خبر
مواد معدنی   محیط زیست  
رئیس هیات مدیره سازمان نظام مهندسی معدن مازندران خبر داد

حفظ محیط‌زیست و پویایی معدن، در اولویت است

می متالز - رئیس هیات مدیره سازمان نظام مهندسی معدن مازندران از برگزاری هفدهمین اجلاس ملی سالانه هیات عمومی نظام مهندسی معدن ایران در خرداد امسال در این استان خبر داد.

به گزارش می متالز، هادی حمیدیان یکشنبه همین هفته در نخستین نشست سالانه رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار کرد: بهبود خدمات فنی و مهندسی از جمله مهم‌ترین اهداف ما است. در حاشیه اجلاس مازندران، پرونده‌ها بررسی می‌شوند. هفدهمین اجلاس هیات‌های عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ۲۱ تا ۲۳ خرداد در محمودآباد مازندران برگزار می‌شود.
وی افزود: نمایندگان تمام سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور، تحصیلکردگان و اعضای سازمان نظام مهندسی معدن هستند.
اجلاس عمومی نظام مهندسی معدن برای بحث و تبادل نظر موضوع‌های معدنی و ارتقای خدمات‌رسانی به بهره‌برداران برگزار خواهد شد.
وی افزایش ایمنی و بهره‌وری معدن را از مهم‌ترین وظایف سازمان نظام مهندسی معدن دانست و افزود: معادن باید از نظر اقتصادی فعالیت پویا داشته باشند و از طرفی دیگر نباید به محیط‌زیست آسیب برسانند.

 

بهبود خدمات فنی مهندسی از اهداف ما است

وی درباره طرح‌های اکتشاف گفت: ۱۱۶۰ طرح اکتشاف، ۷۷۴ گواهی کشف و ۱۰۳۹ گواهی بهره‌برداری در سال گذشته صادر شد، ۱۶۹۴ مسئول فنی اکتشاف داشته‌ایم، بیش از ۶۰۰۰ مسئول فنی استخراج به معادن معرفی کرده‌ایم، ۳۳۶۵ طرح در کل کشور بررسی شده‌ که بیش از ۲۰۰۰ طرح آن از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید شده است.
وی درباره نقشه راه معدن و صنایع معدنی گفت: کارگروه اجرای نقشه راه معدن هر هفته یک بار برای رصد اجرای این سند تشکیل جلسه می‌دهد. نقش سازمان نظام مهندسی معدن ایران این است که مسئولیت اجرای هر بند بر عهده یکی از معاونت‌ها قرار گیرد. ما به عنوان بخش خصوصی برای اجرای بیش از ۳۵بند از این ۷۲ بند به عنوان همکار حضور داریم.

 

محلی برای تبادل نظر موضوع‌های معدنی

هادی حمیدیان در نشست سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار کرد: بهبود خدمات فنی و مهندسی از مهم‌ترین اهداف ما است. در حاشیه هفدهمین اجلاس مازندران، پرونده‌ها بررسی می‌شود. وی با بیان این موضوع که نمایندگان تمام سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور، تحصیلکردگان و اعضای سازمان نظام مهندسی معدن در این اجلاس هستند، گفت: اجلاس عمومی نظام مهندسی معدن برای بحث و تبادل نظر درباره موضوع‌های معدنی و ارتقای خدمات‌رسانی به بهره‌برداران برگزار خواهد شد. وی افزایش ایمنی و بهره‌وری معدن را از مهم‌ترین وظایف سازمان نظام مهندسی معدن دانست و افزود: معادن باید از نظر اقتصادی فعالیت پویا داشته باشند و از طرفی دیگر نباید به محیط‌زیست آسیب برسانند. حمیدیان افزود: در این اجلاس، اداره‌ها و سازمان‌های مرتبط مانند محیط‌زیست، منابع طبیعی و بخش‌های مرتبط با معدن شرکت خواهند کرد. مهمانانی از استان و کمیسیون صنایع و معادن نیز حضور خواهند داشت. در آیین گشایش، تمام مهمانان حضور دارند و در جلسه‌‌های رسمی به این دلیل که مسائل و موضوع‌هایی که مطرح می‌شود مربوط به بحث داخلی نظام مهندسی از جمله عملکرد، ترازنامه‌ها، پیشنهادها، نظام‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و برنامه‌هاست، فقط اعضای هیات مدیره و کسانی که دارای حق رای هستند، حضور خواهند داشت. وی افزود: در اجلاس یاد شده، بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان‌های کشور و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور خواهند داشت.
رئیس هیات مدیره سازمان نظام مهندسی معدن مازندران افزود: استان مازندران حدود ۲۵۱ معدن دارد که از این میزان ۱۲۰ معدن و حدود ۴۰ درصد معادن به روایت آمار فعال هستند. بین این معادن ۱۷ نوع ماده معدنی در حال بهره‌برداری است. مهم‌ترین مواد معدنی موجود در استان مازندران زغال‌سنگ است و از نظر کیفیت رتبه یک کشوری را داریم.

 

زغال‌سنگ و صادرات

وی افزود: مازندران حدود ۳ درصد مساحت کشور را تشکیل می‌دهد اما به لحاظ میزان تولید رتبه ۴ یا ۵ کشوری را دارد. ما جای کار، سرمایه‌گذاری و فعالیت بسیاری در این زمینه داریم، به‌ویژه در شرایط کنونی که واردات زغال سنگ به دلیل افزایش نرخ ارز و نرخ جهانی، دست‌کم تنی ۲.۵ میلیون تومان هزینه دارد. بیش از ۴ میلیون تن در داخل تولید داریم و بقیه آن از خارج تامین می‌شود. با استفاده از زغال‌سنگ یادشده می‌توانیم با این سرمایه‌گذاری اشتغال ایجاد کنیم و مانع خروج ارز نیز شویم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

میزان مواد معدنی فلزی در کره ماه بسیار بیشتر از تصور قبلی است

می متالز - ناسا اعلام کرد: تیم مدارگرد شناسایی ماه (LRO) این سازمان به مدارک جدیدی دست یافته‌ که نشان می‌دهد سطح کره ماه به‌مراتب بیشتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد غنی از فلزات است. فرضیه اولیه در مورد نحوه شکل‌گیری قمر زمین، برخورد احتمالی یک پیش‌سیاره بزرگ با کره زمین است؛ بنابراین گمان می‌رود که مواد اصلی تشکیل‌دهنده ماه کاملاً مشابه با کره زمین باشد. حال نتایج این پژوهش‌های جدید ناسا ارتباطی شفاف‌‌تر میان زمین و ماه را نشان می‌دهد.
 فرماندار شهرستان کوار

توسعه صنعت فولاد کوار در رفع محرومیت از این منطقه اثرگذار است

می متالز - فرماندار شهرستان کوار با اشاره به افتتاح طرح‌های توسعه‌ای مجتمع فولاد پاسارگاد این شهرستان که امروز (نوزدهم تیرماه ۹۹) از طریق ویدیو کنفرانس و با دستور رییس جمهوری انجام شد، گفت: توسعه صنعت فولاد در کوار در رفع محرومیت از این منطقه تاثیرگذار است.
 معاون طرح و برنامه وزارت صمت:

برای مناطق کمتر توسعه یافته سند توسعه صنعتی و معدنی آماده کرده‌ایم/ شناسایی فرصت سرمایه گذاری در معادن اولویت است

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از پتانسیل‌های خوبی که در استان‌ها به صورت ویژه در حال پیگیری است، شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن و صنایع معدنی و فعال‌سازی معادن راکد و احیای آن است که به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دارد.
 وزارت صمت:

معادن سنگ تزئینی با مطالبه حقوق دولتی تعطیل نشدند

می متالز - مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صمت با بیان اینکه هیچ معدن سنگ تزئینی در کشور صرفاً بدلیل مطالبه حقوق دولتی تعطیل نشده است، گفت: عدم وجود بازار فروش، معارضین محلی، اختلافات داخلی فی مابین شرکاء و عدم کیفیت ماده معدنی از جمله تعطیلی معادن است.
 نتیجه سفر دو روزه مدیرعامل شستا به خراسان جنوبی:

تعیین مهلت ۲۴ ماه برای عملیاتی شدن برنامه‌های شستا / سرمایه گذاری 1800 میلیارد تومانی شستا در خراسان جنوبی

می متالز - محمد رضوانی فر با اشاره به نتایج سفر ۲ روزه‌اش به خراسان جنوبی و بازدید میدانی از ظرفیت‌های استان، به حضور موفق شستا در معدن زغال سنگ طبس اشاره و خاطرنشان کرد: با عنایت به سودآوری خوبی که سرمایه‌گذاری ما در زغال سنگ داشته به این نتیجه رسیدیم که حجم سرمایه‌گذاری‌ها را در این زمینه افزایش دهیم.
 

کارخانه سیمان راسک ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

می متالز - فرماندار راسک در جنوب سیستان وبلوچستان گفت:کارخانه سیمان این شهرستان با ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما