خبر
محیط زیست   نفت  
اعلام رئوس اقدام‌های زیست‌محیطی شرکت ملی نفت

حفظ محیط‌زیست، ارزش راهبردی و مسئولیت ذاتی شرکت ملی نفت ایران است

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، صیانت از محیط زیست را ارزش راهبردی و مسئولیت ذاتی مدیریت و کارکنان این شرکت برشمرد و به مناسبت هفته محیط زیست، رئوس اقدام‌های زیست‌محیطی این شرکت را اعلام کرد.

به گزارش می متالز، مسعود کرباسیان ضمن گرامیداشت هفته محیط زیست (۱۶ تا ۲۲ خردادماه) که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با شعار «کاهش آلاینده‌ها و پسماند، آسمان آبی، زمین سبز» نامیده شده است، عنوان کرد: آرزوی داشتن توسعه پایدار به معنای توسعه جوامع با در نظر گرفتن تأمین نیازهای کنونی، بدون لطمه زدن به استعدادها و توانایی‌های مورد نیاز آینده، نیازمند عزمی جدی برای حفظ، نگهداری و بهره‌برداری صحیح از مواهب و منابع ارزشمند الهی است که در اصل ۵۰ قانون اساسی به عنوان وظیفه عمومی به شمار آمده است.

وی افزود: رویکرد شرکت ملی نفت ایران در حفاظت محیط زیست به عنوان یک ارزش راهبردی نوعی مسئولیت ذاتی است که ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات مدیریت و کارکنان این شرکت دارد.

کرباسیان در تشریح اقدام‌های زیست‌محیطی شرکت ملی نفت ایران به مواردی از جمله در اولویت قرار دادن اصل پیشگیری به جای اصلاح در فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، برنامه‌ریزی به منظور بازیافت گازهای ارسالی به مشعل از طریق واگذاری به بخش خصوصی، استفاده از سامانه‌های کنترل جامدات و مدیریت پسماند در دستگاه‌های حفاری و برنامه‌ریزی برای ارتقای تصفیه‌خانه‌های فاضلاب پالایشگاه‌های گاز منطقه پارس جنوبی اشاره و تصریح کرد: تهیه و تدوین و ابلاغ راهنماها و دستورعمل‌های کاری در بخش محیط‌زیست در سطح شرکت ملی نفت ایران با هدف پیاده‌سازی و رعایت الزام‌های زیست‌محیطی حین مراحل ساخت و ساز، حفاری و بهره‌برداری از تأسیسات تولیدی و پشتیبانی و پایش وضع محیطی و گزارش‌دهی میزان آلاینده‌های هوا از دیگر اقدام‌های این شرکت در حوزه محیط زیست بوده است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه «لجن‌های نفتی و مواد زاید تولیدی (سلج)» به‌منظور رفع مشکلات محیط‌ زیستی و مدیریت گازهای آلاینده و جلوگیری از سوزاندن هیدروکربن‌های زائد در گودال‌های سوخت، ادامه داد: جمع‌آوری، آبزدایی و شیرین‌سازی گازهای ترش همراه نفت لایه بنگستان مخازن نفت و تبدیل این گازها به گاز شیرین در کارخانه‌های گاز و گاز مایع و تولید مایعات گازی (طرح آماک) و استفاده از دستگاه‌های فرآورش سیار نفت (MOT) و تفکیک گر سیار نفت (MOS) و دستگاه مشعل سبز (Oil Green Burner) برای پیشگیری از آلودگی هوا و سوزاندن مواد زائد نفتی ناشی از عملیات حفاری چاه های نفت را نیز باید به مجموعه اقدام‌های زیست محیطی این شرکت اضافه کرد.

به گفته این مقام مسئول، برای رسیدن به سطح مطلوب محیط‌زیست و توسعه پایدار در سطح شرکت ملی نفت ایران راه زیادی در پیش است و انتظار می‌رود با پذیرش محیط‌زیست به عنوان یک ارزش استراتژیک در شرکت ملی نفت و ارتقای سطح دانش و فرهنگ محیط‌زیستی در سطوح مختلف سازمانی، اجرا و انجام همه فعالیت‌ها به شیوه‌ای که کمترین آلودگی محیط‌زیستی را داشته باشد، جزو وظایف لاینفک همه مدیران، سرپرستان و کارکنان در هر سطوح و لایه سازمانی تعریف شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان:

فعالیت معدن بوکسیت بدون رفع ایرادات امکان ندارد/ وزارت راه تصمیم برای فنس‌کشی در عباس‌آباد را عملی نکرد

می متالز - مدیرکل محیط‌ زیست استان ضمن تصریح بر این که وضعیت آب در فرودست بوکسیت بررسی می‌شود، از مسوولیت منابع طبیعی و شرکت آب منطقه‌ای در پایش وضعیت بوکسیت سخن گفت.
 

درک تحریم‌های نفتی، نه به‌مثابه خیال‌های کودکانه

می متالز - فرزین سوادکوهی- چانه‌زدن‌های بی‌پایان، در افتادن با مخالفان، شاخ به شاخ شدن با صدر تا ذیل صاحبان قدرت، مچ انداختن با نحله‌هایی که هراسی از روی آب افتادن پته‌هایشان ندارند، درگیری با مافیای شبه صنعتی، مقاومت در برابر سیل بی‌انتهای تهمت، پنجه افکندن با هرزه‌درایان، و دویدن به دنبال کورسویی از واقعیت‌ها به امید آنکه شاید روزی روزگاری همگان بدانند که چراغشان در پشت کدام کوه بلند و در پستوی کدام خانه می‌سوزد، معاش این روزهای کنش‌گران حقیقی صنعت نفت را رقم زده است.
 

تقویت امکانات مقابله ‎ای و تشخیصی کرونا در مناطق نفت‌خیز جنوب

می متالز - معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به وضعیت حاد استان خوزستان از حیث شیوع کرونا و تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت، بیشترین سهم اقلام بهداشتی تهیه‌شده از سوی این شرکت به شرکت‌های مستقر در استان خوزستان اختصاص یافته است.
 

ابلاغ آیین‌نامه تسویه بدهی‌های دولت از طریق تحویل نفت خام

می متالز - آیین‌نامه تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی از محل تحویل نفت خام به آنها طبق قیمت بورس انرژی یا قیمت منطقه‌ای ابلاغ شد.
 

خوب، بد، زشت محدودیت ۴ساله مدیریت در نظرخواهی از خبرگان صنعت نفت

می متالز - سحر سعیدیان – مرداد سال ۹۷ بود که وزیر نفت، با صدور ابلاغیه‌ای محدودیت چهارساله‌ای را برای عهده‌داری سمت‌های مدیریتی در شرکت‌های تابعه وزارت نفت (چهار شرکت اصلی و همه شرکت‌های دولتی فرعی و تابعه صنعت/ وزارت نفت و شرکت‌های متعلق به صندوق‌های بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت) ایجاد کرد تا بدین ترتیب به تعبیر یکی از مدیران سابق این صنعت، قطار صنعت نفت با توقف‌های کوتاه در ایستگاه چهارساله، لوکوموتیوران مجموعه‌ای را پیاده کرده و نیروی تازه‌نفسی را به جای او بنشاند.
 

ابلاغیه شرکت نفت در صیانت از حقوق کارکنان پیمانکار

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، تکالیف قانونی شرکت‌ها و پیمانکاران این شرکت را در ارتباط با نیروهای پیمانکاری ابلاغ و تاکید کرد: اجرا نشدن این تکالیف، جرایمی را برای پیمانکاران به دنبال خواهد داشت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما