خبر
مواد معدنی   زمین شناسی   سرمایه گذاری  
مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تاکید کرد:

موفقیت کنسرسیوم بزرگ اکتشافی کشور در گرو نگاه ویژه مسوولین

می متالز - بخش معدن و به‌خصوص بخش اکتشاف آن از بخش‌های ریسک پذیر است و دولت ها مکلف هستند اکتشاف معادن را به‌عنوان وظیفه‌ای حاکمیتی انجام دهند، چون بخش خصوصی بیشتر تمایل دارد در بخش بهره‌برداری و فرآوری معادن فعالیت کند تا در بخش اکتشاف و مطالعاتی.

به گزارش می متالز به نقل از روابط عمومی هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن)، بر اساس قانون معادن، ايجاد بستر مناسب برای اكتشاف ذخاير معدنی از وظایف دولت دانسته شده و در برنامه پنجم و ششم توسعه، حاکمیت مکلف شده نقشه های عمومی اکتشاف و زیرساخت های لازم را برای استفاده بخش خصوصی کامل کند. منبع تأمین بودجه و اعتبار لازم برای انجام این کار، حقوق دولتی معادن است.

تاکنون بیش از۶ میلیون متر حفاری برای ذخایر معدنی کشور انجام شده که در مقایسه با کشوری پیشرو در عرصه معدنی همچون استرالیا که سالانه ۵ تا ۶ میلیون متر حفاری دارد، بسیار ناچیز است. اینکه تنها در 7 درصد مساحت کشور فعالیت اکتشافی صورت گرفته نشان می‌دهد که در این خصوص ما هنوز در ابتدای راه هستیم. 

مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات درباره وضعیت اکتشاف در کشور گفت: بر اساس نقشه راه معدن و صنایع معدنی کشور که شهریور سال گذشته به تصویب رسید برای تأمین مواد اولیه و تکمیل زنجیره تولید و تحقق برنامه چشم انداز، نیاز جدی به اکتشاف معادن جدید وجود دارد. در واقع حلقه مفقوده بخش معادن و فلزات در کشور، موضوع اکتشاف است. 

عزیزاله عصاری افزود: با توجه به اهمیت موضوع و درک شرایط موجود دولت از نظر مشکلات بودجه و با تکیه به هم‌افزایی بسیار خوبی که خوشبختانه در فعالان این صنعت وجود دارد براساس یک تصمیم درست و در زمان مناسب، بخش خصوصی به یاری دولت شتافته و طی یک حرکت استثنایی مجموعه ای از شرکت‌های بزرگ و توانمند معدنی و فولادی با محوریت هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و حمایت قاطع ایمیدرو کنسرسیوم بزرگ اکتشافی کشور را تشکیل دادند. 

این فعال اقتصادی ادامه داد: شاید کسی تصور نمی‌کرد کار پیچیده جمع کردن 11 مجموعه توانمند و تأثیرگذار این صنعت و به توافق رساندن آنان برای مشارکت در این امر مهم آن هم در مدتی کوتاه و با این کیفیت امکان پذیر باشد. لیکن با عزم و باور جدی که در مجموعه مدیران شرکتها وجود داشت و حمایت خوب ایمیدرو خوشبختانه این حرکت ارزشمند شکل گرفت و پیش بینی ما این است که در صورت هماهنگی و مساعدت دستگاه‌های ذیربط به زودی شاهد تحولات بزرگ و مثبتی در زمینه اکتشاف به عنوان مادر زنجیره تأمین و فولاد باشیم.

عصاری همچنین تاکید کرد: انتظار می‌رود سیاستگزاران و مجریان بخش‌های مختلف نه تنها در مجموعه وزارت صمت بلکه در سطح سایر ارکان دولت و کشور به این اتفاق میمون بعنوان فرصتی در جهت تشویق بخش خصوصی به مشارکت بیشتر در حل مشکلات و معضلات موجود و الگویی قابل اجرا در صنایع مختلف نگاه کند و در مقام عمل، نسبت به حمایت از این حرکت ارزشمند مصمم باشد.

وی با اشاره به شعار سال رونق تولید و ظرفیت بالای معدن و صنایع معدنی در کاهش اثرات محدودیت ها و مشکلات دوران تحریم افزود: توقع فعالان تولید این است که در مورد کنسرسیوم یادشده مقررات دست‌وپاگیر و زمان‌بر بخشنامه‌های عادی اعمال نشود و با تسهیل واگذاری پهنه‌ها و همکاری و هماهنگی تمامی بخش‌ها این مجموعه بتواند سریعا منابع خود را برای ورود به فعالیت اکتشافی به کار گیرد. 

قابل ذکر است در کنسرسیوم بزرگ اکتشاف که سال گذشته به محوریت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تشکیل گردید، شرکتهای فولاد مبارکه، سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری غدیر، گل گهر، چادرملو، میدکو، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان، گهرزمین و فولاد صبانور حضور دارند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 اهمیت نقش‌آفرینی بخش خصوصی در معادن کشور در گفت‌وگو با کیوان جعفری طهرانی

بسیاری از معادن کوچک نگران شرایط خود در آینده هستند

می متالز - بخش خصوصی معدن به ویژه سنگ‌آهنی‌ها اگرچه در این سال‌ها تریبون‌هایی برای مطرح کردن خواسته‌های خود داشته‌اند اما هنوز معتقدند صدای آنها به گوش دولتی‌ها نمی‌رسد؛ هر چند معاون امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است برخی تریبون‌ها نه برای رساندن صدای به حق بلکه برای غوغاسالاری و هیاهو به کار گرفته شده‌اند.
 

واگذاری فولاد قاین به بخش خصوصی؛ امیدی که به یأس تبدیل شد

می متالز - پروژه فولاد قاین پس از سال‌ها بلاتکلیفی با دستور قضایی از بخش خصوصی پس گرفته شد و سکان داری آن را دولت به عهده گرفت.
 رییس هیات امنای خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران:

تأمین هزینه های برگزاری مراسم روز ملی صنعت و معدن با بخش خصوصی است

می متالز - رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران و خزانه دار ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن گفت: تأمین هزینه های برگزاری مراسم روز ملی صنعت و معدن بر عهده تشکل های بخش خصوصی است.
 مشاور وزیر و رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن اعلام کرد:

تجلیل از چهره های شاخص در ۱۵ رشته صنعتی و معدنی/ خدمات حمایتی برای برگزیدگان روز صنعت و معدن/ پنجمین سال همکاری دولت و بخش خصوصی در اجرای مراسم روز صنعت و معدن

می متالز - مشاور وزیر و رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن گفت: جشن بزرگداشت روز صنعت و معدن امسال در واقع پنجمین سال همکاری دولت و بخش خصوصی در اجرای این مراسم است.
 رییس خانه معدن ایران:

بخش خصوصی در کنار دولت است

می متالز - رییس خانه معدن ایران در نشست خبری روز صنعت و معدن گفت: هدف ما امسال با سال‌هاى گذشته متفاوت است و باید بتوانیم فضاى کشور را به فضاى تعامل و همکارى تبدیل کنیم.
 

روز صنعت و معدن، سمبل همکاری بخش خصوصی و دولت است

می متالز - مشاور وزیر صمت و رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در نشست خبری اظهار کرد: امسال بیست و سومین سالى است که روز صنعت و معدن را گرامی می‌داریم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما