خبر
آهن و فولاد   اقتصاد  

صادرات به کشورهای همسایه نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت

می متالز - ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه بسیار استراتژیکی قرار گرفته است و با توجه به این موقعیت جغرافیایی و همسایگی با چندین کشور می‌تواند فرصت مناسبی را برای صادرات پیش‌روی ما قرار دهد.

به گزارش می متالز، اما موضوع این است که این کشورها از گذشته نیز نزدیک‌ترین کشورهای هدف صادراتی ما به‌شمار می‌آمدند اما توجه چندانی به این کشورها نداشته‌ایم و به دلایل مختلف ازجمله نبود زیرساخت‌های ‌مناسب برای صادرات و موضوعی چون بحث کیفیت در حجم بالا قادر به صادرات به این کشورها نشده‌ایم، هرچند ممنوعیتی هم برای صادرات به این کشورها نداشته‌ایم.
درحال‌حاضر نیز که در تحریم به‌سر می‌بریم، برای ورود به این بازارهای هدف نیاز به سازکارهای جدید صادراتی داریم. البته در این شرایط عقل سلیم حکم می‌کند به کشورهایی صادرات داشته باشیم که یا ما را تحریم نکرده‌اند یا اینکه به واسطه همسایه بودن و نزدیک بودن به ما بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. البته در زمینه تحریم‌ها تولیدکنندگان راه‌های دور زدن را پیدا خواهند کرد اما این دور زدن نیز نیازمند زمان است.
صادرات یک فرآیند زمان‌بر است؛ چراکه یافتن یک بازار نیاز به زمان و علاوه بر آن حضور دائمی صادرکننده در بازار دارد. از این‌رو در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت نمی‌توان به صادرات پرداخت، بنابراین برای راه یافتن به بازار کشورهای همسایه باید برنامه‌ریزی بلندمدتی انجام داد و در این کشورها حضور دائمی داشت. بیان کردن صادرات به کشورهای همسایه شاید در مقام بیان ساده به‌نظر برسد اما در عمل نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت و ایجاد زیرساخت لازم برای صادرات دارد.

فرهاد منفرد / کارشناس فولاد

کد خبر: 40809
تاریخ: 1398/03/22 - 13:21
منبع: روزگار معدن

صادرات  تحریم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در مراسم رونمایی از محصول جدید پارس خودرو عنوان شد

خط تولید رنو فعلا جمع نمی‌شود

می متالز - شرکت پارس خودرو پنج‌شنبه گذشته همزمان با سالروز تاسیس این شرکت و رونمایی از کوییک R پلاس خبر از جایگزینی خانواده کوییک R با محصولات خانواده رنو در خط تولید این برند فرانسوی داد.
 قاضی‌زاده هاشمی:

کوچک تر شدن سفره مردم ناشی از نبود کنترل بر خلق پول و رشد نقدینگی است

می متالز - نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی معتقد است کوچک تر شدن سفره مردم بیش از آن که ناشی از تحریم های اقتصادی باشد متاثر از نبود کنترل بر خلق پول و رشد نقدینگی است.
 به بهانه برگزاری میز چهارم داخلی‌سازی قطعات

استراتژی؛ حلقه مفقوده نهضت داخلی‌سازی

می متالز - چهارمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل پس از تاخیر هشت ماهه، چهارشنبه گذشته برگزار شد. در این مراسم نیز همچون سه میز دیگر، قراردادهایی بین خودروسازان و بخش خصوصی رد و بدل و میزان صرفه‌جویی ارزی هم با بوق و کرنا اعلام شد.
 به مناسبت روز ملی صنعت و معدن صورت گرفت:

بازدید معاون اول رییس جمهور از دستاوردهای ایران خودرو در نهضت ساخت داخل

می متالز - به مناسبت روز ملی صنعت و معدن، قطعه سازان کشور توانمندی‌های های خود را در حوزه داخلی سازی در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران به نمایش گذاشتند.
 مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر خبر داد:

عرضه اولیه سه زیرمجموعه هلدینگ برق و انرژی غدیر در بورس

می متالز - مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر از عرضه اولیه ۶ تا ۷ درصد از سهام نیروگاه گیلان تا پایان تیر و کمتر از ۱۰ درصد نیروگاه هرمز بندرعباس و شرکت برق و انرژی غدیر در بورس تا ۵ ماه آینده خبر داد.
 با دستور سرپرست وزارت صنعت:

کمیته تخصیص ارز قطعه سازان تشکیل شد/ تامین از محل صادرات صنایع معدنی

می متالز - سرپرست وزارت صنعت دستور تشکیل کمیته تخصیص ارز قطعه سازان را دارد تا نیاز این گروه از طریق ارز حاصله از صادرات صنایع معدنی تامین شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما