خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام کرد:

انجام 167 هزار متر حفاری با سرمایه‌گذاری 1700 میلیارد ریال در حوزه اکتشاف

می متالز - سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، گزارش جدید مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در خصوص الزامات توسعه اکتشاف منابع معدنی و ارتقای جایگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را منتشر کرد.

به گزارش می متالز، این گزارش را که دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن گروه معدن و صنایع‌معدنی اطلاع‌رسانی کرده است به بررسی مراحل و مقیاس‌های جهانی اکتشاف به ارائه نمونه‌هایی از کشورهای چین و استرالیا و سپس ایران پرداخته و ضمن بررسی چالش‌های اکتشاف منابع معدنی در کشور جمع‌بندی و راهکارهای پیشنهادی در این زمینه را نیز ارائه کرده است.

در چکیده این گزارش آمده است:

در سال ۱۳۹۶ فعالیت‌های اکتشافی در ایران را سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران انجام داده اند که حدود 167 هزار متر حفاری با سرمایه‌گذاری 1700 میلیارد ریال انجام شده است.

کل ذخایر معدنی قطعی شناسایی شده کشور بر اساس آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ۵۰ میلیارد تن است که در سال ۱۳۹۶ به میزان ۳۸۲ میلیون تن استخراج واقعی توسط فعالان معدنی کشور صورت گرفته است.

حوزه اکتشاف منابع معدنی کشور نیازمند تحولات اساسی در تامین مالی، اصلاح ساختارها و تخصیص بودجه متناسب با نیازهای کشور و برنامه‌های راهبردی در بخش معدن و صنایع معدنی است.

ارتقای جایگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و تبدیل شدن این سازمان به مرجع فعالیت‌های اکتشافی، تامین مالی بخش اکتشاف کشور با فراهم کردن امکان تشکیل کنسرسیوم‌های اکتشافی با همراهی فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی و... از جمله الزامات ایجاد تحول در اکتشاف منابع معدنی کشور است.

ورود سازمان‌ها و نهادهای مختلف از جمله ایمیدرو، سازمان انرژی اتمی و وزارت نفت به مقوله اکتشاف در کشور موجب شده تا مرجعیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تا اندازه زیادی از بین رفته و داده‌های زمین‌شناسی و اطلاعات اکتشافی به صورت پراکنده در اختیار سازمان‌ها و نهادهای مختلف قرار گیرد.

ایجاد پایگاه جامع اطلاعات علوم زمین هوشمند‌سازی این بخش با یک پارچه‌سازی نهادهای دخیل در بخش اکتشاف و تعیین مرزهای دقیق فعالیت هر سازمان یا نهاد در قالب تشکیل کارگروه ملی اکتشاف منابع معدنی می‌تواند تا اندازه زیادی زمینه را برای حضور جدی بخش خصوصی در توسعه معادن و صنایع‌معدنی کشور فراهم سازد. تجمیع فعالیت‌های اکتشافی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور می تواند گام مهمی در ارتقای جایگاه اکتشاف در کشور باشد.

در کنار اکتشافات معدنی، معاونت زمین‌شناسی این سازمان وظیفه مهم برداشت و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی، مطالعه و پایش مخاطرات زمین و مطالعات زمین‌شناسی دریایی را بر عهده دارد که تقویت این بخش تاثیر بسزایی در امکان پیش‌بینی مخاطرات طبیعی در کشور و منطقه دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

درک تحریم‌های نفتی، نه به‌مثابه خیال‌های کودکانه

می متالز - فرزین سوادکوهی- چانه‌زدن‌های بی‌پایان، در افتادن با مخالفان، شاخ به شاخ شدن با صدر تا ذیل صاحبان قدرت، مچ انداختن با نحله‌هایی که هراسی از روی آب افتادن پته‌هایشان ندارند، درگیری با مافیای شبه صنعتی، مقاومت در برابر سیل بی‌انتهای تهمت، پنجه افکندن با هرزه‌درایان، و دویدن به دنبال کورسویی از واقعیت‌ها به امید آنکه شاید روزی روزگاری همگان بدانند که چراغشان در پشت کدام کوه بلند و در پستوی کدام خانه می‌سوزد، معاش این روزهای کنش‌گران حقیقی صنعت نفت را رقم زده است.
 

مجوز هفت پروانه اکتشاف معدنی برای فولاد مبارکه صادر شد

می متالز - مجوز هفت فقره پروانه اکتشاف با هدف تامین مواد اولیه روز سه شنبه در آیینی با حضور رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان و مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان صادر شد.
 

بخشودگی عوارض سه ماهه اکتشاف معدن

می متالز - عوارض اکتشاف معادن خراسان جنوبی برای سه ماه بخشوده شد.
 

پایان فاز اول اکتشاف نفت و گاز دانا

می متالز - استاندار ایلام گفت: فاز اول پروژه لرزه نگاری و اکتشاف نفت و گاز دانا در منطقه بانکول و باباگیر ایوان پایان یافت.
 مازندران معدنِ معادن ناب

خام فروشی معادن را از عیار انداخت/ طلایی که به تولید جلا می‌دهد

می متالز - مازندران با داشتن حدود یک میلیارد تن ذخایر معدنی، گنجینه‌ای است که به دلیل خام فروشی نتوانسته به جایگاه مطلوب برسد و سرمایه‌گذاری در این حوزه و فرآوری، جهش تولید در استان را شتاب می‌بخشد.
 دبیر شورای معادن کرمان:

کاهش فرآیند صدور مجوزها زمینه ساز جهش تولید است

می متالز - دبیر شورای معادن استان کرمان گفت: بمنظور تحقق شعار سال یعنی جهش تولید موفق به کاهش فرآیند بازه زمانی صدور مجوزها در قالب پنجره واحد سرمایه گذاری شده و از طریق این پنجره ، نگاه ایجاد شهرک های تخصصی را به صورت پایلوت دنبال کردیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما