خبر
مواد معدنی   سرب و روی  

دولت در تصمیم گیری‌ها به تشکل‌ها اعتماد کند

می متالز - رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: دولت امروز بیش از هر زمان نیاز به همفکری برای تصمیم گیری با تشکل های مردم نهاد دارد و این مهم می تواند منافع و مصالح کشور را به دنبال داشته باشد.

به گزارش می متالز، «حسن حسینقلی» در پنجمین نشست شورای سیاستگذاری خانه معدن ایران اظهار داشت: موضوع پرداخت حقوق دولتی معادن با شرایط هریک از معادن تطبیق ندارد، امروز یک واحد معدنی دارای بخش فرآوری پنج برابر یک واحد فاقد بخش فراوری حقوق دولتی پرداخت می کند.

وی موضوع تامین نقدینگی را از دغدغه های فعالان معدنی دانست و گفت: تسهیلات اعطایی به بهره بردار معدنی حداقل نرخ سود 18 درصدی دارد، با این نرخ نمی توان با رقبا در بازار های صادراتی که نرخ بهره چهار، 6 تا 10 درصدی پرداخت می کنند، رقابت کرد.

این فعال معدنی تصریح کرد: یکی از موانع پیش روی فعالان معدنی سازمانهای حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی محسوب می شوند و وزارت صنعت هم در دعاوی مطرح در این بخش از حق و حقوق معدنکار دفاع نمی کند.

وی اضافه کرد: امروز در آمارها چنانچه شمار معادن کوچک افزایش یافته، یکی از دلایلش محدودیت ها و موانع سازمان منابع طبیعی است و مرجعی برای رفع این مشکلات وجود ندارد.

حسینقلی ضمن یاداوری شرایط کنونی که دشمن محدودیت های زیادی را برای کشورمان فراهم ساخته، افزود: انتظار می رود قوه قضائیه با مشکل جدی معارضین محلی معادن برخورد داشته باشد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی خاطرنشان ساخت: بهره برداران معادن بزرگ حقوق دولتی خود نمی دهند و در سنوات گذشته نیز این امر وجود داشت، اما بهره بردار معادن کوچک، مکلف به پرداخت می شود و این عدالت نیست.

وی گفت: دولت چنانچه به رونق تولید می اندیشد، از بهره برداران معادن کوچک حمایت کند و مجوز واردات ماشین آلات دست دوم معدنی براساس تشخیص بهره بردار صادر کند، اما از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی معافیت داشته باشد.

حسینقلی موضوع سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی را برای توسعه بخشیدن به فعالیت این بخش ناکافی دانست و گفت: سرمایه 10 میلیارد تومانی این صندوق پاسخگو نیست.

وی خواستار حذف عوارض از صادرات بخش معدن وصنایع معدنی شد و گفت: براساس مفاد قانون رفع موانع تولید از صادرات نباید عوارض گرفته شود و انتظار می رود این امر توسط وزارت صنعت حذف شود.

پارسال براساس آمار وزارت صنعت، بالغ بر 460 میلیون تن مواد معدنی از حدود پنج هزار و 500 معدن فعال استخراج شد که از این رقم 60 تا 65 درصد اختصاص به مصالح ساختمانی داشت.

برپایه داده های وزارتخانه یاد شده، ارزش تولیدات بخش معدن وصنایع معدنی در سال 97 به رقم 20 تا 22 میلیارد دلار رسید که از این رقم 8.5 میلیارد دلار به صادرات محصولات به بازارهای هدف اختصاص داشت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان مطرح کرد

توسعه معادن و صنایع معدنی یکی از ۷ محور برنامه‌های امسال

می متالز - جلسه بررسی وضعیت معدن و صنایع معدنی استان و مشکلات و راهکارهای موجود با حضور رئیس خانه معدن ایران، مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی کشور و جمعی از معدنکاران استان گلستان، پنجشنبه گذشته در سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان برگزار شد.
 رئیس خانه معدن ایران:

روند رو به افزایش معارضان معادن باید ریشه‌ای حل شود

می متالز - رئیس خانه معدن ایران گفت: امروز روند رو به افزایش معارضان معادن باید توسط متولی بخش معدن به صورت ریشه ای حل شود؛ در غیر اینصورت امنیت سرمایه گذاری به مخاطره می افتد.
 عضو هیات مدیره خانه معدن ایران:

تولیدکنندگان، سرمایه داران راحت طلب نیستند

می متالز - عضو هیات مدیره خانه معدن ایران گفت که برای جذب سرمایه‌های مردم در بخش تولید، بیش از پیش نیاز به تکریم تولید و تولیدکنندگان داریم تا این فرهنگ به وجود بیاید که آنان معماران اقتصاد کشور هستند و نه سرمایه داران راحت طلب.
 رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی اعلام کرد

صنایع معدنی، راه نجات کشور برای گذر از دیوار تحریم

می متالز - رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: راه نجات کشور برای گذر از دیوار تحریم و تنگناهایی که دشمن ایجاد می کند، بخش معدن و صنایع معدنی است، اما امروز هریک از مجموعه های مسئول آگاهانه یا بدون اطلاع بر گلوگاه معادن فشار وارد می کنند تا این بخش از فعالیت و بازدهی بازماند.
 رئیس اتحادیه صادركنندگان سرب و روی:

گذر از تحریم ها دشوار نیست، موانع داخلی اگر بگذارد

می متالز - رئیس اتحادیه صادركنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران معتقد است: صادركنندگان ایرانی در بخش های مختلف توانایی پشت سرگذاردن موانع تحریم های خارجی را دارند، اما قادر به گذر از سدها و موانع داخلی نیستند.
 ۸ روش استفاده از ظرفیت‌های صنایع معدنی

روش‌های جا خالی دادن بخش معدن در مقابل تحریم

می متالز - بخش معدن و صنایع معدنی سال گذشته ۲۱درصد ارزش صادرات را به خود اختصاص داد و در بخش واردات نیز سهم ۹ درصدی داشت. ظرفیت بیش از ۸۰ واحد تولیدکننده «روی» کشور افزون بر ۴۵۰ هزار تن است که سال گذشته تولید ۲۰۰ هزار تنی را ثبت کردند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما