خبر
ماشین آلات و تجهیزات معدنی  

بیشترین زیان ما از ماشین‌آلات است

می متالز - یک معدن دار گفت: بیشترین زیان ازطرف ماشین‌آلات به معدن دار می‌رسد.

به گزارش می متالز، معادن در ایران با فراز و فرود‌های بسیاری فعالیت‌ می‌کنند و در بسیاری از موارد یک تصمیم در وزارت صمت می‌تواند حیات یک معدن را با مخاطره جدی مواجه کند.

مشکلاتی مربوط به تامین ماشین‌آلات، تعرفه‌های حمل‌و نقل، اجازه بهره‌برداری، تعرفه‌های محیط زیستی‌ها و منابع طبیعی از جمله مهمترین مشکلاتی است که معدن‌داران از آن سخن می‌گویند.

مسیحا رضایی یکی از فعالان معدنی اظهار کرد: از سال ۹۰ در عرصه معدن فعالیت‌ می‌کنیم.  این فعال معدنی که زمینه گچ فعالیت می‌کند، گفت: من مدیرعامل یک معدن در زمینه گچ هستم. این معدن دارای ظرفیت خوبی است و علاوه بر آ  ظرفیت استخراج چند ماده معدنی ازجمله منگنز و مس را نیز دارد.

 

معادن کوچک در بسیاری موارد موفق نبود

این معدن‌دار در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین مشکلات شما چیست، گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما در ارتباط با تعهدات و برنامه‌های دولت است. از آنجایی که بعضی برنامه‌ها، دستورالعمل‌های دولت عملی نشد و پروانه بهربرداری را بانک‌ها برای وثیقه قبول نکردند از طرفی وام‌هایی که قول ‌آن را داده‌بودند، ندادند، در نتیجه معادن کوچک در بسیاری موارد موفق نبود و به بازدهی خوبی نرسید.

رضایی افزود: مشکل بعدی این است که اکثرادارات دوست دارن اول حق و حقوق خودشان نقد شود و سپس حق و حقوق معدن کاران نقد شود.

 

مگر می‌خواهیم این محدوده‌ها را بخریم؟

 وی با اشاره به خزانه‌های مواد معدنی غنی در معادن گفت: منابع طبیعی و محیط‌زیست نسبت به معدن داران رفتار چندان خوشایندی ندارند و هزینه‌های هنگفتی از صاحبان معادن دریافت می‌کند‌. در کوه‌های محدوده معدنی ما پوشش گیاهی خاصی نیست  بر اساس محاسبه خاص خودشان باید برای نمونه برداری برای محیطی به متراژ ۸هزارمتر در حدود ۶/۵ملیون به حساب منابع طبیعی واریز کنیم. مگر می‌خواهیم این محدوده‌ها را بخریم؟

 

هزینه بالای حمل‌ونقل

این فعال عرصه معدنی در ادامه با اشاره به هزینه بالای حمل‌ونقل و مشکلات این چنینی گفت: معادن می‌تواند جای نفت را بگیرد ولی به‌‌شرط اینکه مواد معدنی را معدندار صادر کند و صادرات فعال بود.دولت نظارت وسهم خود را بردارد. درحال‌حاضر معدن دار بجایگاه خودش نرسیده و با بسیاری از بخش‌ها و زنجیره‌های معدن در ارتباط نیستیم.

وی با بیان این که مشتریان ما بیشتر شخصی هستند، گفت: یشترین زیان ازطرف ماشین‌آلات به معدن دار میرسد چون ماشین‌آلات استیجاری اون جوری که باید کار کنند، کار نمی‌کنند و دولت حمایت نمی‌کند خودمون باید این ماشین‌آلات را قسطی بخریم.

 

هزینه جابه‌جایی چند برابری استخراج

رضایی در آخر با اشاره به حمل‌ونقل گفت: مشکل بعدی ما معدن‌داران حمل‌ونقل است که گاهی هزینه جابه‌جایی گاهی چند برابر گرانتر از خود استخراج ماده معدنی برای ما آب می‌خورد. وی در آخر به دو نکته اشاره کرد: اول اینکه بیشتر معدندارها خود، دوستدار طبیعت هستند ولی منابع طبیعی، معدن دار را یک مجرم می‌بیند. دوم اینکه خواهش می‌کنم از معدن دار‌ها حمایت کنند و وقتی پا گرفت هزینه‌‌های مرتبط با آن را از دولت بگیرند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست شورای هماهنگی طرح احیا معادن کوچک خبر داد:

پایش 1051 معدن در طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس/ نقشه راه معادن کوچک تا پایان سال تدوین می شود/ امضا تفاهم نامه با 770 سرمایه گذار برای نخستین بار

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان برای تخصیص اعتبار حوزه های اکتشاف و زیرساخت معادن از منابع داخلی در قالب تشریفات قانونی، محدودیتی قائل نیست.
 

جزئیات بسته تکمیلی سهمیه سوخت ناوگان حمل‌ونقل شهری و بین‌شهری

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره سهمیه بنزین تاکسی‌های بین‌شهری گفت: سهمیه سوخت ماهانه ۷۵۰ لیتر برای خودروهای تک‌سوز و ۴۵۰ لیتر برای خودروهای دوگانه‌سوز به فهرست اعلامی از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تخصیص داده می‌شود.
 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت:

تمام استان ها تا سال ۱۴۰۰ زیر پوشش طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس قرار می گیرند/ تا پایان سال باید ۵۰ معدن کوچک احیا شود

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تمام استان‌های کشور تا سال ۱۴۰۰ زیر پوشش طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس قرار می‌گیرند.
 

تاثیر مثبت "ومعادن"، "وامید" و "فملی" بر شاخص امروز

می متالز - در معاملات امروز نماد‌های "ومعادن"، "وامید" و "فملی" به ترتیب با ۱۱۱، ۱۱۰و ۷۹ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.
 خسته بند:

اقدام ضد رونق اقتصادی کارخانه‌ها در احتکار لاستیک؛ دستگاه قضا برخورد کند

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه تصمیم جدید کارخانه های تولید لاستیک برای منع عرضه محصولات به بازار به دلیل گرانی بنزین، اقدامی ضد انقلابانه است، گفت: این سیاست کارخانه‌ها احتکار بوده و دستگاه قضا باید با این تخلف آشکار مقابله کند.
 رئیس اداره محیط زیست شهرستان قدس خبر داد:

تعطیلی فعالیت های تولیدی معادن استان تهران تا اطلاع ثانوی

می متالز - والی اله محمدی خبر از تعطیلی فعالیت های تولیدی معادن استان تهران تا اطلاع ثانوی را داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما