خبر
هوایی و فرودگاه ها  

کارشکنی سعودی‌ها: «هما» حق استفاده از هواپیمای سایر ایرلاین‌ها در پروازهای حج را ندارد

می متالز - طرف سعودی حتی برای استفاده از ظرفیت سایر ایرلاین‌های داخلی برای عملیات پروازهای حج نیز مخالفت کرده و تأکید داشته است که تنها هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران آن هم با هواپیماهای تحت مالکیت خودش می‌تواند پروازهای حج را انجام دهد.

به گزارش می متالز، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی عنوان کرد که طرف سعودی اعلام کرده نمی‌تواند برای انتقال حجاج ایرانی همکاری کند این در حالی است که طرف سعودی حتی برای استفاده از ظرفیت سایر ایرلاین‌های داخلی برای عملیات پروازهای حج نیز مخالفت کرده و تأکید داشته است که تنها هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران آن هم با هواپیماهای تحت مالکیت خودش می‌تواند پروازهای حج را انجام دهد.

مقصود اسعدی سامانی در خصوص امتناع طرف سعودی برای جابه‌جایی حجاج ایرانی، عنوان کرد: طبق توافقنامه‌ای که فی‌مابین کشورها وجود دارد هر کشوری به تعداد مساوی می‌تواند به کشورهای یکدیگر پرواز داشته باشد و در راستای همین امر، عربستان سعودی در سال‌های گذشته بر اساس همین توافقنامه نیمی از حجاج ایرانی را به عربستان منتقل می‌کرد اما در سال جاری طرف سعودی اعلام کرده که آمادگی همکاری در این رابطه را ندارد.

وی با اعلام اینکه تنها شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مجاز است که نسبت به انتقال حجاج آن هم با هواپیماهای تحت مالکیت خود اقدام کند، افزود: با توجه به محدودیت ناوگان هوایی ایران‌ایر، این اقدام طرف سعودی مشکلاتی را برای هواپیمایی هما ایجاد خواهد کرد.

سامانی توضیح داد: رایزنی‌هایی برای کمک گرفتن از سایر شرکت‌های هواپیمایی داخلی برای انتقال حجاج انجام گرفته بود تا در انتقال حجاج به مشکلی پیش نیاید اما طرف سعودی با استفاده از سایر هواپیماهای ایرلاین‌های داخلی مخالفت و اعلام کرد هواپیماهایی جمهوری اسلامی ایران تنها با هواپیماهای تحت مالکیت خودش مجاز به انجام عملیات پروازهای حج است.

او بیان کرد: اما در این رابطه در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم سعودی‌ها را برای استفاده از سایر هواپیماهای ایرلاین‌ها داخلی برای عملیات پروازهای حج متقاعد کنیم.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: متأسفانه نوع برخورد طرف سعودی در این رابطه در راستای مساعدت برای انجام زیارت حجاج ایرانی نیست اما امیدواریم در رایزنی‌هایی که صورت می‌گیرد مسئولان سعودی متقاعد شوند تا ما بتوانیم از ظرفیت سایر ایرلاین‌های ایرانی نیز استفاده کنیم.

سامانی در پاسخ به این سؤال که دلیل مخالفت طرف سعودی برای عدم استفاده از هواپیمای سایر ایرلاین‌ها برای عملیات حج چیست؟ گفت: دلیل منطقی و قانونی مطرح نکردند و کاملاً با دلایل ناموجهی اعلام کردند که تنها هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند پروازهای حج را انجام دهد.

کد خبر: 40795
تاریخ: 1398/03/22 - 12:45
منبع: تین نیوز

پروازهای حج  سعودی  مقصود اسعدی سامانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رونق تولید سیمان با افزایش ساخت مسکن؛

بازپرداخت ارز فاینانس مشکل اصلی صنعت سیمان

می متالز - نماینده مردم نی ریز، استهبان در مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره مشکلات پیش روی کارخانه‌های تولید سیمان در نی ریز و استهبان ارائه کرد.
 

برگزاری دوره آموزش تخصصی کنترل فوران چاه در منطقه خارک

می متالز - نخستین دوره آموزش فشرده و تخصصی کنترل فوران چاه با همت واحد زمین‌شناسی منطقه خارک، به‌مدت هفت روز در این منطقه عملیاتی برگزار شد.
 

‏افزایش قیمت نفت درپی احتمال تمدید توافق اوپک

می متالز - قیمت نفت تحت تاثیر مواضع عربستان سعودی که اعلام کرد اوپک و روسیه محدودیت عرضه در سطح فعلی را حفظ خواهند کرد و انصراف آمریکا از وضع تعرفه بالاتر روی واردات کالاهای مکزیکی، افزایش پیدا کرد.
 

جزئیات تعامل مالی ایرلاین‌ها و شرکت پخش/ بدهی‌ها تقسیط شد

می متالز - دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: تعامل شرکت‌های هواپیمایی با شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برای پرداخت بهای سوخت مناسب است و ‌پرداخت هزینه‌های سوخت و بدهی‌های قبلی، به صورت تقسیط شده در حال انجام است.
 عادل الجبیر: به دنبال جنگ نیستیم

اولویت‌های عربستان در برابر ایران / تغییر استراتژی سعودی‌ها؟

می متالز - با دعوت عربستان از سران کشورهای عربی خلیج‌فارس برای نشست روز ۳۰ مه (۹ خرداد) اکنون اما تحلیلگران از اولویت‌‌های این کشور در برابر ایران خبر می‌دهند.
 خالد الفالح:

اوپک تا پیش از اواخر ماه ژوئن در زمینه تولید تصمیم نمی‌گیرد

می متالز - وزیر انرژی عربستان امروز- شنبه- گفت که اوپک تا پیش از اواخر ماه ژوئن، زمان نشست سازمان، تصمیمی را در زمینه تولید اتخاذ نخواهد کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما