خبر
انرژی   مترو  

کاهش شدت انرژی با نوسازی و توسعه ناوگان قطار شهری

می متالز - با ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در تاریخ ۱۴/ ۴/ ۸۹، توسط مقام معظم رهبری، اهمیت بهینه‌سازی و کاهش شدت انرژی دو چندان شد. مطابق با بند ۷ این سیاست‌ها، باید با اعمال اقدام‌های قیمتی و غیرقیمتی شاخص شدت انرژی کشور را کاهش داد.

به گزارش می متالز، یکی از زیربخش‌های بسیار مهم در این بند «اصلاح و تقویت ساختار حمل‌ونقل عمومی با تاکید بر راه‌آهن درون‌شهری و برون‌شهری به منظور فراهم کردن امکان استفاده سهل و ارزان از وسایل حمل‌ونقل عمومی» است.

وزارت نفت و به نیابت از آن شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در ذیل این سیاست‌ها و به‌منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری اقدام‌هایی در راستای کاهش شدت انرژی در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل، ساختمان و صنعت انجام داد که یکی از این  اقدام‌های بسیار مهم در این باره دریافت مصوبه شورای اقتصاد برای طرح «توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد، اهواز، کرج، قم و کرمانشاه» است. در این طرح تعداد ۲ هزار دستگاه واگن جدید (هزار دستگاه در تهران و هزار دستگاه در کلانشهرها) به ناوگان متروی تهران و کلانشهرها اضافه خواهد شد.

برای حمل مسافر در یک سفر با یک خودرو شخصی در مقایسه با مترو، ۲۶ برابر انرژی بیشتر مصرف می‌شود. برآورد صرفه‌جویی حاصل از یک واگن در سال میزان ۱۴۲۱۴۸ دلار برای تهران و ۷۸۸۶۳ دلار برای کلانشهرها پیش‌بینی شده است، با اجرای کامل این طرح پیش‌بینی می‌شود در تهران تا پایان سال ۱۴۰۹ معادل ۱۴۲۱.۵ میلیون دلار و در کلانشهرها تا پایان سال ۱۴۱۴ معادل ۱۱۸۲.۹۱ میلیون دلار صرفه‌جویی محقق شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت با اجرای کامل این طرح در طول دوره، حدود ۱۷.۴ میلیارد لیتر بنزین، ۷.۴ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) و ۰.۷ میلیارد لیتر گازوئیل صرفه‌جویی صورت می‌گیرد و در ضمن ۴۷.۱ میلیون تن معادل دی‌اکسیدکربن محقق خواهد شد.

براساس اقدام‌های انجام‌شده از سوی این شرکت و وزارت نفت، پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۱۲۶ دستگاه واگن مشمول این مصوبه فوق شده و از این تسهیلات بهره‌مند شوند. براساس مصوبه شورای اقتصاد، با ورود این واگن‌ها به‌طور میانگین امکان افزایش۵۰۰ هزار سفر در روز در تهران فراهم می‌شود.

در ضمن پیش‌بینی می‌شود که در چهار کلانشهر اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد تا پایان سال، ۱۹۵ دستگاه واگن مشمول مصوبه فوق شده و از این تسهیلات بهره‌مند شوند. براساس مصوبه شورای اقتصاد با ورود این واگن‌ها به طور متوسط امکان افزایش ۴۰۰ هزار سفر در چهار کلانشهر فراهم می‌شود.

بنابراین ورود ۳۲۱ واگن در سال ۹۸ را می‌توان گامی موثر در راستای تحقق بند هفت سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در اصلاح و تقویت ساختار حمل‌ونقل دانست.

 با ورود این ناوگان در تهران در سال ۹۷ به‌طور میانگین روزانه بیش از ۳۲۵ هزار لیتر در مصرف بنزین، ۱۴۰ هزار مترمکعب در مصرف سی‌ان‌جی و ۱۴ هزار لیتر در مصرف نفت‌گاز صرفه جویی می‌شود.

شایان ذکر است مقدار صرفه‌جویی در چهار کلانشهر در سال ۹۸ به‌طور میانگین روزانه بیش از ۲۸۰ هزار لیتر بنزین، ۱۲۰ هزار مترمکعب  سی‌ان‌جی و ۱۲ هزار لیتر نفت‌گاز را شامل می‌شود.


مریم مهدی‌نژاد

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 سید علی حسینی خبر داد:

بورس انرژی آماده برای تامین مالی زغال سنگی ها

می متالز - مدیرعامل بورس انرژی ایران با اشاره به ظرفیت های بازار سرمایه برای پذیرش سهام و همچنین عرضه محصولات شرکت های فعال در صنعت زغال سنگ گفت: بورس انرژی آماده کمک به تامین مالی این فعالان و تقویت صادرات آنها از طریق رینگ صادراتی است.
 

روز نفتی رینگ بین المللی بورس انرژی

می متالز - طی معاملات روز گذشته بورس انرژی ۱,۰۹۹ تن انواع فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از ۱۰۹ میلیارد و ۹۸۳ میلیون ریال در بازار فیزیکی داد و ستد شد.
 

موافقت با افزایش سرمایه شرکت ملی نفت ایران

می متالز - هیات وزیران با پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر افزایش سرمایه شرکت ملی نفت ایران موافقت کرد.
 با ابلاغ مصوبه انجام شد:

بازگشت برق توانیر به بورس انرژی

می متالز - مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران گفت: معامله برق توانیر که در بورس انرژی از یک سال پیش تاکنون متوقف شده بود با ابلاغ مصوبه‌ای در خصوص مقررات ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور توسط وزیر نیرو، از سر گرفته شد.
 

نفتای مخلوط نفت ستاره خلیج فارس میهمان بورس انرژی

می متالز - امروز دوشنبه سی و یکم تیرماه، کالاهای پنتان و نفتای سبک پالایش نفت کرمانشاه و حلال ۵۰۲ و حلال ۵۰۳ پتروشیمی بیستون در رینگ داخلی و نفتای مخلوط شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه می شود.
 

کاهش دوباره برآورد آژانس بین‌المللی انرژی از تقاضای جهانی نفت

می متالز - آژانس بین‌المللی انرژی با استناد به کند شدن رشد اقتصاد جهانی، برآورد خود از تقاضای جهانی نفت را کاهش می‌دهد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما