خبر
انرژی   مترو  

کاهش شدت انرژی با نوسازی و توسعه ناوگان قطار شهری

می متالز - با ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در تاریخ ۱۴/ ۴/ ۸۹، توسط مقام معظم رهبری، اهمیت بهینه‌سازی و کاهش شدت انرژی دو چندان شد. مطابق با بند ۷ این سیاست‌ها، باید با اعمال اقدام‌های قیمتی و غیرقیمتی شاخص شدت انرژی کشور را کاهش داد.

به گزارش می متالز، یکی از زیربخش‌های بسیار مهم در این بند «اصلاح و تقویت ساختار حمل‌ونقل عمومی با تاکید بر راه‌آهن درون‌شهری و برون‌شهری به منظور فراهم کردن امکان استفاده سهل و ارزان از وسایل حمل‌ونقل عمومی» است.

وزارت نفت و به نیابت از آن شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در ذیل این سیاست‌ها و به‌منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری اقدام‌هایی در راستای کاهش شدت انرژی در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل، ساختمان و صنعت انجام داد که یکی از این  اقدام‌های بسیار مهم در این باره دریافت مصوبه شورای اقتصاد برای طرح «توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد، اهواز، کرج، قم و کرمانشاه» است. در این طرح تعداد ۲ هزار دستگاه واگن جدید (هزار دستگاه در تهران و هزار دستگاه در کلانشهرها) به ناوگان متروی تهران و کلانشهرها اضافه خواهد شد.

برای حمل مسافر در یک سفر با یک خودرو شخصی در مقایسه با مترو، ۲۶ برابر انرژی بیشتر مصرف می‌شود. برآورد صرفه‌جویی حاصل از یک واگن در سال میزان ۱۴۲۱۴۸ دلار برای تهران و ۷۸۸۶۳ دلار برای کلانشهرها پیش‌بینی شده است، با اجرای کامل این طرح پیش‌بینی می‌شود در تهران تا پایان سال ۱۴۰۹ معادل ۱۴۲۱.۵ میلیون دلار و در کلانشهرها تا پایان سال ۱۴۱۴ معادل ۱۱۸۲.۹۱ میلیون دلار صرفه‌جویی محقق شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت با اجرای کامل این طرح در طول دوره، حدود ۱۷.۴ میلیارد لیتر بنزین، ۷.۴ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) و ۰.۷ میلیارد لیتر گازوئیل صرفه‌جویی صورت می‌گیرد و در ضمن ۴۷.۱ میلیون تن معادل دی‌اکسیدکربن محقق خواهد شد.

براساس اقدام‌های انجام‌شده از سوی این شرکت و وزارت نفت، پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۱۲۶ دستگاه واگن مشمول این مصوبه فوق شده و از این تسهیلات بهره‌مند شوند. براساس مصوبه شورای اقتصاد، با ورود این واگن‌ها به‌طور میانگین امکان افزایش۵۰۰ هزار سفر در روز در تهران فراهم می‌شود.

در ضمن پیش‌بینی می‌شود که در چهار کلانشهر اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد تا پایان سال، ۱۹۵ دستگاه واگن مشمول مصوبه فوق شده و از این تسهیلات بهره‌مند شوند. براساس مصوبه شورای اقتصاد با ورود این واگن‌ها به طور متوسط امکان افزایش ۴۰۰ هزار سفر در چهار کلانشهر فراهم می‌شود.

بنابراین ورود ۳۲۱ واگن در سال ۹۸ را می‌توان گامی موثر در راستای تحقق بند هفت سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در اصلاح و تقویت ساختار حمل‌ونقل دانست.

 با ورود این ناوگان در تهران در سال ۹۷ به‌طور میانگین روزانه بیش از ۳۲۵ هزار لیتر در مصرف بنزین، ۱۴۰ هزار مترمکعب در مصرف سی‌ان‌جی و ۱۴ هزار لیتر در مصرف نفت‌گاز صرفه جویی می‌شود.

شایان ذکر است مقدار صرفه‌جویی در چهار کلانشهر در سال ۹۸ به‌طور میانگین روزانه بیش از ۲۸۰ هزار لیتر بنزین، ۱۲۰ هزار مترمکعب  سی‌ان‌جی و ۱۲ هزار لیتر نفت‌گاز را شامل می‌شود.


مریم مهدی‌نژاد

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رتبه جهانی دهم در تولید فولاد؛ افتخار ملی

می متالز - روز دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ریاست محترم جمهوری برای افتتاح فاز یکم مجتمع فولاد در بافت کرمان، با نشاط اعلام کردند «افتخار ما در این است که فناوران و جوانان دانشمند ایرانی رتبه جهانی ایران عزیز در تولید فولاد را در این شرایط سخت از مرتبه سیزدهم به رتبه دهم رسانده و در این مسیر ما توانسته‌ایم کشورهای صنعتی فرانسه و ایتالیا را در این تولید استراتژیک پشت سر بگذاریم و دو پله در این هماوردی فنی-اقتصادی ترقی کنیم.»
 با حضور رییس جمهور صورت گرفت

افتتاح پروژه‌های منطقه معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان

می متالز - کارخانه ذوب و ریخته‌گری شماره یک شرکت جهان فولاد سیرجان، خط ۲ کارخانه احیاء مستقیم مگامدول (کوثر) شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر، واحد بخار نیروگاه گل گهر و شرکت گهر انرژی سیرجان روز دوشنبه و در ادامه سفر کاروان تدبیر و امید به استان کرمان با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد.
 ادیانی:

دولت‌ها برای فرار از اکتشاف نفت خزر بهانه می آورند

می متالز - عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه دولت‌ها برای فرار از اکتشاف نفت خزر به بهانه میآورند، گفت: دولت‌ها می‌گویند از آنجا که این نفت در عمق ۱۰۰۰ متری دریا است تکنولوژی بالای را می‌طلبد، در حالی که نفت در دنیا با همین عمق اکتشاف می‌شود.
 

نگاهی به تأسیسات ماینینگ بیت کوین در ایسلند

می متالز - معدن‌کاوی بیت‌کوین در ایسلند به‌‌دلیل هزینه‌های ارزان انرژی، بازدهی چشمگیری دارد؛ به‌همین‌دلیل، تأسیساتی حرفه‌ای در کشور راه‌اندازی شده است.
 در سومین هفته آبان امسال رخ داد؛

رکوردشکنی های بورس انرژی

می متالز - بورس انرژی ایران در ۵ روز کاری هفته منتهی به پایان معاملات روز چهار شنبه ۲۲ آبانماه ۱۳۹۸ با رکورد شکنی های تازه ای به تعطیلات آخر هفته رفت.
 

امضای ۲۶ قرارداد بزرگ نفتی با دانشگاه‌های کشور

می متالز - معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به اینکه ارتباط قوی و ارگانیکی بین صنعت نفت و دانشگاه پایه‌گذاری شده است،‌ گفت: ۲۶ قرارداد بزرگ در مجموعه صنعت نفت و دانشگاه‌ها بسته شده که پنج قرارداد بزرگ در حوزه اکتشاف است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما