خبر
خودرو  
بازگشت خودروسازان به محدوده سفید عملکرد؟

نگاهی به روند تولید دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا

می متالز - سال مالی 97 برای شرکت سایپا زیان 4840 میلیارد تومانی را به همراه داشت و در 9 ماه ابتدایی ایران‌خودرو را با زیان 5110 میلیارد تومانی مواجه کرد. اختلال در عرضه خودرو نه تنها سودآوری خودروسازان بزرگ را به چالش کشید، قیمت خودرو در بازار را با شیب تندی صعودی کرد. روند عملکرد ماهانه خودروسازان حاکی از آن است که این شرکت‌ها از عمق فاجعه‌آمیز تولید فاصله گرفته‌اند؛ با این حال ثبات نرخ محصولات اصلی و عمده همچنان سودآوری این شرکت‌ها را تهدید می‌کند.

به گزارش می متالز، طی هفته‌های گذشته نمادهای گروه خودرو و قطعات رشدهای جهش‌وار و قابل‌توجهی را تجربه کردند. عمده دلیلی که برای رشد نمادهای این گروه مطرح است به جاماندگی از دیگر گروه‌های بازار تعبیر می‌شود. همزمان در رابطه با برخی قطعه‌سازان شاهد صدور مجوز‌های افزایش نرخ محصولات هستیم و در رابطه با برخی دیگر از نمادهای این‌ گروه، به خصوص مجموعه ایران‌خودرو، بحث تجدید ارزیابی دارایی‌ها همچنان داغ است.

فارغ از تمام مباحثی که در رابطه با چشم‌انداز سودآوری شرکت‌های مرتبط با صنعت خودرو مطرح می‌شود، تولید خودروسازان بزرگ کشور ابعاد گسترده‌تر و استراتژیکی در فضای کلان اقتصادی پیدا می‌کند. همچنان در صورت‌های مالی شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو، به خصوص در رابطه با محصولات اصلی خبر از نرخ‌گذاری محصولات بر اساس حاشیه قیمت بازار وجود ندارد و در هفته‌های اخیر بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو از سوی برخی مسئولان مطرح شده است. عدم تولید و عرضه موجه محصولات به بازار سبب شده است تا این شائبه که خودروسازان با کاهش عرضه به افزایش قیمت خودرو دامن می‌زنند پررنگ شود.

نوسانات شدید اقتصادی در سال 97، افزایش قابل‌توجه هزینه‌های تولید، نرخ‌گذاری دستوری و بحران بهره‌وری در شرکت‌های بزرگ خودروساز از جمله عواملی است که سال مالی گذشته را برای خودروسازان تبدیل به چالشی عمیق کرد. این شرکت‌ها سال گذشته از سطوح نرمال تولید خود فاصله گرفتند و در آذر ماه بدترین وضعیت ماهانه تولید را به ثبت رساندند. با این حال به نظر می‌رسد رفته‌رفته وضعیت تولید در این شرکت‌ها از لحاظ حجمی رو به بهبود است. با این حال این مساله را باید در نظر داشت که وزن محصولات ارزان‌تر و با قابلیت تولید داخلی بیشتر، در سبد این شرکت‌ها بیشتر شده است. همچنان دو مساله تداوم روند صعودی تولید و نزدیک شدن نرخ‌های فروش کارخانه به نرخ‌های بازار آزاد برای بهبود چشم‌انداز عملکرد خودروسازان ضروری به نظر می‌رسد.

نکته قابل‌توجه دیگر حصول سود 190 میلیارد تومانی سایپا در فصل زمستان است. موضوعی که نشان می‌دهد افزایش نسبی نرخ‌های فروش و یا کاهش‌ هزینه‌ها می‌تواند حاشیه امنی برای این شرکت‌ها در مقابل زیان‌سازی ایجاد کند. همچنان انتظار برای رونمایی از صورت مالی سالانه ایران‌خودرو در سال 97 وجود دارد. به علاوه آن که گزارش‌های ماهانه این شرکت ها رفته‌رفته از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در زیر عملکرد تولیدی دو خودروساز بزرگ کشور از ابتدای سال 1397 تا انتهای اردیبهشت سال جاری قابل مشاهده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

خوشبختانه با همت رحمانی کارکنان خودروسازی را کف خیابان ندیدیم/ از 1200 قطعه خودرو، 471 قطعه وارداتی است

می متالز - یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزیر صمت اجازه نداد که صنعت خودروسازی دچار یک بحران و چالش شود و کارکنان این صنعت را کف خیابان ها ببینیم.
 

آخرین قیمت کارخانه و بازار ۲۰ خودرو با کاهش ۳ میلیونی جک S۵

می متالز - آخرین بررسی قیمت کارخانه و بازار ۲۰ محصول چند خودروساز نشان می دهد، قیمت جک S۵ با کاهش ۳ میلیون تومانی در بازار ۲۶۰ میلیون تومان شده است.
 

زمان تحویل خودروهای پیش فروش شده ایران خودرو و سایپا در سال 98

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از طرح سختگیرانه این وزارتخانه برای خودروسازان به منظور افزایش تولید خبر داد و گفت: اگر تولید افزایش نیابد، اجازه پیش فروش نمی دهیم.
 

خودروسازان به خرید قطعات ایرانی ترغیب شوند

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت از خودروساز بخش خصوصی، ترغیب خودروسازان به خرید قطعات مورد نیاز از قطعه ساز ایرانی و ایجاد شرایط قیمت گذاری قیمت خودرو در بازار باید در دستور کار دولت قرار بگیرد.
 در گفت‌وگو با رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت بررسی شد

ساماندهی مجوز پیش‌فروش خودرو

می متالز - چالش‌هایی که در بخش پیش‌فروش خودروها متوجه وزارت صمت شده، مسوولان این وزارتخانه را به فکر راه‌اندازی سامانه‌ای برای رصد پیش‌فروش خودروها انداخته است.بر اساس قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، خودروسازان و واردکنندگان باید پیش از پیش‌فروش محصولات خود، مجوز‌های لازم را از وزارت صمت اخذ کنند.
 

کارنامه نیمسال نخست خودرو

می متالز - نیمه نخست امسال روزهای سختی را برای صنعت و بازار خودروی ایران و به تبع آن، خودروسازان و مشتریان رقم زد، چه آنکه تولید روند کند خود را حفظ کرد، تعهدات معوق به پایان نرسید، کیفیت نزولی و خودروهای دپویی در گمرک نیز به‌طور کامل ترخیص نشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما