خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  
مرکز آمار ایران گزارش داد:

کاهش شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در زمستان 97

می متالز - شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن طی زمستان 97 نسبت به سه فصل نخست سال گذشته کاهش یافت.

به گزارش می متالز، مرکز آمار ایران طی گزارشی تحت عنوان «شاخص قیمت تولیدکننده در ایران بر مبنای قیمت سال پایه 1390» تشریح کرد که بر مبنای آن شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در سال 97 به حدود 349.9 رسید. این رقم در سال 96 معادل 232 بود.

شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن طی فصل های بهار، تابستان، پاییز و زمستان 97 به ترتیب 288.8، 324.7، 380.4 و 405.9 بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال 96 به ترتیب 14.3، 12.4، 17.2 و 6.7 درصد افزایش یافت.

در بخش استخراج سنگ های آهنی، شاخص قیمت در سال 97 با افزایش 61.9 درصدی سال قبل، به 471.6 رسید. افزایش شاخص قیمت این بخش به طور عمده تحت تاثیر افزایش قیمت کنسانتره آهن پدید آمد.

در سال 97، شاخص قیمت در بخش استخراج سنگ مس با 91.5 درصد افزایش نسبت به سال قبل، به عدد 197.1 رسید.

در بخش استخراج سنگ های تزئینی، شاخص قیمت در سال 97 با افزایش 21 درصدی نسبت به سال قبل، به عدد 270.5 رسید.

شاخص قیمت در بخش استخراج شن و ماسه نیز در سال گذشته، 321.1 بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال ماقبل آن، 24.3 درصد افزایش یافت.

در بخش استخراج سنگ کرومیت، طی سال 97، شاخص قیمت 418 بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال ماقبل آن، 32.6 درصد افزایش یافت.

کد خبر: 44136
تاریخ: 1398/04/18 - 11:41
منبع: ایمیدرو

معدن  مرکز آمار ایران  استخراج 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون طرح و برنامه در بازدید از نمایشگاه الکامپ:

اتصال شرکت های فناور و استارتاپ ها به بخش صنعت و معدن ضروری است

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای مواجه با انقلاب چهارم صنعتی باید با سرعت بیشتر، شرکت های فناور، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را به بخش صنعت ومعدن متصل کنیم.
 معاون وزیر صمت در امور معادن و صنایع معدنی:

انتظار داریم با توجه به قرار دادهای منعقده در نمایشگاه ساخت داخل هزینه تولید بخش معدن کاهش یابد

می متالز - در روز پایانی نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید، نشست تخصصی چالش ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش معدن و صنایع معدنی با حضور معاون وزیر صمت در امور معادن و صنایع معدنی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، مشاور مدیر عامل و امور سرمایه گذاری خارج از کشور میدکو ، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو برگزار شد.
 نخستین میز تخصصی افزایش عمق داخلی‌سازی در صنعت خودرو برگزار شد

حرکت در مسیر پرچالش داخلی‌سازی

می متالز - داخلی‌سازی قطعات وارداتی خودرو همیشه در زمره آرزوها و ایده‌های مسوولان صنعتی کشور بوده، حال آنکه این ایده در بهترین روزهای خودروسازی کشور هیچ‌گاه رنگ واقعیت به خود نگرفت. با اینکه طی دو دهه گذشته کلماتی همچون خودکفایی در صنعت خودرو یا تولید خودروی ملی به کرات استفاده می‌شد، اما هیچ‌گاه برنامه‌ریزی یا استراتژی تعریف شده‌ای در پس این شعار قرار نداشت. به‌طوری‌که خودروهایی که به اسم خودروی ملی در شرکت‌های خودروساز به ثبت رسید نیز با قرارگیری بر پلت‌فرم‌های خارجی نام ملی به خود گرفتند. حال در شرایطی که تحریم‌ها تولید و تداوم حیات خودروسازی کشور را در معرض خطر قرار داده، مقامات صنعتی باز هم از خودکفایی و داخلی‌سازی قطعات سخن می‌گویند با این تفاوت که این بار با برگزاری نمایشگاه و فراخوان‌هایی به‌طور جدی قطعه‌سازان را دعوت به ساخت قطعاتی کرده‌اند که پیش از این به‌صورت وارداتی در اختیار خودروسازان قرار می‌گرفت. حال این سوال مطرح است که با توجه به مشکلات نقدینگی در شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز که تولید خودرو را نیز تحت‌الشعاع قرار داده قطعه‌سازان در مسیر موفق عمل خواهند کرد؟
 مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:

"سامانه ثبت نیازهای فناورانه" در مرکز تحقیقات مواد معدنی راه اندازی می شود/ بستر ساخت تجهیزات و قطعات مصرفی معدن، فراهم است

می متالز - مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران به اقدامات این مرکز در توسعه ساخت داخل اشاره کرد، گفت: گفت: سامانه و ثبت نیازمندی های فناورانه و توانمندی های موجود در حوزه معدن و صنایع معدنی، راه اندازی می شود که هدف آن برطرف کردن مشکلات زنجیره تامین است.
 نایب رییس شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرد:

مزیت‌های نسبی فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس/ فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولیدات معادن کوچک‌

می متالز - احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس موجب تکمیل زنجیره ارزش، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور می‌شود.
 معادن زغال‌سنگ از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند

کوتاهی بخش خصوصی در کشف رگه‌های زغال‌سنگ

می متالز - مقدار تولید کنونی زغال‌سنگ کشور حدود ۱.۵ تا یک میلیون و ۷۰۰ تن کنسانتره زغال‌سنگ کک‌شو است، درحالی که نیاز حداقلی کشور به این کنسانتره از سال بعد حدود ۳.۵ تا ۴ میلیون تن ارزیابی شده و کشور ما با استفاده کنونی از زغال‌سنگ تا ۴۰۰ سال دیگر ظرفیت دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما