خبر
بورس کالا  

صادرات یک تن زعفران با ۱۷ هزار بشکه نفت برابری می کند

می متالز - یک تن زعفران خشک با ۱۷ هزار بشکه نفت در اقتصاد کشور برابری می‌کند. رقمی امیدوارکننده برای جایگزینی صادرات نفت و افزایش کشت زعفران. مجری طرح انتقال آب دریای عمان این را عنوان کرده و باید جایگزینی صادرات نفت را به توسعه برسانیم.

به گزارش می متالز، زعفران تنها محصولی است که در زمستان آب نیاز دارد و در فصل‌های گرم سال نیازی به آب ندارد. تنها این کشت می‌تواند مشکل را در این قضیه حل کند. استان ما آب، خاک و هوایی دارد که می‌تواند محصول زعفران تولید کند. این خطه از مرز کشور است که سه میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی در این منطقه دارد که ثروت عظیمی است.

لازم به ذکر است در سال گذشته در هر هکتار ۴۲ کیلوگرم زعفران برداشت کردیم. ۲۷۰ تن زعفران نیز در سال ۹۷ داشتیم. اسپانیا و امارات زعفران ما را خریداری می‌کنند. ما ۸۸ درصد زعفران کل دنیا را تولید می‌کنیم اما سهم اقتصادی ما ۳٫۵ درصد است. یک تن زعفران خشک با ۱۷ هزار بشکه نفت در اقتصاد کشور برابری می‌کند. زعفران به جهت اینکه پایه دارویی و تغذیه‌ای دارد، به راحتی قابل تحریم نیست و همه به آن نیاز دارند. در شرایطی که تهدیدی که برای بخش نفت به وجود آمده، می‌توان نفت را به انرژی برق تبدیل کرد، در اختیار آب شیرین‌کن قرار داد و برای تولید زعفران به فرصت تبدیل کرد.

کد خبر: 40585
تاریخ: 1398/03/21 - 12:18
منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

زعفران  صادرات  تحریم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مهندس عبدالهی گفت:

برای توسعه صادرات فولاد، ارز و مرز را دریابیم

می متالز - متاسفانه بحث مرزها به چالش صادرات فولاد ایران تبدیل شده و شاهد قاچاق محموله های فولادی از مرزهای کشور هستیم.
 

توسعه صادرات فولاد در گرو ایجاد اتحادیه صادراتی

می متالز - سامانه نیما و سنا ابتکار عمل را از صادرکننده در صادرات گرفته است و محدودیت های زیادی را برای آن ایجاد کرده است.
 رییس هیات عامل ایدرو تاکید کرد:

تلاش برای طراحی و تدوین الگوهای کاربردی در حوزه منابع انسانی

می متالز - رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در نشست شورای سیاست گذاری پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی تصریح کرد: با بررسی روندها در حوزه منابع انسانی ایران و تطابق آن با روندهای جهانی می توان الگو های کاربردی جدید طراحی و تدوین کرد.
 

سازندگان ایرانی پشتیبان صنعت پتروشیمی

می متالز - نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: سازندگان ایرانی در زمینه ساخت و تامین تجهیزات و قطعه های مورد استفاده در صنعت پتروشیمی موفقیت های بزرگی کسب کرده اند.
 صادرات ۱۰میلیون تنی فولاد، ایده‌آل است

اهداف صادراتی فولاد محقق خواهد شد؟

می متالز - ایده‌آل‌ترین میزان صادرات فولاد در امسال را ۱۰ میلیون تن عنوان کرده‌اند؛ چراکه با توجه به میزان تولید ۲۵ تا ۲۸میلیون تنی فولاد و مصرف حدود ۱۵میلیون تن داخلی، باید تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران دست‌کم به صادرات ۸میلیون تنی فولاد همت بگمارند تا با مازاد تولید روبه‌رو نباشیم.
 جایگاه صنعت کاشی و سرامیک ایران در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ بررسی شد

کاشی و سرامیک در میان ۷ صنعت منتخب کشور

می متالز - سرامیک از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین مصنوعات ساخت بشر است که همواره نقشی اساسی در رشد فرهنگ و زندگی انسان داشته و اهمیت این دستاورد به اندازه‌ای است که امروز حضور سرامیک‌های پیشرفته در عرصه‌های صنعت و فناوری، همچنان در صدر علوم مهندسی مواد قرار گرفته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما