خبر
مواد معدنی  

به‌کارگیری شیوه‌های قدیمی در ۹۰ درصد سنگبری‌ها

می متالز - رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران می‌گوید: ۹۰ درصد سنگبری‌ها به شیوه‌های قدیمی فعالیت می‌کنند که این رویه مانع بازدهی مطلوب کارخانه‌ها شده است.

به گزارش می متالز، عزیز میرزائیان اضافه کرد: آمارهای غیر رسمی گویای آن است که ایران همواره در بین پنج کشور شاخص تولیدکننده سنگ تزئینی و نما قرار دارد، اما در بخش صادرات، جزو ۲۰ کشور جای گرفته است.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران اضافه کرد: از مجموع ۶ هزار و ۵۰۰ واحد سنگبری در کشور، حدود ۱۰ درصد آن‌ها دارای مشخصه‌های به روز هستند.

وی اظهار کرد: بر اساس استانداردهای بین‌المللی، به ازای هر تن سنگ تزئینی و نما ۱۶ تا ۱۷ متر باید تولید صورت گیرد، اما واحدهای سنتی این بخش حدود پنج تا هفت متر به ازای هر تن تولید دارند.

وی گفت: ماشین‌آلات فرسوده واحدهای سنگبری کشور قادر به تولید استاندارد نیست و به این ترتیب زمینه حضور در بازارهای صادراتی از دست می‌رود.

میرزائیان گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد سنگ تزئینی و نمای کشور به ضایعات تبدیل می‌شود و این موضوع نیازمند چاره اندیشی و برنامه‌ریزی است، زیرا سرمایه‌های ملی به این ترتیب هدر می‌رود.

وی اضافه کرد: واحدهای سنگبری که فاقد ماشین‌آلات روز و جدید هستند و سهم قابل توجهی در ضایعات این بخش دارند، معدن کاران را تحت فشار قرار می‌دهند و در اداره‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مدعی می‌شوند که معدنکار سنگ در اختیارشان قرار نمی‌دهد.

انجمن سنگ ایران پیشتر اعلام کرده بود، ظرفیت کارخانه‌های سنگبری کشور بالغ بر ۱۸۰ میلیون متر در سال است که از این رقم حدود ۷۰ میلیون متر تولید می‌شود که ۱۰ میلیون متر راهی بازارهای هدف صادراتی می‌شود و ۶۰ میلیون متر در داخل کشور به مصرف می‌رسد.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران اضافه کرد: فرسودگی ماشین‌آلات و پراکندگی واحدهای سنگبری به عنوان یک موضوع مهم محسوب می‌شود که دولت برای ساماندهی آن‌ها می‌تواند نسبت به تجمیع اینگونه واحدها اقدام کند.

وی توضیح داد: سنگ ایران در بازارهای جهانی از کیفیت و تنوع رنگ شناخته می‌شود، اما به دلیل ضعف ماشین‌آلات و نبود بازاریابی مناسب، سهم خود را در بازارها به‌دست نیاورده است.

گزارش‌های آماری پیشین حاکی از آن است که ارزش صادرات سنگ ایران سالیانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار است.

میرزائیان که سابقه پست مدیرکلی در وزارت معادن و فلزات دولت ششم را در کارنامه دارد گفت: موضوع تغییر روش انفجاری از معادن سنگ تزئینی به سیستم مکانیزه با ابزار قانونی محقق شد و امروز روش انفجاری در این بخش منسوخ شده است.

وی تصریح کرد: چنانچه دولت دوازدهم به تولید استاندارد سنگ تزئینی و نما می‌اندیشد، لازم است با بهره گیری از ابزار قانون مانع از تولید غیر استاندارد شود و این مهم در گذشته نتیجه خود را داشت.

 

تکلیف مغفول مانده از برنامه پنجم توسعه

به گفته میرزائیان، براساس مفاد پنجمین برنامه توسعه کشور (۹۶- ۱۳۹۲) قرار بود، سهمی از صندوق ذخیره ارزی برای واردات ماشین‌آلات جدید و به روز در بخش سنگ تزئینی و نما استفاده شود، اما در سالیان گذشته از این مهم غفلت شد و کماکان ماشین‌آلات فرسوده به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی یادآور شد: نوسازی و بهسازی ماشین‌آلات صنعت سنگ تزئینی و نما یک ضرورت است، چنانچه به حضور در بازارهای صادراتی می‌اندیشیم و این امر با دشواری‌های خود روبه‌روست.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 دبیر انجمن سنگ ایران:

آینده سنگ تزئینی به تصمیمات وزارت صمت بستگی دارد/ علیه مصوبه شورای اقتصاد برای وضع عوارض شکایت می‌کنیم

می متالز - دبیر انجمن سنگ ایران گفت: علیه مصوبه شورای اقتصاد برای وضع عوارض به صادرات سنگ خام به دیوان عدالت شکایت خواهیم کرد.
 فعالان معدنی به اجرای عوارض ۲۵ درصدی صادرات هشدار دادند؛

تعطیلی معادن تا دو ماه آینده/ چه کسی پاسخگوی این همه زیان به بخش محصولات معدنی است!

می متالز - رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران نسبت به تعطیلی معادن، کارخانه ها و کوچکی بازارهای صادراتی به دلیل موانع پیش روی صادرات به دنبال دستورالعمل دریافت عوارض ۲۵ درصدی صادرات محصولات معدنی تا دو سه ماه آینده هشدار داد.
 رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ:

تصمیم‌گیری پشت درهای بسته به زیان بخش معدن است

می متالز - رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران معتقد است: شرایط دشوار تحریم بهره‌گیری از نظرات صاحبان اندیشه و اهل حرفه برای گذر از این وضعیت را ضروری می سازد و این مهم باید مورد توجه مسوولان وزارت صنعت، معدن وتجارت باشد که تصمیم‌گیری در پشت درهای بسته چاره کار نیست.
 عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

ما مستاجر دولت هستیم

می متالز - عضو کمیسیون معدن و صنایع معدن اتاق بازرگانی گفت: ما مستاجر دولت هستیم. در حوزه معدن پروانه بهره‌برداری را از وزارت صمت می‌گیریم عملا صاحب معدن نیستم ما بر روی معدنی که مالکیت آن برای دولت است کار اکتشاف انجام می‌دهیم.
 دبیر کل انجمن سنگ ایران ذخایر سنگ های تزئینی کشور اعلام کرد؛

4 میلیارد تن ذخیره سنگ تزئینی ایران/ سرمایه گذاری در بخش معدن از مشکلات جدی حوزه صنعت سنگ تزئینی کشور است

می متالز - دبیر کل انجمن سنگ ایران ذخایر سنگ های تزئینی کشور را چهار میلیارد تن اعلام کرد.
 

هدف ۲ میلیارد دلاری برای صادرات سنگ

می متالز - صادرات سنگ در ۵ سال گذشته همواره رو به رشد بوده است، چنانچه صادرات سنگ بریده در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، ۱۴ درصد رشد داشته اما آنچه محل ایراد است اینکه شرایط موجود ما با داشته‌ها و ظرفیت‌مان تطبیق ندارد و این مسئله باعث شده است با نقطه مطلوب فاصله زیادی داشته باشیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما