خبر
اقتصاد  

انتظار کاهش جدی نرخ ارز نداریم

می متالز - کانون صرافان ایران در اطلاعیه ای از جلسه توجیهی برای کلیه صرافی ها در مورد بازار متشکل ارزی خبر داده است. با این خبر به نظر می رسد با راه اندازی بازار متشکل ارزی فاصله زیادی نداریم. بازاری که به زعم بعضی فعالان این حوزه احتمالا موجب کاهش نرخ ارز خواهد شد. از سوی دیگر، تحریم های جدید صنعت پتروشیمی، دغدغه هایی بابت افت صادرات محصولات پتروشیمی و کاهش جریان ورود ارز به کشور ایجاد کرده است.

به گزارش می متالز، مرتضی افقه اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز  در رابطه با تاثیر تحریم های جدید صنعت پتروشیمی بر بازار ارز بیان کرد: اقتصاد کشور به شدت به درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و محصولات پتروشیمی وابسته است و به نظر می رسد مادامی که فشارهای بین المللی کاهش نیافته باشد، بازار ارز کاهش جدی و پایدار تجربه نخواهد کرد. تحریم های پتروشیمی، اتفاق چندان جدیدی نیست و در بلند مدت احتمالا اثر بااهمیتی بر صادرات پتروشیمی ها نخواهد داشت؛ اما خبر این تحریم در کوتاه مدت جو روانی بازار ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شرایط اقتصادی و روابط سیاسی و بین‌المللی کشور به گونه ای نیست که چشم انداز روشنی از بازارهای مختلف ارائه دهد.

وی افزود: نرخ ارز در محدوده ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان منطقی است و با فرض تداوم وضعیت فعلی، انتظار افت قیمت شدیدتری نمی رود. راه اندازی بازار متشکل ارزی هم بعید است که سبب کاهش جدی نرخ ارز شود. بهترین اتفاق در شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی کشور تثبیت نرخ ارز است. مشکل اقتصاد کشور هم افزایش نرخ ارز و هم عدم ثبات نرخ ها در این بازار بوده و اگر دولت بتواند نرخ ارز را ثابت نگه دارد و اقداماتی صورت دهد که از نوسانات شدید در این بازار جلوگیری شود و قیمت ها بی جهت افزایش نیابد امتیاز بزرگی برای بازار ارزی کشور خواهد بود.

کد خبر: 40364
تاریخ: 1398/03/19 - 20:15
منبع: اقتصاد نیوز

تحریم  پتروشیمی  ارز  مرتضی افقه 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

پیدا شدن دلار ۹ هزار تومانی فولادی در وزارت صمت!

می متالز - تاکنون قیمت پایه عرضه فولادی ها در بورس بر اساس قیمت مبنای دی ماه ۹۷ محصولات با در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز نیما و نرخ های جهانی تعیین می شد که مورد انتقاد تولیدکنندگان فولاد بود اما گویا این فرمول به یکباره تغییر کرده است اما در خلاف جهت نظر تولیدکنندگان!
 

بازارهای مالی در احتیاط

می متالز - امروز سه شنبه اضطراب بر بازارهای آسیا حاکم بود، در حالی که ریسک کاهشی بودن نرخ بهره آمریکا در آینده‌ای نزدیک بازدهی اوراق خزانه و ارزش دلار را نزولی کرد؛ از سوی دیگر، طلا در بازارهای جهانی به بالاترین سطح قیمت در شش سال اخیر رسید.
 گزارش عملکرد بازار اوراق بهادار منتشر شد:

رشد ۱۱۲ درصدی ارزش بازار در خرداد ۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل

می متالز - ارزش بازارسهام در پایان خرداد ماه ۹۸ در مقایسه با ماه مشابه سال قبل به میزان ۴۷۲۰۴۴۸ میلیارد ریال برابر با ۱۱۲ درصد افزایش یافت و از ۴۲۱۲۷۲۶ میلیارد ریال به ۸۹۳۳۱۷۴ میلیارد ریال رسید.
 فلز زرد پنجمین صعود متوالی خود را تجربه کرد

پرواز طلا بر قله 6 ساله

می متالز - طلا طی معاملات سه‌شنبه گارد صعودی خود را حفظ کرد و از سطح 1420 دلار گذشت. افزایش تنش‌ها در خاورمیانه ریسک‌های سیستماتیک را افزایش داده و بازار دارایی‌های امن از جمله فلز زرد را داغ کرده است.
 

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی افزایش سرمایه‌ها

می متالز - سازمان امور مالیاتی بخشنامه معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی را برای اجرا ابلاغ کرد.
 

نقشه نیمروز بورس سه‌شنبه (4 تیر) / روز خودنمایی غول‌های بورسی

می متالز - معاملات بازار سهام در روز جاری با عقب‌نشینی خریداران و میل تدریجی فروشندگان به حفظ سود‌های کسب شده، در ساعت ابتدایی معاملات در محدوده منفی قرار گرفت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما