خبر
آهن و فولاد   اقتصاد  

صادرات به کشورهای همسایه نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت

می متالز - ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه بسیار استراتژیکی قرار گرفته است و با توجه به این موقعیت جغرافیایی و همسایگی با چندین کشور می‌تواند فرصت مناسبی را برای صادرات پیش‌روی ما قرار دهد.

به گزارش می متالز، اما موضوع این است که این کشورها از گذشته نیز نزدیک‌ترین کشورهای هدف صادراتی ما به‌شمار می‌آمدند اما توجه چندانی به این کشورها نداشته‌ایم و به دلایل مختلف ازجمله نبود زیرساخت‌های ‌مناسب برای صادرات و موضوعی چون بحث کیفیت در حجم بالا قادر به صادرات به این کشورها نشده‌ایم، هرچند ممنوعیتی هم برای صادرات به این کشورها نداشته‌ایم.
درحال‌حاضر نیز که در تحریم به‌سر می‌بریم، برای ورود به این بازارهای هدف نیاز به سازکارهای جدید صادراتی داریم. البته در این شرایط عقل سلیم حکم می‌کند به کشورهایی صادرات داشته باشیم که یا ما را تحریم نکرده‌اند یا اینکه به واسطه همسایه بودن و نزدیک بودن به ما بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. البته در زمینه تحریم‌ها تولیدکنندگان راه‌های دور زدن را پیدا خواهند کرد اما این دور زدن نیز نیازمند زمان است.
صادرات یک فرآیند زمان‌بر است؛ چراکه یافتن یک بازار نیاز به زمان و علاوه بر آن حضور دائمی صادرکننده در بازار دارد. از این‌رو در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت نمی‌توان به صادرات پرداخت، بنابراین برای راه یافتن به بازار کشورهای همسایه باید برنامه‌ریزی بلندمدتی انجام داد و در این کشورها حضور دائمی داشت. بیان کردن صادرات به کشورهای همسایه شاید در مقام بیان ساده به‌نظر برسد اما در عمل نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت و ایجاد زیرساخت لازم برای صادرات دارد.

فرهاد منفرد / کارشناس فولاد

کد خبر: 40809
تاریخ: 1398/03/22 - 13:21
منبع: روزگار معدن

صادرات  تحریم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرکل گمرک استان اعلام کرد:

صدور ۱۷۷ هزار تن کالا از همدان

می متالز - در سه‌ماه نخست امسال ۱۷۷ هزار و ۱۵۰تن کالا به ارزش ریالی ۳ هزار میلیارد ریال از استان همدان صادرشده است.
 اتخاذ تصمیمات متناقض در حاشیه زنجیره صنعت خودرو

اجبار به داخلی سازی همزمان با خصوصی سازی

می متالز - از تمام برنامه‌ریزی و استراتژی‌های تعریف شده در صنعت خودرو، دو فرآیند افزایش عمق داخلی‌سازی قطعات و همچنین خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز بیش از همه مورد تاکید قرار دارند.
 

پرداخت سود سهام «نفت بهران» در شعب بانک صادرات از امروز

می متالز - شعب بانک صادرات ایران از روز شنبه ٢شهریورماه ٩٨ (امروز) سود نقدی سهامداران شرکت «نفت بهران» را پرداخت می‌کنند.
 آخرین اوضاع در بازارهای فولادی چگونه است؟

بازار فولاد منطقه تحت فشار افت تقاضا است

می متالز - یک هفته اخیر قیمت بیلت در بازار جنوب شرق آسیا با توجه به رکود بازار افت داشته است. بیلت هند ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیاست و محصول روسیه ۴۴۵ دلار اعلام شده است. در این بین خریداران به‌دنبال بالاتر از ۴۴۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر نیستند.
 

راهبردهای افزایش صادرات به عراق

می متالز - پیش‌شرط‌های حفظ و افزایش صادرات ایران به عراق در نشست مشترک فعالان اقتصادی استان‌های کرمانشاه ایران و بابل عراق بررسی شد.
 مهر ماه برگزار می‌شود

۶ محور دومین همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی

می متالز - شرکت ملی صنایع مس ایران با توجه به تجربه موفق برگزاری «اولین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» و بازخورد مخاطبان مبنی بر کارآمد بودن این رویداد، اقدام به برنامه‌ریزی برای برگزاری دومین دوره‌ این همایش می‌کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما