خبر
سرب و روی  

انفجار در معدن سُرمک غیرمنطقی است

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه کوره پخت مواد معدنی فناوری پیچیده‌ای نیست و مشابه آن در کشور فراوان است، گفت: نصب و راه‌اندازی آن در معدن سرمک نیز موفقیت‌آمیز بود اما انفجار کوره در حالت خاموش منطقی نیست.

به گزارش می متالز، به تازگی انفجاری در معدن سرمک شهرستان ملایر رخ داد که دو تن کشته و یک زخمی بر جا گذاشت. اظهارنظرهای متفاوتی درباره علت حادثه می‌شود، از موضوع خودکفایی و مهندسی معکوس دستگاه‌های این واحد معدنی و معیوب بودن این تجهیزات که انفجار معدن را ناشی از نقص در فناوری‌های یادشده می‌دانند تا اشتباهات فردی و خطای انسانی؛ موضوعی است که خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) صحت آن را از آگاه‌ترین شخص حوزه صنعت، معدن و تجارت استان همدان پیگیری کردیم.
دستگاهی که در این معدن به کارگیری شده دستگاه منحصر به فردی نیست که تنها برای این واحد ساخته شده باشد بلکه یک کوره معمولی برای پخت مواد معدنی است که در انتهایش یک آسیاب نصب شده و مشابه آن در صنایع و معادن کشور بسیار وجود دارد و فقط نوع ماده ورودی این کوره‌ها متفاوت است". این‌ها را حمیدرضا متین رئیس سازمان صمت همدان می‌گوید.
وی اضافه می‌کند: طراح و مهندس این دستگاه از کارخانه ذوب آهن اصفهان برای راه‌اندازی این کوره به معدن سرمک دعوت شده بود و در زمان آزمایش آن بنده نیز حضور داشتم که عملیات بارگیری و تخلیه به خوبی و بی‌هیچ مشکلی انجام شد.
بر اساس گفته مسئولان، شخص یادشده همراه با یکی از کارشناسان پس از خاموش کردن دستگاه در حال نصب فن در قسمت انتهای کوره بوده‌اند که انفجار رخ می‌دهد و طراح و سازنده این دستگاه خودش قربانی می‌شود.
چگونه کوره خاموش منفجر می‌شود؟ سوالی است که رئیس سازمان صمت همدان و کارشناسانش به جواب منطقی برایش نرسیده‌اند، لذا تیمی از اصفهان و کارخانه سیمان همدان موضوع را به طور فنی بررسی می‌کنند که هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.
شرکت معادن سرمک با ظرفیت تولید سالانه ۲۰ هزار تن ژیلسونیت نخستین تولیدکننده و فرآوری‌کننده این ماده در ایران است و ظرفیت تولید این شرکت در زمینه سنگ آهن پنج میلیون تن، کنسانتره سرب ۱۰ هزار تن و کنسانتره روی ۲۰ هزار تن در سال است.
درحال‌حاضر بیش از ۳۰۰ کارگر در این معدن مشغول فعالیت هستند.

کد خبر: 44197
تاریخ: 1398/04/18 - 20:12
منبع: روزگار معدن

معدن سُرمک  انفجار  سازمان صنعت، معدن و تجارت 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کارخانه استحصال طلا در خراسان جنوبی احداث می‌شود

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: کارخانه استحصال طلا با سرمایه‌گذاری بیش از ۸۰ میلیارد تومان در حوزه شهرستان‌های نهبندان و خوسف به زودی احداث می‌شود.
 

شناسایی ۵ محدوده معدنی طلا تا کنون در استان خراسان جنوبی

می متالز - تا کنون ۵ محدوده معدنی طلا با ذخیره ۳۳ میلیون تن، در خراسان جنوبی شناسایی شده است.
 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خبر داد:

بخش اول ماشین‌آلات خط تولید سیمان سفید ازنا وارد محل احداث کارخانه شد

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از ورود پارت اول ماشین آلات خارجی خط تولید سیمان سفید ازنا به محل این کارخانه خبر داد.
 

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

می متالز - مرد قرمزپوش، بلندگویی در دست داشت و درباره خطر سقوط سنگ هشدار می‌داد اما یک موتورسوار، بی‌اعتنا به هشدارها مردم را از منطقه خطر دور می‌کرد و این صحنه، بخشی از حاشیه‌های منفجر کردن سنگی بود که سال‌ها بر دروازه قرآن سایه افکنده بود.
 با حضور معاون وزیر صمت انجام شد:

افتتاح دو طرح صنعتی در گیلان

می متالز - با حضور رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دو طرح در شهرک صنعتی رشت به بهره برداری رسید.
 

تكميل طرح هاي صنعتي اصفهان به 20 هزار ميليارد ريال نياز دارد

می متالز - رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: نزديك به چهار هزار واحد صنعتي نيمه تمام در اين استان وجود دارد كه براي تكميل و راه اندازي آنها به بيش از 20 هزار ميليارد ريال اعتبار و سرمايه گذاري نياز داريم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما