خبر
اقتصاد   فلزات گرانبها  
دلار برای نخستین بار در سال 98 به زیر مرز 13 هزار تومانی تنزل کرد

رونمایی از دلار در کانال جدید

می متالز - دلار آمریکا در پنجمین افت متوالی خود توانست برای نخستین بار در سال جاری به زیر مقاومت حساس 13 هزار تومانی تنزل کند. سنگین‌ترین کاهش روزانه شاخص ارزی کشور در خرداد ماه نرخ ارز را به کمترین حد خود از 28 بهمن گذشته رساند. ریزش شدید دلار همچنین توانست اثر اونس طلا بر رشد سکه را خنثی کند و منجر به افت این دارایی ارزشمند پس از دو صعود متوالی شود.

به گزارش می متالز، با رقم خوردن پنجمین افت متوالی در معاملات امروز، دلار برای نخستین بار در سال جاری وارد کانال 12 هزار تومانی شد. یکشنبه هر دلار آمریکا 310 تومان از ارزش خود را از دست داد و راس ساعت 18 به بهای 12 هزار و 700 تومان به کار خود پایان داد. این نخستین حضور دلار در کانال 12 هزاری در سال 98 بود. افت 3.2 درصدی امروز نرخ ارز سنگین‌ترین کاهش روزانه در خرداد ماه بود و بازدهی دلار از ابتدای سال را به منفی 3.42 درصد رساند. پیش از این در تاریخ 28 اردیبهشت شاخص ارزی کشور بیش از 3.4 درصد کاهش قیمت یافته بود.

برخی از فعالان بازار ارز افت امروز دلار را به تداوم کاهش ارزش درهم نسبت می‌دهند. امروز نرخ حواله درهم با افت دو کانالی به سطح 3 هزار و 475 تومان رسید و از مقاومت 3 هزار و 500 تومانی عبور کرد. دسته‌ای دیگر از کارشناسان تقویت عرضه از سمت بازارساز را محرک تداوم روند نزولی دلار می‌دانند. همزمان گروهی دیگر معتقدند عدم توانایی دلار در شکست مقاومت 13 هزار و 500 تومانی در روزهای اخیر مقدمه تعویض کانال دلار را فراهم آورد و دلالان با اخبار سیاسی مربوط به سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران موقعیت فروش اتخاذ کردند.

با این حال کاهش یکشنبه نرخ ارز از معاملات شبانه روز گذشته آغاز شد. دیشب برخی از معامله‌گران بزرگ ارزی طی معاملات پشت‌خطی قیمت دلار را تا حدود 12 هزار و 900 تومان کاهش دادند. در همین راستا دلار معاملات امروز را با قیمت 12 هزار و 850 تومان آغاز کرد و از ابتدا در کانال 12 هزار تومانی مبادله شد.

فرمان‌برداری سکه از دلار

پس از دو صعود متوالی در بازار سکه، سرانجام کاهش نرخ ارز توانست اثر اونس طلا را خنثی کرده و این دارایی ارزشمند را با خود همراه کند. هر سکه طرح جدید طی معاملات امروز 140 هزار تومان افت قیمت پیدا کرد و ساعت 18 به بهای 4 میلیون و 450 هزار تومان به فروش رسید. با این حال معامله‌گران بازار سکه امیدوارند با تداوم رشد اونس طلا پس از بازگشایی بازار جهانی و متوقف شدن روند نزولی نرخ ارز، بهای سکه نیز مجددا افزایش یابد. نکته مهم نوسان امروز سکه، شکسته شدن مقاومت 4 میلیون و 500 هزار تومانی پس از گذشت 89 روز بود. با افت 3.05 درصدی امروز سکه، بازدهی این دارایی ارزشمند از ابتدای سال به منفی 4.3 درصد رسید و حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده در ارتفاع 79 هزار تومان قرار گرفت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶؛

افزایش سود هر سهم "بشهاب" چشمگیر بود

می متالز - شرکت لامپ پارس شهاب در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷، به ازای هر سهم خود یک هزار و ۱۱۲ ریال سود کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶ افزایش چشمگیری، معادل ۱۱ هزار درصد را نشان می دهد.
 کم اعتنایی دلار به ریسک‌های بالقوه

پیشروی حباب سکه در محدوده منفی

می متالز - دوشنبه دلار دومین رشد متوالی خود را تجربه کرد و سکه با دو اهرم نرخ ارز و اونس طلا صعودی شد. امروز شاخص ارزی کشور همچون یکشنبه به افزایش قیمت پرداخت، با این حال واکنش خفیف دلار به تهدید تحریم‌های جدید از سمت آمریکا انتظارات ذهنی معامله‌گران افزایشی بازار را برآورده نکرد. سکه نیز به تبعیت از نرخ ارز صعودی شد و از مرز 4 میلیون و 700 هزار تومان عبور کرد. با نوسان قیمتی به وجود آمده حباب سکه به پیشروی خود در محدوده منفی ادامه داد.
 

ساعت کاری بازار متشکل ارزی

می متالز - مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اشاره به جزییات تازه‌ای از نحوه فعالیت این بازار گفت: بانک ملی به عنوان نخستین بانک برای افتتاح حساب توسط صرافی ها مشخص شد.
 مدیران شرکت و وزارت صنعت خبر دادند:

برنامه ایران خودرو برای عرضه ۶۰ هزار محصول در دو ماه آینده/ رد شائبه احتکار

می متالز - مدیرکل دفتر بازرسی وزارت صنعت از نبود هیچ تخلفی در احتکار محصولات ایران خودرو و قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو از عرضه ۶۰ هزار خودرو طی دوماه آینده خبر دادند.
 

احوال اقتصاد ایران از زبان رئیس بانک مرکزی

می متالز - رئیس بانک مرکزی گفت: رسیدگی به وضعیت معیشت مردم، اولویت این روزهای دولت است.
 همتی در برنامه نگاه یک؛

راه‌اندازی سامانه تکمیلی نیما با عنوان ایفای تعهدات واردات

می متالز - رییس کل بانک مرکزی از راه‌اندازی سامانه تکمیلی نیما با عنوان سامانه ایفای تعهدات واردات خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما