشیمی بر بازار ارز بیان کرد: اقتصاد کشور به شدت به درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و محصولات پتروشیمی وابسته است و به نظر می رسد مادامی که فشارهای بین المللی کاهش نیافته باشد، بازار ارز کاهش جدی و پایدار تجربه نخواهد کرد. تحریم های پتروشیمی، اتفاق چندان جدیدی نیست و در بلند مدت احتمالا اثر بااهمیتی بر صادرات پتروشیمی ها نخواهد داشت؛ اما خبر این تحریم در کوتاه مدت جو روانی بازار ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شرایط اقتصادی و روابط سیاسی و بین‌المللی کشور به گونه ای نیست که چشم انداز روشنی از بازارهای مختلف ارائه دهد.

وی افزود: نرخ ارز در محدوده ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان منطقی است و با فرض تداوم وضعیت فعلی، انتظار افت قیمت شدیدتری نمی رود. راه اندازی بازار متشکل ارزی هم بعید است که سبب کاهش جدی نرخ ارز شود. بهترین اتفاق در شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی کشور تثبیت نرخ ارز است. مشکل اقتصاد کشور هم افزایش نرخ ارز و هم عدم ثبات نرخ ها در این بازار بوده و اگر دولت بتواند نرخ ارز را ثابت نگه دارد و اقداماتی صورت دهد که از نوسانات شدید در این بازار جلوگیری شود و قیمت ها بی جهت افزایش نیابد امتیاز بزرگی برای بازار ارزی کشور خواهد بود.

کد خبر: 40364
تاریخ: 1398/03/19 - 20:15
منبع: اقتصاد نیوز

تحریم  پتروشیمی  ارز  مرتضی افقه 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رییس هیات عامل ایدرو تاکید کرد:

تلاش برای طراحی و تدوین الگوهای کاربردی در حوزه منابع انسانی

می متالز - رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در نشست شورای سیاست گذاری پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی تصریح کرد: با بررسی روندها در حوزه منابع انسانی ایران و تطابق آن با روندهای جهانی می توان الگو های کاربردی جدید طراحی و تدوین کرد.
 

جهش قیمت برخی محصولات پتروشیمی در بازارهای آسیایی

می متالز - قیمت های اسپات مونو اتیلن گلایکول (MEG) و پلی اتیلن (PE) در بازار آسیا به دنبال حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی،افزایش یافت.
 

سازندگان ایرانی پشتیبان صنعت پتروشیمی

می متالز - نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: سازندگان ایرانی در زمینه ساخت و تامین تجهیزات و قطعه های مورد استفاده در صنعت پتروشیمی موفقیت های بزرگی کسب کرده اند.
 با هدف بهبود فضای کسب‌وکار صنایع پلاستیک و پلیمر

سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست پروپیلن‌ محور شد

می متالز - سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با هدف بهبود فضای کسب‌وکار صنایع تکمیلی پتروشیمی با رویکرد معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ساخت طرح‌های پروپیلن به‌ عنوان یکی از مواد اولیه پرطرفدار صنایع پلیمر برگزار می‌شود.
 رئیس جمهوری:

صادرات محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی شرایط مناسبی دارد

می متالز - رئیس جمهوری با بیان اینکه در بخش صنعت شاهد پیشرفت‌هایی هستیم، گفت: صادرات محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی شرایط مناسبی دارد و این نشان می‌دهد مسیر درستی انتخاب شده است.
 جایگزینی معدن با نفت جواب می‌دهد

افزایش توان تولید ما را روئین‌تن می‌کند

می متالز - از این مهم زیاد صحبت شده که بخش معدن یتیم بوده و به عبارتی معدن پاسوز نفت شده است؛ بنابراین از نفت به‌عنوان بخشی که اجازه توجه به بخش‌های دیگر ازجمله معادن را نمی‌دهد، یاد شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما