خبر
فلزات غیرآهنی   دانشگاه ها  
در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی کرج مطرح شد:

غریب پور: خواهان همکاری با جهاد دانشگاهی در حوزه فلزات کمیاب و محیط زیست هستیم/ باید نسبت به موضوع تولید دانش فنی، نگاه استراتژیک داشته باشیم

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو خواهان همکاری بخش های طلا، فلزات کمیاب، بهینه سازی مصرف انرژی، محیط زیست، صنایع معدنی با جهاد دانشگاهی شد.

به گزارش می متالز، خداداد غریب پور صبح امروز با حضور در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در کرج اظهار داشت: پیشنهاد سازمان، افزایش زمینه های همکاری در بخش های مختلف از جمله طلا، عناصر نادرخاکی، کاهش مصرف انرژی، محیط زیست و سایر صنایع معدنی با جهاد دانشگاهی است.

غریب پور در این برنامه که رییس جهاد دانشگاهی نیز حضور داشت، اظهار داشت: همکاری ها با جهاد دانشگاهی در بخش مس و نفت به نتیجه رسیده است. در ایمیدرو نیز به سبب نیاز به انجام تحقیقات و تولید دانش، همکاری ها با جهاد دانشگاهی ایجاد شده و این امر به امضای تفاهمنامه منتهی شده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: از جمله زمینه های همکاری دو طرف، الکترود گرافیتی و کک سازی است.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم این تفاهم نامه به قرادادهایی منجر شود‌، گفت: باید نسبت به تولید دانش فنی نگاه استراتژیک داشته باشیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو با غرورآمیزخواندن توانمندی ها و اقدامات انجام شده در جهاد دانشگاهی، اظهار داشت: برای رسیدن به قله های رفیع علمی و اقتصادی به ریسک معقول نیاز داریم.

وی گفت: اگرچه می توان در شرایط مناسب و با منابع مادی قابل توجه، اقدام به واردات تجهیزات و قطعات پرداخت، اما این روند سبب خروج ارز از کشور می شود، وابستگی ایجاد و در شرایط تحریم کشور را با مشکلاتی مواجه می کند.

غریب پور تاکید کرد: باید نگاه استراژیک به این موضوع داشته باشیم و قبل از وقوع مشکل، نسبت به رفع نیاز اقدام کنیم.

وی یادآور شد: اگر جهاد دانشگاهی را بیشتر حمایت می کردیم، اکنون موفق تر بودیم، از این رو نیازمند توسعه روابط برای تولید دانش فنی هستیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه حضور مدیران ایمیدرو در مجمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی، به مفهوم اعلام آمادگی همراه با اراده برای همکاری است، افزود: همکاری با این نهاد، الزام حاکمیتی است که باید نگاه به تولید و فناوری داخل داشت.

وی یادآور شد: شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ۱۰ تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی امضا کرده اند

غریب پور افزود: پیشنهاد می کنیم جهاد دانشگاهی در ساختارهای مدیریتی ما حضور داشته باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که سهم بخش معدن و صنایع معدنی در قراردادهای جهاد دانشگاهی بیشتر شود.

 

توانمندی در بخش فلزات

حمید رضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی نیز در این برنامه با ابراز قدردانی از غریب پور گفت: ارتباط مناسبی با ایمیدرو داشته ایم اما انتظار افزایش همکاری ها را داریم.

وی تاکید کرد: در جهاد دانشگاهی، توسعه اقتصاد دانش بنیان متکی بر توان ملی بوده است.

طیبی اظهار داشت: تامین اعتبار ما ۲۰ درصد از بودجه دولت و ۸۰ درصد از درآمد فناوری های تولیدی، بوده است.

رییس جهاد دانشگاهی گفت: توانمندی های قابل توجهی در بخش های مختلف داریم اما برای استفاده از این ظرفیت ها، مدیران باید ریسک معقول کنند.

 

استحصال فلزات گرانبها از منابع ثانویه

وی با بیان اینکه در یکی از مراکز ما، بر روی فرآوری مواد فلزی در آلیاژهای مختلف کار می شود، تصریح کرد: استحصال فلزات گرانبها از منابع ثانویه همچون زباله های الکتریکی، لجن ها و غیره بخشی دیگر از توانمندی های این نهاد است.

طیبی خاطر نشان کرد: امیدواریم جهاد دانشگاهی بتواند ارزش افزوده بخش معدن و صنایع معدنی را افزایش دهد.

اردشیر سعد محمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در این برنام اظهار داشت: با جهاد دانشگاهی از گذشته در خاتون آباد، ذوب آهن و سونگون همکاری داشته ایم.

وی با بیان اینکه ۴۰ هزار میلیارد تومان در کرمان و آذربایجان پروژه مس داریم، ادامه داد: به توصیه آقای غریب پور، بزرگترین کارخانه کنسانتره در سیستان عملیاتی خواهد شد به طوری که در این پروژه ها از همکاری جهاد دانشگاهی استفاده خواهد شد.

سعدمحمدی پیشنهاد داد: در شرکت طلای زرشوران به دلیل پایین بودن راندمان عملیاتی و موارد دیگر، جهاد دانشگاهی می تواند کمک کند.

امیر خرمی شاد معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو نیز گفت: حضور جهاد دانشگاهی در لایه های تصمیم گیری می تواند نتیجه بخش باشد.

وی افزود: در کمیته های تخصصی ایمیدرو می توان از همکاران جهاد دانشگاهی استفاده کرد.

وی تاکید کرد: در ایمیدرو تمام پروژه های پژوهشی تقاضا محور است و این مجموعه ۵۰ درصد هزینه پروژه های پژوهشی شرکت های خصوصی را متقبل می شود.

به گفته خرمی شاد، همکاری و هم افزایی این نهاد با مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران می تواند صورت گیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون وزیر صمت در امور معادن و صنایع معدنی:

انتظار داریم با توجه به قرار دادهای منعقده در نمایشگاه ساخت داخل هزینه تولید بخش معدن کاهش یابد

می متالز - در روز پایانی نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید، نشست تخصصی چالش ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش معدن و صنایع معدنی با حضور معاون وزیر صمت در امور معادن و صنایع معدنی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، مشاور مدیر عامل و امور سرمایه گذاری خارج از کشور میدکو ، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو برگزار شد.
 در همایش روز ملی صنعت و معدن در خوزستان:

غریب پور: ارزآوری و حمایت فولاد خوزستان از بنگاه های اقتصادی کوچک قابل تقدیر است

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو اقدامات فولاد خوزستان را در ارزآوری و حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچکتر را قابل تقدیر دانست.
 مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:

"سامانه ثبت نیازهای فناورانه" در مرکز تحقیقات مواد معدنی راه اندازی می شود/ بستر ساخت تجهیزات و قطعات مصرفی معدن، فراهم است

می متالز - مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران به اقدامات این مرکز در توسعه ساخت داخل اشاره کرد، گفت: گفت: سامانه و ثبت نیازمندی های فناورانه و توانمندی های موجود در حوزه معدن و صنایع معدنی، راه اندازی می شود که هدف آن برطرف کردن مشکلات زنجیره تامین است.
 نایب رییس شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرد:

مزیت‌های نسبی فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس/ فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولیدات معادن کوچک‌

می متالز - احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس موجب تکمیل زنجیره ارزش، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور می‌شود.
 قائم‌مقام و مشاور ارشد اجرایی ایمیدرو در حاشیه نمایشگاه ساخت داخل خبر داد: ‌

الکترود گرافیتی اردکان امسال به بهره‌برداری می‌رسد

می متالز - سازمان ایمیدرو در حوزه صنایع معدنی فلزی فعالیت دارد و جزو سازمان‌های دولتی بوده که در حمایت از شرکت‌های داخلی در زمینه بومی‌سازی همواره پیشگام است.
 رئیس هیات عامل ایمیدرو:

شرکت کنسرسیوم توسعه فولاد منطقه خلیج فارس پاییز امسال تاسیس می شود/ مدیریت ارز کشور با فراگیر شدن نهضت ساخت داخل

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: شرکت کنسرسیوم توسعه فولاد تا سقف 20 میلیون تن در منطقه خلیج فارس طی پاییز امسال تاسیس می شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما