خبر
آهن و فولاد   اقتصاد  

صادرات به کشورهای همسایه نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت

می متالز - ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه بسیار استراتژیکی قرار گرفته است و با توجه به این موقعیت جغرافیایی و همسایگی با چندین کشور می‌تواند فرصت مناسبی را برای صادرات پیش‌روی ما قرار دهد.

به گزارش می متالز، اما موضوع این است که این کشورها از گذشته نیز نزدیک‌ترین کشورهای هدف صادراتی ما به‌شمار می‌آمدند اما توجه چندانی به این کشورها نداشته‌ایم و به دلایل مختلف ازجمله نبود زیرساخت‌های ‌مناسب برای صادرات و موضوعی چون بحث کیفیت در حجم بالا قادر به صادرات به این کشورها نشده‌ایم، هرچند ممنوعیتی هم برای صادرات به این کشورها نداشته‌ایم.
درحال‌حاضر نیز که در تحریم به‌سر می‌بریم، برای ورود به این بازارهای هدف نیاز به سازکارهای جدید صادراتی داریم. البته در این شرایط عقل سلیم حکم می‌کند به کشورهایی صادرات داشته باشیم که یا ما را تحریم نکرده‌اند یا اینکه به واسطه همسایه بودن و نزدیک بودن به ما بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. البته در زمینه تحریم‌ها تولیدکنندگان راه‌های دور زدن را پیدا خواهند کرد اما این دور زدن نیز نیازمند زمان است.
صادرات یک فرآیند زمان‌بر است؛ چراکه یافتن یک بازار نیاز به زمان و علاوه بر آن حضور دائمی صادرکننده در بازار دارد. از این‌رو در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت نمی‌توان به صادرات پرداخت، بنابراین برای راه یافتن به بازار کشورهای همسایه باید برنامه‌ریزی بلندمدتی انجام داد و در این کشورها حضور دائمی داشت. بیان کردن صادرات به کشورهای همسایه شاید در مقام بیان ساده به‌نظر برسد اما در عمل نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت و ایجاد زیرساخت لازم برای صادرات دارد.

فرهاد منفرد / کارشناس فولاد

کد خبر: 40809
تاریخ: 1398/03/22 - 13:21
منبع: روزگار معدن

صادرات  تحریم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ارزش تجارت دوماهه کشور از 15 میلیارد دلار گذشت

می متالز - بررسی‌ها نشان می‌دهد در دوماهه امسال ارز تجارت خارجی ایران به 15 میلیارد و 175 میلیون دلار رسیده و ارزش صادرات حدود 1.6 میلیارد دلار از واردات بیشتر بوده است.
 کمبود قطعه واقعیت دارد؟

معمای خودروهای تولیدی ناقص/خودروسازان عجله‌ای برای ترخیص قطعات از گمرک ندارند

می متالز - خودروسازان بزرگ کشور در حالی همچنان به تولید محصول‌های ناقص (دارای کسری قطعه) مشغول هستند که به تازگی تردیدهایی مبنی بر کمبود قطعات برای پوشش تیراژ فعلی، ایجاد شده است.
 رسولی، معاون وزیر راه و مدیرعامل راه آهن ج.ا.ا :

نیازی نیست همیشه به دنبال طرح ها پر هزینه و بزرگ باشیم

می متالز - راه آهن در حوزه بار در حال افتخار آفرینی است.
 نماینده شورای اقتصادی سران قوا:

دو سناریو برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد / زمان تعیین تکلیف

می متالز - نماینده شورای اقتصادی سران قوا اعلام کرد: ستاد اقتصادی سران سه قوه به منظور تعیین تکلیف حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی روز پنجشنبه تشکیل جلسه می‌دهد و در مورد دو سناریو تصمیم می کیرد .
 توسط گمرگ :

صادرات مشروط و سه ماهه سیمان و کلینکر ابلاغ شد

می متالز - مدیرکل دفتر صادرات گمرک اعلام کرد: تا پایان شهریور ماه صرفا شرکت‌های تولیدکننده یا نماینده رسمی، مجاز به صادرات سیمان و کلینکر هستند.
 

عراق در اولویت صادرات مصالح ساختمانی

می متالز - بازارچه‌های مرزی با توجه به تاثیرات منطقه‌ای دارای مزیت‌های ملی در مسیر شکوفایی تجارت به‌شمار می‌روند. کمک به رونق تولید کالاهای صنعتی و معدنی یکی از هدف‌های دایر شدن بازارچه‌های مرزی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما