خبر
عمران و معماری  

آیین‌نامه ویژه بازآفرینی شهری تدوین می شود

می متالز - رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی مجمع مشورتی کلان شهرهای کشور گفت: بازآفرینی شهری پاسخگوی مسائل و مشکلات فعلی در جامعه نیست و در این حوزه آئین نامه مشخصی تدوین و عملیاتی خواهد شد.

به گزارش می متالز، اسماعیل دویران روز جمعه  افزود: یکی از مباحث مورد توجه قوانین مربوط به بازآفرینی شهری است که پاسخگوی مسائل و مشکلات نیست که کارشناسان شهر سازی همه شهرهای کشور با معرفی نماینده و برگزاری جلسه‌، آئین نامه اجرایی مشخصی را در این ارتباط اعلام خواهند کرد.

وی اظهار داشت: طبق تصمیمات اتخاذ شده مقرر شده است آئین نامه مشخصی برای عملیاتی شدن تدوین و پس از آن از طریق شورای عالی استان‌ها اصلاح و قوانین در قالب لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان ادامه داد: موضوع بازآفرینی در شهر زنجان همانند شهرهای دیگر و در یک مسیر قرار دارد و همین مساله موجب شده فعالیت‌های این حوزه به صورت نقطه‌ای انجام شود.

وی اضافه کرد: تفاوت‌ها در موضوع باز آفرینی شهری به میزان اعتبارات تخصیصی استان‌ها باز می‌گردد که برخی مراکز کمتر و برخی دیگر بیشتر دریافت کرده اند و در این میان استان زنجان وضعیت تا حدود خوبی دارد.

دویران خاطر نشان کرد: حوزه خدمات الکترونیکی شهرداری و به عبارتی ارائه خدمات غیر حضوری به شهروندان نیز از جمله مسائل مهم این کمیسیون است که با بحث‌های انجام گرفته باید رویه واحدی در سطح کشور در این زمینه اعمال شود.

وی اظهار داشت: به طور مثال صدور پروانه ساختمانی در شهر زنجان به شکل خاص و در استان‌های دیگر نیز با روند متفاوت است که مقرر شده برای خدمات شورا و یا شهرداری در بخش‌های مختلف از قبیل عوارض نوسازی و صدور پروانه رویه واحدی تدوین شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی مجمع مشورتی کلان شهرهای کشور گفت: شرط تحقق این مهم تدوین فرآیندهای ضروی بوده تا روش‌های یکسانی در کشور اعمال شود که پس از گام اول تهیه اپلیکیشن جامع شهری است که برای کل کشور تدوین می‌شود.

وی اضافه کرد: تحقق این مهم نیز نیازمند تأمین زیر ساخت‌های لازم است که هم اکنون اغلب شهرها در حال تکمیل فیبر نوری با همکاری اپراتورهای مختلف هستند که در شهر زنجان این روند اغاز شده که گامی مهم در راستای الکترونیکی کردن خدمات است.

دویران افزود: برای عملیاتی کردنی این برنامه مهم طی ۲ ماه آینده جلسه‌ای با حضور مسئولان فناوری اطلاعات شهرداری در استان قزوین برگزار خواهد شد تا رویه‌های اعمال شده برای اجرای این طرح به شیوه یکسانی انجام گیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مقصودی:

سازمان بازآفرینی شهری به وضعیت سکونت‌گاه‌های غیررسمی توجه ویژه داشته باشد

می متالز - نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه گرایش جوانان بیکار در مناطق حاشیه نشین به آسیب های اجتماعی اجتناب ناپذیر است، از سازمان بازآفرینی شهری خواست تا نسبت به سکونت‌گاه‌های غیر رسمی شهر مشهد توجه ویژه داشته باشد.
 نایب‌رئیس اتاق ایران خبر داد

مشارکت ایران در اجرای پروژه بین‌المللی بازآفرینی شهری

می متالز - نایب‌ رئیس اتاق ایران در نشست معرفی پروژه بین‌المللی اربینت که بازآفرینی شهری را دنبال می‌کند، گفت: حضور در این پروژه فرصتی فراهم می‌کند تا در یک همکاری بین‌المللی، زمینه تعامل و تبادل تجربیات در حوزه بازآفرینی شهری بین ایران و سایر کشورها فراهم شود.
 

لزوم تسهیل صدور اسناد مالکیتی قدس توسط ادارات ثبت و اوقاف/ معادن به تکالیف قانونی خود عمل نمی‌کنند

می متالز - شهردار قدس با اشاره به لزوم تسهیل صدور اسناد مالکیتی شهرقدس توسط ادارات ثبت و اوقاف در جهت حل مشکلات معاملات قولنامه‌ای و دریافت تسهیلات بازآفرینی گفت: معادن شن و ماسه شهرقدس به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کنند.
 بهادری:

اولویت طرح بازآفرینی شهری نسبت به طرح ملی مسکن؛ خانه‌های دو یا سه طبقه در بافت فرسوده ساخته شود

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزیر راه و شهرسازی باید یک بار برای همیشه تابوی مسکن سازی در بافت های فرسوده را بشکند تا در کشور به میزان کافی مسکن تولید شود.
 

اخذ عوارض از ساختمان‌های نیمه‌کاره لغو شد

می متالز - رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر از ابطال مصوبه «اخذ عوارض از ساختمان‌های نیمه‌کاره» در دیوان عدالت اداری خبر داد.
 با ابلاغ آیین‌نامه نظام سنجش اعتبار؛

پرداخت تسهیلات در بانک‌ها منوط به اخذ گزارش اعتباری شد

می متالز - براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی موسسات اعتباری موظف شدند به منظور اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات، گزارش اعتباری از شرکت اعتبارسنجی اخذ کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما