خبر
سرمایه گذاری  

افت ۳۰ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران طی سال ۲۰۱۸

می متالز - کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد جذب سرمایه‌گذاری خارجی ایران در سال ۲۰۱۸ با افت ۳۰ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۳ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار رسید.

به گزارش می متالز، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل هرساله برآورد خود از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای مختلف جهان طی سال قبل را جمع آوری و در قالب گزارشی موسوم به گزارش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تدوین می‌کند.

 آمار منتشر شده از سوی آنکتاد نشان می‌دهد ایران در سال ۲۰۱۸ توانسته ۳ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کند. ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵ میلیارد و ۱۹ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کرده بود که بدین ترتیب میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایران در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل از آن افت ۳۰ درصدی داشته است.

جذب سرمایه‌گذاری خارجی ایران در سال ۲۰۱۷ به رقمی بی‌سابقه طی سال‌های اخیر رسیده بود.

بر اساس این گزارش ایران در سال ۲۰۱۸ همچنین ۷۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای دیگر داشته است. این رقم برای سال پیش ۷۶ میلیون دلار اعلام شده بود.

آنکتاد رقم سرمایه‌گذاری خارجی در جهان طی سال ۲۰۱۸ را نیز ۱۲۹۷ میلیارد دلار اعلام کرده است که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۲۰۰ میلیارد دلار معادل ۱۳ درصد افت داشته است. در سال پیش از آن ۱۴۹۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان جذب شده بود.

سیاست‌های حمایت‌گرانه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا عامل اصلی افت سرمایه‌گذاری خارجی در جهان طی سال‌های اخیر بوده است. رقم ۱۲۹۷ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در جهان طی سال ۲۰۱۸ کمترین رقم سرمایه‌گذاری خارجی در جهان حداقل طی ۶ سال گذشته بوده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

دو رویداد تأثیرگذار بر قیمت نفت در روزهای آینده

می متالز - دو رویداد مهم در دو هفته آینده که یکی در ژاپن و دیگری در اتریش روی می‌دهد، مسیر قیمت‌های نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری را مشخص خواهد کرد.
 

مقاومت چدن صادراتی سی آی اس نسبت به کاهش قیمت

می متالز - علی رغم افت قیمت قراضه در امریکا و ترکیه، صادرکننده های چدن سی آی اس در مقابل کاهش قیمت ها مقاومت کرده اند چرا که بازار سنگ آهن هفته گذشته صعودی بوده و از طرفی تناژ تخصیص داده شده برای حمل جولای کم است و به تولید کننده های چدن قدرت عمل داده است.
 

چرا امریکا امتیاز تولید عناصر نادر را از دست داد؟

می متالز - عناصر نادر خاکی که این‌روزها حرف و حدیث بسیاری درباره آنها وجود دارد، تا سال ۱۳۲۷ خورشیدی در برزیل و هند از شن و ماسه‌های رسوبی در مناطق خاصی به‌دست‌ می‌آمد ولی در سال ۱۳۲۹ خورشیدی با به نتیجه رسیدن استخراج از یک توده بزرگ مونازیتی، فسفات سریوم، لانتانیوم و توریوم در یکی از معادن افریقای جنوبی، این کشور در رده بزرگ‌ترین تولید‌کننده این عناصر قرار گرفت.
 برگی دیگر در ادامه داستان جنگ تجاری چین و امریکا

چین جای پای خود را در عناصر نادر محکم می‌کند

می متالز - چندی پیش بود که تصمیم چین مبنی بر اعمال محدودیت بر صدور عناصر نادر خاکی به امریکا بعد جدیدی به اخبار و گزارش‌های جنگ تجاری داد.
 در بازارهای جهانی رقم خورد؛

ادامه مسیر صعودی بهای نفت

می متالز - قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۵ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش به ۶۵ دلار و ۴۵ سنت رسید.
 

ایران چه زمانی مذاکره می‌کند؟

می متالز - ولی رضا نصر| رئیس مدرسه مطالعات بین‌المللی جان‌ هاپکینز در یادداشتی در نیویورک‌تایمز به تحلیل تحولات اخیر میان ایران و آمریکا پرداخته و نوشته است که ترامپ در صورتی می‌تواند به یک توافق جدید دست پیدا کند که به ابزار دیپلماسی روی آورد. باید ببینیم که واشنگتن برای شروع گفت‌و‌گو چه امتیازاتی را به تهران پیشنهاد خواهد کرد. متن کامل یادداشت در زیر می‌آید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما