خبر
بیمه  
معاون کسب‌و‌کار اتاق تهران خبر داد

تصویب تکالیف قانونی سازمان تامین اجتماعی در برابر کارفرمایان و فعالان اقتصادی

می متالز - به دنبال تصویب قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» طی اردیبهشت ماه گذشته در مجلس شورای اسلامی، رییس‌جمهور این قانون را جهت اجرا به وزارتخانه‌های صنعت،معدن‌و‌تجارت، وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

به گزارش می متالز، در بخش‌هایی از این قانون که مرتبط با تکالیف سازمان تامین اجتماعی است، نحوه تعامل این سازمان با کارفرمایان و فعالان اقتصادی قید شده است که می‌تواند مورد توجه اعضای اتاق بازرگانی تهران قرار گیرد.

به گفته معاون کسب‌و‌کار اتاق تهران، بر اساس ماده 11 قانون مصوب حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، مطالبه حق بیمه بر اساس روش نسبت مزد به کل کار انجام یافته، در برخی قراردادها و پیمان‌ها ممنوع شده‌است.

هومن حاجی‌پور افزود: بر اساس این قانون، تمامی دستگاه‌های دولتی مکلف شده‌اند که حق بیمه، مالیات و عوارض مربوط به هر صورت وضعیت را حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از دریافت صورت وضعیت پرداخت کنند در غیر اینصورت مشمول پرداخت جرایم دیرکرد خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، مواد (11)، (12) و (13) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، مرتبط با حوزه تامین اجتماعی و به شرح زیر است:

ماده (11): سازمان تامین اجتماعی موظف است حق بیمه قراردادها و پیمان‌های غیر عمرانی (غیر تملک دارایی سرمایه‌ای) پیمانکاران و یا پیمانکاران طراحی و ساخت کارگاه‌های صنعتی، خدماتی، تولیدی و یا فنی و مهندسی ثابت را که موضوع پیمان (با مصالح یا بدون مصالح) در کارگاه‌های ثابت پیمانکار و توسط کارکنان شاغل در آن کارگاه‌ها انجام می‌شود را بر مبنای صورت مزد یا حقوق ماهیانه کارکنان یا بازرسی انجام شده، محاسبه و وصول کرده و مفاصاحساب قرارداد یا پیمان را صادر کند. در مواردی که در این‌گونه قراردادها و پیمان‌ها عملیات اجرایی شامل ساخت و توأم با یکپارچه‌سازی، سرهم‌لندی (مونتاژ)، نصب، نظارت، بازرسی، آزمون و راه‌اندازی، آموزش، نگهداری و تعمیر و خدمات پس از فروش توسط کارکنان شاغل همان کارگاه در کل طرح (پروژه) کارفرما انجام شود، به طریق فوق اقدام و مفاصاحساب قرارداد (پیمان) را صادر کند. محاسبه و مطالبه حق بیمه بر اساس روش «نسبت مزد به کل کار انجام یافته» در این قراردادها و پیمان‌ها ممنوع است.

تبصره - در صورتی که پیمانکاران و یا پیمانکاران طراحی و ساخت برای اجرای قراردادها و یا پیمان‌های صدر این ماده از کارگاه‌های غیر ثابت استفاده کنند، منحصرا حق بیمه این بخش از پیمان و یا قرارداد مشمول روش مذکور (بر مبنای صورت مزد یا حقوق ماهیانه) عمل نشده و بر اساس روش‌های قانونی مربوطه محاسبه خواهد شد.

ماده (12) بند «الف»: به دولت اجازه داده می‌شود اقدام قانونی لازم برای تشویق بیمه‌ای فعالیت‌های تحقیق و توسعه، نحوه محاسبه حق بیمه، معافیت‌های بیمه‌ای و مفاصاحساب کلیه قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی با دانشگاه‌ها یا مراکز علمی و پژوهشی دارای مجوز قطعی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا شورایعالی حوزه‌های علمیه را انجام دهد.

ماده (13): کلیه دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون که طرف قرارداد با پیمانکاران، مهندسان مشاور و سازندگان می‌باشند مکلفند مالیات، عوارض، حق بیمه و بیمه بیکاری مربوط به هر صورت وضعیت را ظرف مدت حداکثر دو ماه پس از دریافت صورت وضعیت پرداخت کنند در غیر اینصورت دستگاه مذکورعلاوه بر پرداخت اصل مالیات، عوارض، حق بیمه و بیمه بیکاری متعلق، جریمه‌های مربوط به آن را نیز پرداخت می‌کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب و کار‌های مجازی:

رونمایی از سامانه "دورکار"ها/ خبری برای افراد فاقد رابطه استخدامی

می متالز - نشست خبری رونمایی از سامانه بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین دورکار کسب و کار‌های مجازی برگزار شد.
 

آسیب بیش از 48 هزار واحد صنفی کردستان از شیوع کرونا

می متالز - معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: با اشاره به وجود ۸۴ هزار و ۱۴۳ واحد صنفی در استان گفت: براساس آمار جمع‌آوری شده از مجموع واحدهای صنفی استان ۴۸ هزار و ۹۲۳ واحد به عبارتی ۵۸ درصد واحدهای صنفی استان به دلیل شیوع بیماری کرونا آسیب دیده و متضرر شدند.
 حجت الاسلام حسینی کیا:

سازمان تامین اجتماعی با کاهش هزینه های جاری و حقوق هیات مدیره ها پاسخگوی بازنشستگان باشد

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اجرا نشدن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مشکلات این قشر گفت: سازمان تامین اجتماعی باید هزینه های جاری خود را کاهش دهد. حقوق هیات مدیره ها را کم کند. نیروهای اضافی که دارند را کاهش دهد تا بتواند پاسخگوی بازنشستگان باشد.
 دکتر روحانی در پی دریافت گزارش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد:

ضرورت خروج سازمان تامین اجتماعی از بنگاه داری

می متالز - حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در پی گزارش مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، درخصوص تسریع و برنامه ریزی برای موارد مهمی چون الکترونیکی کردن خدمات این سازمان در راستای تحقق دولت الکترونیک و ضرورت خروج این سازمان از بنگاه داری تاکید کرد.
 

۹۰ درصد سود شستا را 30 شرکت می‌دهند/ شستا 150 هزار میلیارد تومان دارایی دارد

می متالز - مدیرعامل شستا گفت: اگر بنا بود به‌عنوان مدیرعامل شستا استراتژی‌های سرمایه‌گذاری این مجموعه را بنویسم احتمالا به‌جای 187 شرکت، در حدود 30 شرکت سرمایه‌گذاری می‌کردیم؛ چون 90 درصد سود مجموعه شرکت‌های شستا را همین 30 شرکت می‌دهند.
 اتاق بازرگانی تهران خدمات مشاوره آنلاین به اعضای خود را گسترده‌تر می‌کند

ارائه مشاوره «قوانین کار» و «امور زیست‌محیطی» به کارفرمایان و فعالان اقتصادی

می متالز - اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ارائه با توسعه سبد خدمات مشاوره خود به اعضا و فعالان اقتصادی، دو مشاوره «قانون کار» و «امور زیست‌محیطی» را به فهرست خدمات مشاوره آنلاین خود اضافه کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما