خبر
زغال سنگ  

کانی سیاه در پرجمعیت‌ترین کشور افریقا

می متالز - ظرفیت‌های معدنی زغال‌سنگ در نیجریه، پرجمعیت‌ترین کشور قاره افریقا ابتدا در سال ۱۹۶۸میلادی (۱۳۴۷ خورشیدی) در منطقه آنو آرارن از سوی گروه کارشناسان اکتشافی سازمان انرژی اتمی فرانسه که به دنبال اکتشاف اورانیوم در منطقه بودند، در مجاورت مکان‌های دربردارنده این ذخایر شناسایی شد.

به گزارش می متالز، در سال ۱۹۷۵ میلادی (۱۳۵۴ خورشیدی) بهره‌برداری اولیه از معادن زغال‌سنگ به‌وسیله شرکت زغال‌سنگ نیجریه در منطقه آگادز در معدن آنوانارن آغاز شد و با توجه به نیاز کشور به انرژی برق، شرکت زغال‌سنگ نیجریه در ۲ کیلومتری این معدن اقدام به ساخت یک نیروگاه زغال‌سنگی کرد. هدف اولیه ساخت این نیروگاه، تامین برق موردنیاز گروه اکتشافی فرانسوی که به دنبال ذخایر اورانیوم بودند و همچنین تامین بخشی از برق بود. در سال۱۹۸۰ میلادی (۱۳۵۹ خورشیدی) این نیروگاه راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) تولید زغال‌سنگ در این معدن به ۲۴۶هزار تن رسید که حدود ۸۶ درصد آن به مصرف نیروگاه‌های زغال‌سنگی برای تامین بخشی از برق کشور رسید و بقیه آن به مصارف گرمایشی، خانگی و متفرقه اختصاص داشت. با توجه به اینکه حفظ محیط‌زیست در این کشور بسیار دیر شروع شد و چوب‌های جنگلی از دیرباز مورد مصرف خانگی و گرمایشی در این کشور بودند، افزایش برداشت چوب با توجه به افزایش جمعیت، بخش بزرگی از پوشش‌های جنگلی این کشور را از بین برد؛ پوششی که با برداشت بیش از ۲ میلیارد کیلوگرم چوب در سال از بین رفته و جنگل‌ها را در شرف نابودی قرار داده بود. بنابراین دولت برنامه‌ای را برای جایگزینی سوخت زغال‌سنگ به جای چوب در مصارف خانگی و گرمایشی تدوین کرده و در این زمینه به اکتشاف و بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ برای مصارف تولید برق و بریکت زغال‌سنگ و تامین سوخت‌های خانگی و گرمایشی پرداخته است. در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) و در نتیجه ادامه اکتشاف‌های انجام شده در منطقه سالکارامنا، ذخیره قطعی حدود ۹۲ملیون تنی زغال سنگ کشف و معدنکاری در این منطقه آغاز شد. در این معدن، برنامه‌ریزی برای استخراج ۱.۱ میلیون تن زغال‌سنگ در سال انجام و در کنار آن ساخت یک نیروگاه و یک کارگاه بریکت‌سازی برای جایگزینی بریکت در مصارف خانگی به جای چوب انجام شد. نیروگاه زغال‌سنگی ساخته شده دارای ظرفیت اولیه ۲۰۰ مگاوات است که شامل ۴واحد ۵۰ مگاواتی است و در فازهای توسعه می‌تواند تا ۶۰۰ مگاوات برق تولید کند. کارگاه ساخت بریکت نیز با ظرفیت ۱۰۰هزار تن راه‌اندازی شده و ظرفیت توسعه تا ۳۰۰ هزار تن در سال را دارد. اداره اطلاعات انرژی امریکا، آمار تولیدات مواد معدنی نیجریه را از سال ۱۹۸۰ میلادی (۱۳۵۹ خورشیدی) تا سال۲۰۱۶ میلادی(۱۳۹۵ خورشیدی) ثبت کرده است. این آمار نشان می‌دهد در این ۳۶ سال، میانگین تولید زغال‌سنگ در نیجریه ۱۸۸هزار تن در سال بوده که در سال نخست، تولید آن ۲۲هزار تن بود. بیشترین میزان تولید آن نیز به سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۹۰ خورشیدی) و رقم ۲۹۱هزار تن می‌رسید. تولید این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی با اندکی افت به ۲۷۴هزار تن رسید. بخش معدن نیجریه حدود ۳ درصد تولید ناخالص ملی آن و مواد معدنی حدود ۴۰ درصد صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد.
از اهداف توسعه معادن زغال‌سنگ نیجریه که بیشتر از نوع غیر مرغوب است، تامین برق برای رفاه ساکنان و ساخت بریکت برای جایگزینی مصرف زغال‌سنگ به جای چوب برای جلوگیری از نابودی جنگل‌هاست. این جایگزینی تاکنون حدود ۲۵ درصد مصرف چوب‌های جنگلی را برای مصارف گرمایشی کاهش داده و امید می‌رود با ادامه این روال از نابودی جنگل‌ها جلوگیری شود.

بهرام فرزاد / کارشناس زغال‌سنگ

کد خبر: 40619
تاریخ: 1398/03/20 - 14:47
منبع: روزگار معدن

کانی سیاه  زغال‌سنگ  افریقا  معدن آنوانارن 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

امرار معاش با کلوخه‌های زغال‌سنگی در چین

می متالز - پینگ‌دین‌شان، یکی از شهرهای بزرگ چین و از مراکز استخراج زغال‌سنگ در این کشور است و سال‌هاست که زغال‌سنگ کلوخه به عنوان یک محصول جانبی حاصل از استخراج و تولید زغال‌سنگ در این منطقه، انباشته شده و به شکل‌گیری چندین تپه زغالی انجامیده است.
 با طرح انجمن زغال سنگ و تصویب دولت اجرایی می‌شود

ایجاد پایگاه‌های چهارگانه «اچ‌اس‌ای» زغال‌سنگ با اعتبار دولتی

می متالز - هنر معادن این است که در مناطقی اشتغال ایجاد می‌کند که دولت هر قدر هزینه کند، قادر به ایجاد اشتغال در آن بخش‌ها نیست. از این رو دولت موظف است به هر نامی از معادن حمایت کند.
 وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره‌برداری از نخستین واحد آبگیری از باطله سنگ‌آهن در زرند خبر داد:

ارائه تسهیلات کم‌بهره به معادن زغال‌سنگ

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر کاری خود به استان کرمان، جمعه ۷ برنامه کاری مهم داشت.
 

بلندپروازی زغال‌سنگ در جنوب شرق آسیا

می متالز - اندونزی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان زغال‌سنگ در جهان به شمار می‌آید که بیشتر تولیدات آن از نوع حرارتی است.
 عملکرد این شرکت صنعتی و معدنی در اردیبهشت ماه بررسی شد؛

نوسانی عجیب در نرخ فروش زغال‌سنگ/ ثبت ۴۰درصدی بازه قیمت‌های این شرکت

می متالز - جمع درآمد عملیاتی شرکت در اردیبهشت ماه به ۳۷ میلیارد و ۳۱۲میلیون ریال رسیده و جمع درآمد عملیاتی تجمیعی شرکت در دوماهه اول سال، به ۵۰ میلیارد و ۲۹۵ میلیون ریال رسیده است.
 

مدیرعامل هلدینگ صدر تامین با سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان طبس دیدار کرد

می متالز - غلامرضا سلیمانی - مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین - به همراه علی کریتی ثانی - مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس - با علیرضا خلیلی - سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان طبس - دیدار کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما