خبر
مسکن و اقتصاد   بازار مسکن  

سه جبهه رونق‌ساز مسکن

می متالز - اقدام‌های فوری برای تعادل‌بخشی به بازار ملک پیشنهاد شد.

به گزارش می متالز، نسخه تنظیم و رونق بازار مسکن تهران و شهرهای بزرگ از سه جبهه، به دولت ارائه شد. بازوی پژوهشی مجلس ضمن «آسیب‌شناسی» آنچه تحت‌عنوان التهاب قیمتی در یک سال اخیر در بازار ملک رخ داد و همچنین «معرفی» نفع‌بردگان و زیان‌دیدگان این وضعیت، مسیر نجات بازار مسکن به سمت «رونق» عرضه مناسب و معاملات مصرفی را در «احیای قدرت خرید خانه‌اولی‌‌ها، اخذ سه نوع مالیات از سوداگری و همچنین تحریک ساخت‌وساز» معرفی کرده است.

در این نسخه،‌ ورود به دو جبهه اول - ترمیم توان تقاضای مصرفی و مهار سفته‌بازها با اهرم مالیاتی - به‌عنوان اولویت کاری در مقایسه با جبهه سوم، اعلام شده است. برای این منظور شش راهکار فوری، کوتاه‌مدت و میان‌مدت پیشنهاد شده که مهم‌ترین آن، «تجمیع وام ازدواج با یکی از وام‌های فعلی خرید مسکن» برای افزایش کارآیی هر دو نوع تسهیلات است.

بر این اساس، چنانچه تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی ازدواج در کنار وام اوراق یا وام یکم، برای تامین مسکن زوج‌های جدید‌ پرداخت شود، قدرت خرید وام‌های فعلی مسکن از ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. «پرداخت وام ساخت با قابلیت انتقال به خریدار» و همچنین «اخذ مالیات از معاملات مکرر» نیز از جمله اقدامات فوری پیشنهاد شده برای بازار مسکن است.

  • مشروح گزارش را اینجا بخوانید.

 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نشانه‌های اصلاح قیمت مسکن

می متالز - علائم قوی از شروع اصلاح قیمتی در بازار مسکن شهر تهران رویت شد.
 

شناسایی ۶ عامل کاهش‌دهنده «قیمت پیشنهادی» آپارتمان‌ها در منطقه یک پایتخت +نمودار

می متالز - علائم قوی از شروع اصلاح قیمتی در بازار مسکن شهر تهران رویت شد. تحقیقات میدانی از بازار ملک نشان می‌دهد «قیمت پیشنهادی» فروش آپارتمان در منطقه یک تهران طی روزهای اخیر کاهش پیدا کرده است.
 آیا ایران به واردات مصالح ساختمانی وابستگی دارد؟

بازار مسکن نیازمند ایجاد اتاق صنعت ساختمان

می متالز - ایران در تولید مصالح ساختمانی به خودکفایی رسیده است اما واسطه‌گران با واردات غیرضروری، این صنعت را در آستانه نابودی قرار داده‌اند.
 

دو سیگنال جدید در بازار مسکن

می متالز - با مقوله ریسک‌های تازه در معاملات غیرمصرفی آپارتمان و بحث پایان ماه عسل سفته‌بازی ملکی، اکنون اما دو سیگنال جدید بازار مسکن بررسی شد.
 دلالی، آفت بزرگ بازار مسکن است

به دنبال افزایش وام مسکن هستیم

می متالز - وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بازار مسکن متأثر از دلالی و سوداگری است که در این شرایط بحرانی، مردم باید احتیاط کنند و خرید نکنند تا شرایط آرام شود.
 

بازار مسکن در فاز بالانس قیمت

می متالز - از ابتدای سال جاری بازار مسکن شهر تهران با سنگین‌تر شدن وزن تورم در مناطق جنوبی در حال رسیدن به تعادل قیمتی قرار گرفت؛ نشانه‌هایی نیز از رشد منفی قیمتی در دو منطقه بروز کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما