خبر
مواد معدنی   سرب و روی  

دولت در تصمیم گیری‌ها به تشکل‌ها اعتماد کند

می متالز - رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: دولت امروز بیش از هر زمان نیاز به همفکری برای تصمیم گیری با تشکل های مردم نهاد دارد و این مهم می تواند منافع و مصالح کشور را به دنبال داشته باشد.

به گزارش می متالز، «حسن حسینقلی» در پنجمین نشست شورای سیاستگذاری خانه معدن ایران اظهار داشت: موضوع پرداخت حقوق دولتی معادن با شرایط هریک از معادن تطبیق ندارد، امروز یک واحد معدنی دارای بخش فرآوری پنج برابر یک واحد فاقد بخش فراوری حقوق دولتی پرداخت می کند.

وی موضوع تامین نقدینگی را از دغدغه های فعالان معدنی دانست و گفت: تسهیلات اعطایی به بهره بردار معدنی حداقل نرخ سود 18 درصدی دارد، با این نرخ نمی توان با رقبا در بازار های صادراتی که نرخ بهره چهار، 6 تا 10 درصدی پرداخت می کنند، رقابت کرد.

این فعال معدنی تصریح کرد: یکی از موانع پیش روی فعالان معدنی سازمانهای حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی محسوب می شوند و وزارت صنعت هم در دعاوی مطرح در این بخش از حق و حقوق معدنکار دفاع نمی کند.

وی اضافه کرد: امروز در آمارها چنانچه شمار معادن کوچک افزایش یافته، یکی از دلایلش محدودیت ها و موانع سازمان منابع طبیعی است و مرجعی برای رفع این مشکلات وجود ندارد.

حسینقلی ضمن یاداوری شرایط کنونی که دشمن محدودیت های زیادی را برای کشورمان فراهم ساخته، افزود: انتظار می رود قوه قضائیه با مشکل جدی معارضین محلی معادن برخورد داشته باشد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی خاطرنشان ساخت: بهره برداران معادن بزرگ حقوق دولتی خود نمی دهند و در سنوات گذشته نیز این امر وجود داشت، اما بهره بردار معادن کوچک، مکلف به پرداخت می شود و این عدالت نیست.

وی گفت: دولت چنانچه به رونق تولید می اندیشد، از بهره برداران معادن کوچک حمایت کند و مجوز واردات ماشین آلات دست دوم معدنی براساس تشخیص بهره بردار صادر کند، اما از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی معافیت داشته باشد.

حسینقلی موضوع سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی را برای توسعه بخشیدن به فعالیت این بخش ناکافی دانست و گفت: سرمایه 10 میلیارد تومانی این صندوق پاسخگو نیست.

وی خواستار حذف عوارض از صادرات بخش معدن وصنایع معدنی شد و گفت: براساس مفاد قانون رفع موانع تولید از صادرات نباید عوارض گرفته شود و انتظار می رود این امر توسط وزارت صنعت حذف شود.

پارسال براساس آمار وزارت صنعت، بالغ بر 460 میلیون تن مواد معدنی از حدود پنج هزار و 500 معدن فعال استخراج شد که از این رقم 60 تا 65 درصد اختصاص به مصالح ساختمانی داشت.

برپایه داده های وزارتخانه یاد شده، ارزش تولیدات بخش معدن وصنایع معدنی در سال 97 به رقم 20 تا 22 میلیارد دلار رسید که از این رقم 8.5 میلیارد دلار به صادرات محصولات به بازارهای هدف اختصاص داشت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس خانه معدن ایران:

روند بازار از علل تعطیلی معادن کوچک است

می متالز - رئیس خانه معدن ایران اظهار داشت: یکی از علل تعطیلی معادن کوچک روند بازار است که رکود در صنایع و تحریم‌ها باعث شده که این معادن نتوانند تولیدات خود را به فروش برسانند.
 رییس خانه معدن ایران:

نهضت احیا معادن، زنجیره ای از حوزه اکتشاف تا بازار است/ با احیای معادن، نهضت فرآوری و حتی ماشین سازی آغاز می شود

می متالز - ریس خانه معدن ایران گفت: به دنبال احیای معادن غیرفعال هستیم و با احیای معادن، نهضت فراوری و حتی ماشین سازی و تجهیزات مورد نیاز این بخش آغاز می شود.
 

همراهی معدن با محیط‌زیست

می متالز - در بین معادن، روبازها بیشتر با محیط‌زیست در ارتباط هستند. بیشتر در این معادن شاهد هستیم که گودال بزرگی حفر شده تا پایین بروند.
 کارشناسان درباره اهمیت معادن کوچک مطرح کردند

معادن کوچک، قربانی کم‌توجهی‌

می متالز - موضوع احیای معادن کوچک اواخر سال ۱۳۹۶ کلید خورد. بر اساس آمار و اطلاعات ۹۸.۳ درصد معادن کشور کوچک‌مقیاس هستند که ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید را دربر می‌گیرند. به این ترتیب با توجه به شرایط اقتصادی امروز، توجه به معادن کوچک می‌تواند به بهبود اوضاع کشور کمک کند.
 

سهم ۲۰ درصدی بخش معدن در صادرات غیرنفتی

می متالز - رئیس خانه معدن ایران با اشاره به صادرات ۹ میلیارد دلاری سال گذشته گفت: این میزان صادرات ۲۰ درصد از درآمد‌های غیرنفتی کشور را شامل می‌شود و می‌تواند این سهم افزایش یابد.
 فعالان و کارشناسان از تنگناهای حوزه معدن می‌گویند

تامین مالی؛ شاه‌بیت حل مشکل معدنکاران

می متالز - از آنجایی‌ که هرگونه فعالیت معدنی به تجهیزات، ماشین‌آلات و ابزارآلات معدنی وابسته است، برای توسعه و ادامه کار معدن باید از ماشین‌آلات به‌روز استفاده کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما