خبر
بورس و سهام  

اعتبار نمی‌دهیم؛ کارمزد می‌گیریم

می متالز - اگر سهام بازار پایه به عنوان وجه تضمین پذیرفته شود قطعا ریسک مشتری و کارگزار افزایش می‌یابد.

به گزارش می متالز، طبق بررسی‌های انجام شده در خصوص عدم قبول سهام بازار پایه به عنوان وجه تضمین خرید اعتباری اوراق بهادار، موضوع قابل تامل این است که با توجه به محدودیت اعمال شده در این بخش، چرا سازمان بورس حال که سهام بازار پایه را به عنوان وجه تضمین خرید اعتباری مورد قبول نمیداند، اما منافع خود از جمله اخذ کارمزد حاصل از معاملات را از سهامداران دریافت می‌کند؟  پرسش دیگر که ذهن را معطوف به خود می‌کند این است که اگر سهام بازار پایه برای دریافت اعتبار خرید سهام بی ارزش است، چرا چنین بازاری راه اندازی شده است؟ گویی در این بازار بی سر و ته، تنها سهامدار است که بار این همه خطر را به جان می‌خرد و در پایان هیچ خیری جز افت و خیز سهام این بازار پرنوسان نصیبش نمی شود. برای شفاف سازی ابعاد این موضوع ،در گفتگویی نظرات محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورسهای سازمان بورس را جویا شدیم .

  به چه دلیل سهام بازار پایه به عنوان وجه تضمین خرید اعتباری سهام مورد قبول کارگزاری‌ها نیست؟
اگر سهام بازار پایه به عنوان وجه تضمین پذیرفته شود قطعا ریسک مشتری و کارگزار افزایش می‌یابد.

  با توجه به این که سهام بازار پایه پر ریسک است، به نظر می‌رسد تصویب این دستورالعمل همه ریسک را به دوش سرمایه‌گذار گذاشته  و سرمایه‌گذار نمی تواند بابت داشتن این سهام از تسهیلات اعتبار خرید سهام منتفع شود؟ نظر شما چیست؟
مدیریت ریسک یعنی شرایط را به گونه ای تدوین کنیم که سرمایه‌گذار در ریسک نرود. وقتی دامنه نوسان در بازار پایه وجود ندارد قاعدتا خریداعتباری با وجه تضمین سهام بازار پایه ریسک افزایش می‌یابد زیرا اهرم افزایش می‌یابد. بنابراین سازمان بورس با این دستورالعمل قصد دارد ریسک سرمایه‌گذار را کاهش دهد.

  اگر سازمان بورس قصد دارد ریسک سرمایه‌گذار را کاهش دهد و این بازار را پر ریسک و پشتوانه اعتبار نمی داند چرا برای اخذ کارمزد خود محدودیت قائل نشده و همانند سایر بازارها کارمزد خود را  از معاملات بازار پایه دریافت می‌کند؟
کارمزد سازمان ارتباطی به ریسک سرمایه‌گذار ندارد. سرمایه‌گذار مانند سایر بازارها کارمزد پرداخت می‌کند و نه بیش تر.  این بازار با نظارت‌های جداگانه شکل گرفته است. کارمزد سازمان کارمزد نظارت بر بازار است. این که فرابورس کار خود را در این بازار به درستی انجام دهد چرا که این بازار نیاز به نظارت بیشتری دارد. اتفاقا به صورت منطقی به دلیل ریسک بالای این بازار باید کارمزد بیشتری دریافت شود.  همچنین وجود سایت جداگانه و زیرساخت‌های معاملات مجزا همگی دلیل موجهی برای بیشتر بودن کارمزد معاملات در این بازار است.

  در مجموع نفع سهامدار از داشتن سهام بازار پایه چیست؟
سهامدار در بازار پایه نباید به فکر کپیتال گین (افزایش سرمایه)  باشد. بلکه باید بررسی کند که کدام شرکت‌ها سودآور هستند.

 سازمان بورس در نظر ندارد برای وجه تضمین قرار دادن سهام بازار پایه انعطاف بیشتری به خرج دهد؟
اصلا. به طور کلی Margin Trade در بازارهای پر ریسک باید با احتیاط بیشتری انجام شود.

کد خبر: 40514
تاریخ: 1398/03/20 - 17:13
منبع: صدای بورس

سهام  بازار سرمایه  اوراق بهادار  محسن خدابخش 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

توقف رشد شاخص در بورس تهران

می متالز - شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 3 هزار و 834 واحدی به رقم 302 هزار و 89 واحد رسید.
 با عقب نشینی ۷ هزار و ۹۱۵ واحدی:

بورس از ثبت منفی ترین رکورد سال فرار کرد/ دلایل ریزش + فهرست ۴۲ سهم مثبت

می متالز - در آخرین روز هفته که تنها ۴۲ سهم جان به سالم به در برده و مثبت ماندند، شاخص بورس از ثبت منفی ترین رکورد سال فرار کرد اما با ریزش ۷ هزار و ۹۱۵ واحدی، دومین عقب نشینی را رقم زد.
 

امضا تفاهم نامه همکاری میان نزدک و بورس عراق

می متالز - نزدک و بورس عراق قرارداد جدیدی را امضا کرده اند که روابط بین بازارهای دو کشور را در زمینه فناوری گسترش می دهد.
 

اصلاح شاخص در پایان هفته/ خرید 1700 میلیارد تومان سهم در بورس

می متالز - در معاملات امروز ، شاخص بورس تهران عدد ۲۹۴ هزار و ۱۶۶ واحد را ثبت کرد. شاخص هم وزن نیز با ۲۱۲۱ واحد کاهش به رقم ۸۴ هزار و ۲۴۷ واحد رسید. شاخص بازار اول به کانال ۲۱۴ هزار واحدی وارد شد و شاخص بازار دوم نیز عدد ۵۹۶ هزار و ۲۶۹ واحد را ثبت کرد. امروز آیفکس نیز به عدد سه هزار و ۸۸۶ واحد رسید.
 کارشناس بازارسرمایه:

بازی بدون توپ سفته‌بازان در زمین تازه‌واردان بورسی

می متالز - مدیرعامل کارگزاری جهان سهم گفت: از دیروز شاهد افت شاخص در بازار سرمایه هستیم، روندی که امروز نیز ادامه داشت و با ۷۹۱۵ واحد ریزش، بازار را در یک شوک ناگهانی قرار داد.
 

ذوب آهن در بین 40 شرکت برتر بورس اوراق بهادار در سال 1397

می متالز - ۴۰ شرکت برتر بورس در سال گذشته از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شد که ذوب آهن اصفهان برای اولین بار در بین این شرکت های برتر قرار دارد. این انتخاب به علت بهبود قابل ملاحظه در عملکرد مالی شرکت ها نسبت به سال قبل و از میان شرکت های پذیرفته شده نزد بورس تهران و فرابورس ایران صورت گرفته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما