خبر
مواد معدنی   ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی  
در نمایشگاه صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر مطرح شد

تولیدکنندگان در تنگنای تامین مواد اولیه معدنی

می متالز - نمایشگاه بین‌المللی تهران این روزها میزبان فعالان صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر است؛ نمایشگاهی که اگرچه شاهد مشارکت بیش از ۱۷۶ شرکت داخلی و خارجی است، اما وقتی پای صحبت‌های فعالان و صنعتگران آن می‌نشینیم، هر یک به گونه‌ای لب به شکایت و گلایه از شرایط سخت تولید می‌گشایند و حتی از تعدیل نیرو و تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانجات می‌گویند.

به گزارش می متالز، یکی از مشکلات تولیدکنندگان صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر تامین مواد اولیه است که برخی از این مواد، معدنی و برخی جزو مواد پتروشیمی هستند. تهیه‌کنندگان این حوزه برای تهیه مواد فلزی این روزها با کمبود و همچنین افزایش نرخ روبه‌رو هستند.
علیرضا عظیمی، مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده وان و جکوزی حاضر در نمایشگاه گفت: حدود نیمی از مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید از خارج کشور وارد می‌شود.
تجهیزاتی مانند موتور جکوزی، جت جکوزی، کیت‌های دیجیتال و سیستم‌های الکترونیکی مورداستفاده در تولیدات این محصولات از ترکیه و چین وارد می‌شوند و ۳۰ درصد ارزش محصولات را واردات تشکیل می‌دهند.
وی بیان کرد: با پیش‌بینی اعمال تحریم‌ها، کالاها و مواد اولیه مورد نیاز خود را برای چند ماه دپو کردیم، اما در صورت تداوم فضای ناپایدار کنونی، احتمال تعطیلی کارخانه زیاد است.
به دلیل تحریم‌ها، شرکت‌های خارجی که تاکنون با آنها کار می‌کردیم به طور مستقیم مواد و تجهیزات را در اختیارمان قرار نمی‌دهند و همین موضوع بیش از ۲۰ درصد به هزینه‌های شرکت افزوده است.

وی ادامه داد: سختی دریافت ارز نیمایی هم سبب شده در عمل به سمت تهیه ارز با نرخ آزاد برویم، زیرا تا دریافت ارز نیمایی در عمل مهلت ثبت‌سفارش‌ها به پایان می‌‌رسید و باطل می‌شد و باید درگیر فرآیند ثبت سفارش دوباره می‌شدیم.

افزایش نرخ ارز و رونق صادرات

این تولیدکننده خاطرنشان کرد: افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته سبب شد تا صادرات محصولات به کشورهای همسایه به ویژه عراق را در دستور کار خود قرار دهیم و اکنون ۳۰درصد تولیدات شرکت صادر می‌شود.
وی گفت: از مسئولان انتظار داریم شرایط را برای ثبت سفارش محصولاتی که در داخل تولید نمی‌شوند، برای‌مان فراهم کنند.
عظیمی اضافه کرد: تحریم‌ها سبب شده برخی کالاها را که در گذشته وارد می‌کردیم، تولید کنیم که از آن جمله تولید زیر سری، دستگیره و جت جکوزی قابل اشاره است. برخی اجناس قابلیت تولید در داخل کشور را ندارند؛ به طور نمونه موتور ضد آب دستگاه‌های جکوزی که با جان افراد سر و کار دارد، به دلیل تیراژ پایین همچنان ازسوی شرکت‌های داخلی تولید نمی‌شود.

عملکرد انحصاری پتروشیمی‌ها و افزایش نرخ مواد اولیه

تولیدکننده دیگری که نخواست نامی از وی برده شود، در نمایشگاه صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر گفت: عمده مواد داخلی مورد استفاده در تولید صنعت حمام، سونا و استخر مانند ورق‌های ای‌بی‌اس، رزین‌ها و... از سوی پتروشیمی‌ها تولید می‌شود. از آنجایی که شرکت‌های پتروشیمی در کشورمان بدون رقیب هستند و به نوعی انحصاری عمل می‌کنند، شاهد افزایش چند برابری نرخ‌ها در ماه‌های گذشته هستیم.
این فعال اقتصادی بیان کرد: اگر دولت اجازه می‌داد کالاهای یاد شده را از کشوری مانند چین وارد کنیم، نرخ این محصولات ۳۰ درصد کمتر می‌شد؛ این در حالی است که چینی‌ها مواد اولیه موردنیاز تولید این محصولات را از کشورمان تامین می‌کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: نرخ مواد اولیه مورد استفاده در صنعت حمام، سونا و استخر بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است، این در حالی است که نرخ محصولات نهایی تولیدی شرکت‌ها فقط ۶۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.
این تولیدکننده صنعت حمام، سونا و استخر ادامه داد: امروز توان خرید مردم متاثر از مشکلات اقتصادی کاهش یافته و این مسئله بیش از هر چیز برای این صنعت مضر است.
وی اضافه کرد: در حالی که وضعیت تولید این روزها خوب نیست، شاهدیم علاوه بر افزایش ۳۸درصدی حقوق و دستمزد، سازمان‌های تامین اجتماعی و امور مالیاتی هر روز فشارهای خود را بر تولیدکنندگان بیشتر می‌کنند؛ در حالی که انتظار می‌رود سازمان‌ها همگام و هماهنگ با یکدیگر به حمایت واقعی از تولیدکنندگان بپردازند.

افزایش چند برابری نرخ مواد اولیه

احمدرضا ترابی، مدیرعامل یک گروه صنعتی حاضر در این نمایشگاه گفت: از شهریور سال گذشته و به دنبال سخت شدن شرایط تولید، به ناچار مجبور به تعدیل حدود نیمی از کارگران خود شدیم.
وی که تولیدکننده کابینت، روشویی و آینه باکس پی‌وی‌سی است، افزود: ۸۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید داخلی و بقیه خارجی است، اما نرخ مواد اولیه خارجی مانند رنگ‌ها در مقایسه با سال گذشته تا ۳۰۰ درصد، تینرها تا ۵۰۰ درصد و ورق‌های پی‌‌وی‌سی تا ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که نرخ محصولات نهایی شرکت تا ۲۰۰ درصد افزایش داشته که آن هم از کشش‌پذیری لازم برخوردار نیست و کمتر مورد اقبال مشتریان قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: در نظر داریم تا زمانی که جنس در انبارها موجود است به تولید ادامه دهیم، اما پس از آن در صورت تداوم شرایط نامساعد اقتصادی و نبود مواد اولیه تعطیل خواهیم کرد.
ترابی ادامه داد: برخی تجهیزات و مواد در کشورمان وجود ندارند و باید وارد شوند، به طور نمونه کارخانه لولاسازی یا ریل‌سازی در کشور نداریم و هر عدد لولا که تا سال گذشته هزار و ۳۸۰ تومان وارد می‌شد، امروز در بازار بیش از ۷ هزار تومان نرخ دارد. علاوه بر این، ممنوعیت واردات برخی کالاها سبب شده کیفیت محصولات به شدت افت کند.
این فعال صنعتی خاطرنشان کرد: تنها موضوعی که در شرایط نابسامان کنونی، اندکی التیام‌بخش تولیدکنندگان است رونق یافتن صادرات است که بخشی از ضرر و زیان‌ها را جبران کرده است.
وی تاکید کرد: اگر مواد اولیه داشته باشیم، مشکلی برای فروش محصولات یا صادرات آنها نخواهیم داشت.
لازم به یادآوری است، در هفدهمین نمایشگاه صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر جدیدترین تولیدات، خدمات و پیشرفت‌های این صنعت در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. در این نمایشگاه برای نخستین‌بار بیش از ۲۰ شرکت گوناگون دانش‌بنیان حضور یافته‌اند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما