خبر
سیمان و بتن  
رئیس خانه معدن ایران پاسخ می‌دهد

سیمان تاجیکستان رقیب سیمان ایران می‌شود؟

می متالز - تاجیکستان که در همسایگی شمال ایران قرار دارد، از نظر تامین مواد اولیه و ساختار زمین‌شناسی مانند ایران است.

به گزارش می متالز، البته کیفیت و استانداردهای‌ سیمان تولیدی این کشور بسته به شرکت‌های تولید‌کننده آنها متغیر است اما به صورت کلی کیفیت سیمان این کشور در مقایسه با سیمان ایران کیفیتی مشابه دارد. از همین رو تاجیکستان می‌تواند در زمینه صادرات سیمان به نوبه خود یک رقیب برای ایران به‌شمار آید.
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در آماری اعلام کرد، تولید سیمان در تاجیکستان از یک میلیون و ۴۷۳ هزار تن در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی(۱۳۹۸خورشیدی) به یک میلیون و ۵۷۵ هزار تن در مدت مشابه امسال میلادی افزایش یافت.
مجموع تولید سیمان تاجیکستان در سال گذشته میلادی ۳ میلیون و ۸۴۴ هزار تن اعلام شد.
از این میزان ۶۱۹ هزار تن صادر شد که حاکی از رشد ۵۳ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۷میلادی (۱۳۹۷) است. همچنین ظرفیت تولید سیمان تاجیکستان ۴.۷ میلیون تن در سال اعلام شد. این کشور سال گذشته بیش از ۶۵میلیون دلار سیمان صادر کرد و در سال گذشته میلادی ازبکستان با واردات ۳۴۶هزار تن سیمان، بزرگ‌ترین واردکننده این محصول از تاجیکستان بود. پس از آن نیز بیشترین میزان واردات سیمان از تاجیکستان، ۲۴۶هزار تن به افغانستان و ۲۴هزار و ۵۰۰ تن به قرقیزستان گزارش شده است.

 

وضعیت تاجیکستان در زمینه سیمان

محمدرضا بهرامن درباره وضعیت صادرات سیمان عنوان کرد: تاجیکستان از نظر میزان مواداولیه و ساختار زمین‌شناسی مانند ایران است. کیفیت و استاندارد‌های سیمان تولیدی این کشور بسته به شرکت‌های تولید‌کننده آنها متغیر است.
وی درباره صادرات سیمان ایران اظهار کرد: ۲۰ سال پیش‌نیاز کشور به سیمان از طریق واردات تامین می‌شد.
پیشرفت و توسعه ایران خودکفایی سیمان را به ارمغان آورد به شکلی که در سال ۱۳۷۸ برنامه‌‌‌ریزی کاملی برای افزایش تولید انجام شد و ظرفیت تولید به ۱۲۰هزار تن رسید.
بهرامن در ادامه با اشاره به میزان تولید سیمان ایران گفت: عراق، افغانستان و کشورهای همسایه بازارهای هدف ایران هستند.
رئیس خانه معدن ایران در ادامه خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر ظرفیت ایران در تولید سیمان ۸۴ میلیون تن در سال است اما با توجه به شرایطی که وجود دارد، این میزان تولید نمی‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که مشکلات مربوط به صادرات سیمان چیست، گفت: به نظر من مشکل توسعه صادرات سیمان مربوط به سال‌های گذشته است؛ زمانی که در دهه ۸۰ براساس یک برنامه‌ریزی توسعه‌ای ظرفیت تولید سیمان را به چند برابر افزایش دادیم. این افزایش براساس میزان نیاز داخل و برنامه‌های توسعه‌ای عمرانی که تعریف شده، انجام شد.
بهرامن گفت: با رکود بازار ساخت‌وساز و پرو‌ژه‌های عمرانی به عنوان یکی از مهم‌ترین مصرف‌کننده‌های اصلی سیمان، تقاضا برای سیمان کاهش یافت و از طرفی با توجه به اینکه برنامه‌ دقیقی برای صادرات وجود نداشت، ما با مشکلات بسیاری روبه‌رو شدیم.
رئیس خانه معدن ایران در پاسخ به این پرسش که تولید و صادرات تاجیکستان چگونه است، گفت: این کشور از نظر میزان مواد اولیه مانند ایران است و ساختار زمین‌شناسی همچون ایران دارد. بهرامن در ادامه خاطرنشان کرد: گاز و مواد اولیه تولید سیمان در دو کشور مشابه است.
کیفیت و استاندارد‌های سیمان تولیدی تاجیکستان نیز بسته به شرکت‌های تولید‌کننده آنها متغیر است و در مقایسه با سیمان ایران کیفیتی مشابه دارد.
رئیس خانه معدن ایران اظهار کرد: این کشور در سال‌های گذشته تلاش بسیاری برای توسعه صادرات خود انجام داده است.
وی افزود: تاجیکستان بازارهای خود را دارد و توانسته است با یک برنامه‌ریزی، سرمایه‌های خارجی را برای ساخت کارخانه‌ها جذب کند و با توجه به آنکه مشکلات تحریمی ندارد، به سرعت برای محصولات خود بازاریابی می‌کند و این کشور صادرات خود را به دیگر کشورها دارد.
رئیس خانه معدن ایران در پاسخ به این پرسش که آیا ایمیدرو را در زمینه مشکلات صادرات سیمان مقصر می‌دانید، گفت: خیر، ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه و نوسازی وظیفه‌ای برای صادرات ندارد، تنها باید زیرساخت‌ها و شرایط را مهیا کند که در این زمینه وظایف خود را انجام داده است.
وی افزود: داشتن برنامه‌ای دقیق و منظم برای صادرات و بازار هدف ازجمله موضوعاتی است که باید تحقق یابد تا بازارهای سیمانی که ایران به آن صادرات دارد، همچنان برای کشور باقی بماند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تلاش مسوولان اجرایی استان اصفهان در رفع موانع صادرات سیمان

می متالز - مسوولان اجرایی استان اصفهان با ارائه چندین راهکار اصلی گام های اساسی در رفع توقف صادرات سیمان اردستان برداشتند.
 نسبت به دوره مشابه در سال گذشته؛

سود هر سهم "ساراب" تغییر چندانی نداشت

می متالز - شرکت سیمان داراب در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۸، به ازای هر سهم خود ۶۷ ریال سود کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته تنها ۲ ریال کاهش را نشان می‌دهد.
 

رشد سودآوری «سقاین» طی ۳ماه

می متالز - شرکت سیمان قاین توانست در دروه مالی ۳ماهه منتهی به ۳۱خرداد۱۳۹۸، با افزایش ۱۸۶درصدی نسبت به دوره مشابه به سود ۴۴۳ریالی برای هرسهم دست یابد.
 معاون وزیر صمت در امور معادن و صنایع معدنی:

انتظار داریم با توجه به قرار دادهای منعقده در نمایشگاه ساخت داخل هزینه تولید بخش معدن کاهش یابد

می متالز - در روز پایانی نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید، نشست تخصصی چالش ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش معدن و صنایع معدنی با حضور معاون وزیر صمت در امور معادن و صنایع معدنی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، مشاور مدیر عامل و امور سرمایه گذاری خارج از کشور میدکو ، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو برگزار شد.
 در همایش روز ملی صنعت و معدن در خوزستان:

غریب پور: ارزآوری و حمایت فولاد خوزستان از بنگاه های اقتصادی کوچک قابل تقدیر است

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو اقدامات فولاد خوزستان را در ارزآوری و حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچکتر را قابل تقدیر دانست.
 مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:

"سامانه ثبت نیازهای فناورانه" در مرکز تحقیقات مواد معدنی راه اندازی می شود/ بستر ساخت تجهیزات و قطعات مصرفی معدن، فراهم است

می متالز - مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران به اقدامات این مرکز در توسعه ساخت داخل اشاره کرد، گفت: گفت: سامانه و ثبت نیازمندی های فناورانه و توانمندی های موجود در حوزه معدن و صنایع معدنی، راه اندازی می شود که هدف آن برطرف کردن مشکلات زنجیره تامین است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما