خبر
سرب و روی  

انفجار در معدن سُرمک غیرمنطقی است

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه کوره پخت مواد معدنی فناوری پیچیده‌ای نیست و مشابه آن در کشور فراوان است، گفت: نصب و راه‌اندازی آن در معدن سرمک نیز موفقیت‌آمیز بود اما انفجار کوره در حالت خاموش منطقی نیست.

به گزارش می متالز، به تازگی انفجاری در معدن سرمک شهرستان ملایر رخ داد که دو تن کشته و یک زخمی بر جا گذاشت. اظهارنظرهای متفاوتی درباره علت حادثه می‌شود، از موضوع خودکفایی و مهندسی معکوس دستگاه‌های این واحد معدنی و معیوب بودن این تجهیزات که انفجار معدن را ناشی از نقص در فناوری‌های یادشده می‌دانند تا اشتباهات فردی و خطای انسانی؛ موضوعی است که خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) صحت آن را از آگاه‌ترین شخص حوزه صنعت، معدن و تجارت استان همدان پیگیری کردیم.
دستگاهی که در این معدن به کارگیری شده دستگاه منحصر به فردی نیست که تنها برای این واحد ساخته شده باشد بلکه یک کوره معمولی برای پخت مواد معدنی است که در انتهایش یک آسیاب نصب شده و مشابه آن در صنایع و معادن کشور بسیار وجود دارد و فقط نوع ماده ورودی این کوره‌ها متفاوت است". این‌ها را حمیدرضا متین رئیس سازمان صمت همدان می‌گوید.
وی اضافه می‌کند: طراح و مهندس این دستگاه از کارخانه ذوب آهن اصفهان برای راه‌اندازی این کوره به معدن سرمک دعوت شده بود و در زمان آزمایش آن بنده نیز حضور داشتم که عملیات بارگیری و تخلیه به خوبی و بی‌هیچ مشکلی انجام شد.
بر اساس گفته مسئولان، شخص یادشده همراه با یکی از کارشناسان پس از خاموش کردن دستگاه در حال نصب فن در قسمت انتهای کوره بوده‌اند که انفجار رخ می‌دهد و طراح و سازنده این دستگاه خودش قربانی می‌شود.
چگونه کوره خاموش منفجر می‌شود؟ سوالی است که رئیس سازمان صمت همدان و کارشناسانش به جواب منطقی برایش نرسیده‌اند، لذا تیمی از اصفهان و کارخانه سیمان همدان موضوع را به طور فنی بررسی می‌کنند که هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.
شرکت معادن سرمک با ظرفیت تولید سالانه ۲۰ هزار تن ژیلسونیت نخستین تولیدکننده و فرآوری‌کننده این ماده در ایران است و ظرفیت تولید این شرکت در زمینه سنگ آهن پنج میلیون تن، کنسانتره سرب ۱۰ هزار تن و کنسانتره روی ۲۰ هزار تن در سال است.
درحال‌حاضر بیش از ۳۰۰ کارگر در این معدن مشغول فعالیت هستند.

کد خبر: 44197
تاریخ: 1398/04/18 - 20:12
منبع: روزگار معدن

معدن سُرمک  انفجار  سازمان صنعت، معدن و تجارت 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

باید به موضوع استانداردسازی محصولات صادراتی حساس‌ شد

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: باید به موضوع استانداردسازی محصولات صادراتی حساس‌تر شد و از سوی دیگر باید در صادرات محصولات غیرنفتی، فرایند را به حداقل زمان کاهش داد.
 

پرداخت خسارت سیل به واحدهای صنعتی

می متالز - پرداخت خسارت سیل به واحدهای صنعتی
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی اعلام کرد:

استخراج سالانه بیش از 16 میلیون تن مواد معدنی از آذربایجان غربی

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: طی سال جاری سرمایه گذاری در حوزه بهره برداری از معادن استان رشد 46 درصدی داشته است.
 مدیر بانک صنعت و معدن استان خبر داد:

پرداخت و انعقاد قرارداد ۲۷۰ میلیارد ریال تسهیلات برای تولید در کهگیلویه و بویراحمد

می متالز - مدیر بانک صنعت و معدن استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: حدود ۲۷۰ میلیارد ریال تسهیلات برای رونق تولید پرداخت و انعقاد قرارداد شده است که این میزان علاوه بر جذب سهمیه ۹۲ میلیارد ریال که برای بار اول به استان تخصیص داده شده، است.
 

ظرفیت تولید آجر نسوز چهارمحال و بختیاری به ۲۸ هزار تن رسید

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری، ظرفیت تولید آجر نسوز این استان در سال جاری را ۲۸هزار تن عنوان کرد و گفت: ایران در تولید این محصول ویژه صنعتی به خودکفایی رسیده است.
 

مجتمع صنعتی فولاد اسفراین برای تولید شمش نیاز به سرمایه در گردش دارد

می متالز - رئیس طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: مجتمع صنعتی فولاد اسفراین برای تولید شمش نیاز به سرمایه گردش دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما