خبر
صنعت   دانشگاه ها  

یکپارچگی صنعت و دانشگاه با تعاملات پویا

می متالز - فضای دانشگاهی به‌عنوان سرچشمه دانش علمی و فنی، نقش کلیدی در به‌روزرسانی، نوسازی و رشد نوآوری در صنایع معدنی دارد.

به گزارش می متالز، جهت‌دهی و هدایت مقاله‌های علمی و رساله‌های دانشگاهی به‌سوی رفع موانع رشد و انطباق با وضعیت صنعت و معدن در کشورهای دیگر، گامی اساسی در بومی‌سازی صنایع و به‌روزرسانی علمی آنهاست. پرسشی که به ذهن مخاطب متبادر می‌شود، این است که آیا رابطه صنعت-دانشگاه فرآیندی یک‌سویه است؟ آیا می‌توان نسخه‌ای مبنی بر حرکت صنعت به‌سوی دانشگاه تجویز کرد؟ با ملاحظه شرایط کنونی کشور در حوزه به‌روزرسانی علمی صنعت و معدن مشاهده می‌شود که بومی‌سازی عالمانه در این حوزه تا حدودی به‌کندی انجام شده و گاهی رویکرد سنتی صنایع و توانمند نبودن آنها در الگوبرداری از دستاوردهای علمی دانشگاهیان موجب ایجاد تاخیر و خلأ در به‌روزرسانی آنها شده است. به‌این‌ترتیب تعریف فرآیندی شامل آسیب‌شناسی علمی از سوی آگاهان و خبرگان دانشگاهی در حوزه صنعت و معدن، امری گریزناپذیر است. از ملزومات تحقق این امر، تعاملات تنگاتنگ، پیشتازی و استقبال دانشگاهیان در ورود به حوزه صنعت و معدن کشور با رویکرد اجرای مطالعات عمیق، دقیق، آسیب‌شناسانه و ارائه راهکارهایی برای بومی‌سازی نوآورانه علم و صنعت و یکپارچگی آنها با ملاحظه جمیع موانع موجود (تحریم‌ها، نقصان در زیرساخت‌های موجود، ‌کفایت نکردن توانمندی‌های نیروی انسانی که امکان ارتقا و تکامل آنها در کوتاه‌مدت میسر نیست، کمبود منابع نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، سرمایه‌ای و...) است. این نکته حائز اهمیت است که دانشگاه و صنعت در محیط‌های نهادی مختلف، با برخی از هنجارها و انگیزه‌های متناقض، فعالیت می‌کنند. راهکار کلیدی برای رفع چنین اختلالی، یکپارچگی و ادغام صنعت و دانشگاه است. به این ترتیب که دانشگاه به‌عنوان یک شریک صنعتی برای سازمان‌های صنعتی، به‌ویژه در دپارتمان‌های تحقیق و توسعه بنگاه‌ها و سازمان‌ها، تلقی شود. تولید علم در راستای بومی‌سازی یک صنعت می‌تواند نیرویی پیشران برای تبلور نوآوری در صنایع و بنگاه‌ها باشد. از جانب دیگر پیوند و فراتر از آن، تعامل مهندسان و دانشگاهیان حوزه‌های گوناگون علمی، عامل شکل‌گیری فرم درست ارتباط صنعت-دانشگاه است که می‌تواند معنایی فراگیر از یکپارچگی صنعت-دانشگاه باشد. آن دسته از پژوهشگران دانشگاهی که تجربه قبلی پژوهش یا پیشینه کار در فضای صنعت را داشته‌اند، تا حد زیادی می‌توانند جهت‌دهی موثر و هدایت تحقیقات کاربردی در دانشگاه‌ها را به‌دست بگیرند. این امر، تعاملات آتی میان دانشگاه و صنعت را تسهیل می‌کند. ایفای نقش صنعت در تحقیقات دانشگاهی و همکاری با شریکان علمی و میزان تعهد به آموزش دانشگاهیان به‌ویژه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان فاقد تجربه صنعتی، ارزش این نقش کلیدی صنعت را با هر بضاعتی، در آموزش صنعتگران آینده افزایش می‌دهد. نکته حائز اهمیت دیگر آنکه یکپارچگی صنعت-دانشگاه و پیاده‌سازی دستاوردهای جدید علمی در صنعت و الگوبرداری از صنعت بومی برای اکتشافات جدید علمی، عوامل اساسی برای ایجاد ژرفا در علم و کسب دستاوردهای جدید علمی است، چنانچه امروز شاهدیم ارائه موارد عملیاتی صنعتی، عاملی اساسی در اثبات پایایی و فرآیند تولید علمی است. در انتها ذکر این نکته خالی از لطف نیست که چنانچه نگاه صنعت و معدن و طلایه‌داران آن به دانشگاهیان به‌عنوان جامعه بزرگ ذی‌نفعان میدان‌های صنعتی و معدنی بوده و دانشگاهیان صنعت و معدن را ذی‌نفعان کلیدی تولید علم ببینند، زیرساخت‌های لازم برای رسیدن به یکپارچگی در حوزه صنعت-دانشگاه تا حد زیادی فراهم می‌شود.

محمدحسین سادات حسینی خواجوئی / دانشجوی دکترای مدیریت صنعتی

کد خبر: 40610
تاریخ: 1398/03/21 - 14:14
منبع: روزگار معدن

صنعت  دانشگاه  معدن 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون امور صنایع در گردهمایی معاونان امور صنایع سراسر کشور:

حمایت از تولید ملی پیشران توسعه صنعتی/ تسریع در بازنگری در تعرفه ها ضروری است

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر همگرایی تولید و تجارت گفت: تجارت و بازرگانی مانع تولید نیست اما سیاست های اقتصادی باید در راستای حمایت از تولید ملی به عنوان پیشران توسعه صنعتی باشد.
 مدیرکل صنایع غیرفلزی خبر داد:

پایش مستمر کف عرضه محصولات پتروشیمی

می متالز - مدیرکل صنایع غیر فلزی موضع اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت را رساندن مواد اولیه به تولیدکنندگان واقعی اعلام کرد و گفت: پایش مستمر کف عرضه مواد پتروشیمی و مدیریت بخش تقاضا با جدیت در حال انجام است.
 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام اعلام کرد:

افزایش 791 درصدی ارزش کالاهای قاچاق مکشوفه در ایلام

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام گفت: امسال تاکنون ارزش کالاهای قاچاق مکشوفه در استان ایلام ۷۹۱‌درصد افزایش داشته است.
 

خوراک اتیلن‌سازهای عسلویه کامل تامین نشد/ جای نگرانی برای رکود فروش پتروشیمی‌ها نیست

می متالز - بازار مواد اولیه پلیمری کشور در هفته‌های اخیر با رکودی شدید مواجه بوده و اغلب پتروشیمی‌ها روندی کاهشی در تقاضا و فروش را تجربه کرده‌اند.
 زرندی در هم اندیشی با فعالان تولید رمز ارزها:

نگاه دولت به فناوری های نوین مثبت است/ دستورالعمل صدور جواز استخراج رمز ارزها بزودی نهایی می شود

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نگاه حاکم بر فناوری نوین در مجموعه دولت و وزارتخانه مثبت است و باید ازفرصت های این حوزه استفاده شود.
 

کرمان در یک قدمی صنعتی شدن/ انتقال 1500 میلیارد تومان از منابع شرکت ملی مس به استان کرمان

می متالز - با اصلاح قانون، استخراج و فروش معادن به بخش خصوصی توانمند واگذار می شود که این امر باعث حرکت عظیمی است و استان کرمان، به استانی صنعتی تبدیل خواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما