خبر
مواد معدنی  

به‌کارگیری شیوه‌های قدیمی در ۹۰ درصد سنگبری‌ها

می متالز - رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران می‌گوید: ۹۰ درصد سنگبری‌ها به شیوه‌های قدیمی فعالیت می‌کنند که این رویه مانع بازدهی مطلوب کارخانه‌ها شده است.

به گزارش می متالز، عزیز میرزائیان اضافه کرد: آمارهای غیر رسمی گویای آن است که ایران همواره در بین پنج کشور شاخص تولیدکننده سنگ تزئینی و نما قرار دارد، اما در بخش صادرات، جزو ۲۰ کشور جای گرفته است.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران اضافه کرد: از مجموع ۶ هزار و ۵۰۰ واحد سنگبری در کشور، حدود ۱۰ درصد آن‌ها دارای مشخصه‌های به روز هستند.

وی اظهار کرد: بر اساس استانداردهای بین‌المللی، به ازای هر تن سنگ تزئینی و نما ۱۶ تا ۱۷ متر باید تولید صورت گیرد، اما واحدهای سنتی این بخش حدود پنج تا هفت متر به ازای هر تن تولید دارند.

وی گفت: ماشین‌آلات فرسوده واحدهای سنگبری کشور قادر به تولید استاندارد نیست و به این ترتیب زمینه حضور در بازارهای صادراتی از دست می‌رود.

میرزائیان گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد سنگ تزئینی و نمای کشور به ضایعات تبدیل می‌شود و این موضوع نیازمند چاره اندیشی و برنامه‌ریزی است، زیرا سرمایه‌های ملی به این ترتیب هدر می‌رود.

وی اضافه کرد: واحدهای سنگبری که فاقد ماشین‌آلات روز و جدید هستند و سهم قابل توجهی در ضایعات این بخش دارند، معدن کاران را تحت فشار قرار می‌دهند و در اداره‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مدعی می‌شوند که معدنکار سنگ در اختیارشان قرار نمی‌دهد.

انجمن سنگ ایران پیشتر اعلام کرده بود، ظرفیت کارخانه‌های سنگبری کشور بالغ بر ۱۸۰ میلیون متر در سال است که از این رقم حدود ۷۰ میلیون متر تولید می‌شود که ۱۰ میلیون متر راهی بازارهای هدف صادراتی می‌شود و ۶۰ میلیون متر در داخل کشور به مصرف می‌رسد.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران اضافه کرد: فرسودگی ماشین‌آلات و پراکندگی واحدهای سنگبری به عنوان یک موضوع مهم محسوب می‌شود که دولت برای ساماندهی آن‌ها می‌تواند نسبت به تجمیع اینگونه واحدها اقدام کند.

وی توضیح داد: سنگ ایران در بازارهای جهانی از کیفیت و تنوع رنگ شناخته می‌شود، اما به دلیل ضعف ماشین‌آلات و نبود بازاریابی مناسب، سهم خود را در بازارها به‌دست نیاورده است.

گزارش‌های آماری پیشین حاکی از آن است که ارزش صادرات سنگ ایران سالیانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار است.

میرزائیان که سابقه پست مدیرکلی در وزارت معادن و فلزات دولت ششم را در کارنامه دارد گفت: موضوع تغییر روش انفجاری از معادن سنگ تزئینی به سیستم مکانیزه با ابزار قانونی محقق شد و امروز روش انفجاری در این بخش منسوخ شده است.

وی تصریح کرد: چنانچه دولت دوازدهم به تولید استاندارد سنگ تزئینی و نما می‌اندیشد، لازم است با بهره گیری از ابزار قانون مانع از تولید غیر استاندارد شود و این مهم در گذشته نتیجه خود را داشت.

 

تکلیف مغفول مانده از برنامه پنجم توسعه

به گفته میرزائیان، براساس مفاد پنجمین برنامه توسعه کشور (۹۶- ۱۳۹۲) قرار بود، سهمی از صندوق ذخیره ارزی برای واردات ماشین‌آلات جدید و به روز در بخش سنگ تزئینی و نما استفاده شود، اما در سالیان گذشته از این مهم غفلت شد و کماکان ماشین‌آلات فرسوده به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی یادآور شد: نوسازی و بهسازی ماشین‌آلات صنعت سنگ تزئینی و نما یک ضرورت است، چنانچه به حضور در بازارهای صادراتی می‌اندیشیم و این امر با دشواری‌های خود روبه‌روست.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بکارگیری شیوه‌های قدیمی در سنگبری‌ها مشکل آفرین شده است

ضایعات ۵۰ درصدی سنگ‌های تزئینی و نما

می متالز - صنعت سنگ به عنوان یکی از با سابقه‌ترین صنایع کشور، ۴سال است با رکود شدید دست به گریبان است.
 

ارزش صادرات سنگ های تزئینی و نما به حدود ۳۵۰ میلیون دلار رسید

می متالز - نایب رئیس انجمن سنگ ایران گفت: ارزش صادرات سنگ های تزئینی و نما پارسال به حدود ۳۵۰ میلیون دلار رسید که در قالب کوپ (خام) و فرآوری شده به بازارهای هدف انتقال یافت.
 

۳۵۰ میلیون دلار صادرات سنگ‌های تزئینی

می متالز - نایب رئیس انجمن سنگ ایران گفت: ارزش صادرات سنگ‌های تزئینی و نما پارسال به حدود ۳۵۰ میلیون دلار رسید که در قالب کوپ (خام) و فرآوری شده به بازارهای هدف انتقال یافت.
 

نقش واسطه ها در بازار فولاد

می متالز - صادرات محصولات فولادی تنها از کانال تولیدکننده مجاز شده است آن هم در شرایط خاص و با شروط خاص.
 در کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجند مطرح شد؛

اعطای تسهیلات برای فرآوری محصولات معدنی سهل شود

می متالز - اعضای کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به ضعیف بودن فرآوری محصولات معدنی در خراسان جنوبی مطرح کردند که اعطای تسهیلات در این زمینه باید سهل شود.
 

یکی از الزامات رونق تولید، مارکتینگ است/ کمبود قانون نداریم، تورم قانون داریم! / نگاه دولت به بخش خصوصی، ارباب-رعیتی است/ نظم در زنجیره ارزش فولاد یک افتخار است

می متالز - امروز نخستین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و فلزات با حضور اعضای این کمیسیون و با موضوع بررسی الزامات سیاسی و اجرایی جهت تحقق شعار سال در بخش معادن و صنایع معدنی برگزار گردید که در آن به موضوعاتی از قبیل بررسی شعار سال "رونق تولید" و راهکارهای تحقق آن در بخش معدن مطرح گردید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما