خبر
مالیات  
معاون وزیر اقتصاد؛

بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه پایان یافت

می متالز - معاون وزیر اقتصاد عنوان کرد: بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت اقتصاد به پایان رسید و این لایحه به دفتر وزیر اقتصاد برای تایید نهایی ارسال شد.

به گزارش می متالز، محمدعلی دهقان دهنوی در خصوص تدوین لایحه مالیات برعایدی سرمایه، در پاسخ به این سوال که آیا تدوین لایحه دولت و طرح مجلس به صورت موازی در یک حوزه مشکل ساز نیست؟ گفت: به طور معمول نمایندگان مجلس، به دلیل اینکه دولت مجری است لوایح پیشنهادی قوه مجریه را در اولویت قرار می‌دهند. ضمن اینکه در خصوص این لایحه تعامل مثبتی میان مجلس و دولت وجود دارد.

به گفته‌ وی، بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت اقتصاد به پایان رسید و این لایحه به دفتر وزیر اقتصاد برای تایید نهایی ارسال شد. دهقان دهنوی ادامه داد: با توجه به اینکه این لایحه یکی از اولویت‌های دولت محسوب می‌شود، پیش‌بینی می‌شود در کوتاه ترین زمان لایحه برای تصویب در اختیار هیات وزیران قرار گیرد و پس از آن به مجلس تقدیم شود.

این مقام مسئول درباره جزئیات لایحه دولت گفت: در این لایحه مالیات بر سپرده‌های بانکی از دستور کار خارج شده و تنها عایدی بر سرمایه و بخش‌های مختلف آن نظیر مسکن تدوین شده است. وی توضیح داد: در مالیات بر عایدی سرمایه یک اصول کلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا دریافت مالیات باید نزولی باشد.

به گفته وی، در مالیات بر عایدی سرمایه، دارایی که توسط شخصی نگهداری می‌شود باید دارای دو نوع بازدهی باشد که یکی بازدهی جاری و یکی بازدهی آتی است. برای مثال شخصی که واحد مسکونی می‌خرد، ضمن اینکه یک بازدهی جاری از اجاره یا سکونت در آن به دست می‌آورد با افزایش قیمت نیز بازدهی دومی به دست می‌آورد.

بر اساس توضیحات معاون وزیر اقتصاد، این در حالی است که در سپرده‌های بانکی تنها بازدهی جاری وجود دارد و حتی ممکن است که در بلندمدت از ارزش واقعی سپرده نیز کاسته شود. بنابراین همانگونه که در هیچ کشوری سپرده‌های بانکی جزو مالیات بر عایدی سرمایه تلقی نمی‌شود، ما نیز این موضوع را کنار گذاشتیم.

دهقان دهنوی در پایان خاطرنشان کرد: در لایحه جدید دولت انواع مالیات بر عایدی سرمایه مدنظر قرار گرفته که پس از تایید جزئیات آن اعلام خواهد شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 الماسی با اشاره به بررسی سوال نمایندگان از اردکانیان در کمیسیون انرژی؛

پیگیری پرداخت بدهی اداره برق چابهار به مردم/ ضرورت توجه به تولیدکنندگان صنعت آب و برق

می متالز - سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت:وزیر نیرو دستور داد تا دو هفته آینده جلسه‌ای با حضور مسئولان اداره برق چابهار برگزار شود تا مبلغ اخذ شده غیرقانونی از مردم این شهر هرچه سریع‌تر بازگردانده شود.
 گرمابی:

کاهش تولید خودرو موجب گرانی مجدد چهارچرخ‌ها شد

می متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید کاهش تولید خودرو موجب بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده و افزایش قیمت خودرو را در هفته‌های اخیر رقم زد.
 علوی نشست امروز کمیسیون عمران مجلس را تشریح کرد:

بررسی دستاورد جهاد دانشگاهی در حوزه بومی‌سازی تجهیزات حمل و نقل ریلی

می متالز - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در نشست امروز این کمیسیون، دستاوردهای جهاد دانشگاهی در حوزه بومی‌سازی تجهیزات حمل و نقل ریلی بررسی شد.
 عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:

نقش موثر ارائه زمین رایگان در اجرای صحیح طرح ملی مسکن

می متالز - هاشمی تختی نژاد عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: ارائه زمین رایگان، توزیع مصالح ساختمانی و ارائه تسهیلات کم سود از الزامات اساسی برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح ملی مسکن است.
 رییس کمیته نظام مهندسی کمیسیون عمران مجلس:

سیاست مبهم دولت در مسکن‌سازی؛ بازار خلق الساعه رونق نمی‌گیرد

می متالز - رجبی رییس کمیته نظام مهندسی ساختمان، کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی سیاست دولت در حوزه تولید مسکن مبهم و غیرشفاف بوده و تا زمانی که این شرایط تغییر نکند؛ رونق بازار دور از انتظار است.
 جعفر قادری کارشناس مسائل اقتصادی گفت:

در خصوص تخصیص درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین کار مطالعاتی انجام نشده است

می متالز - یکی از اشکالاتی که در جریان افزایش قیمت بنزین متوجه دولت است، این است که قبل از بررسی جزئیات موضوع و دادن اطمینان به مردم درباره تخصیص منابع حاصل از افزایش قیمت ها به خود مردم، اقدام به گران کردن بنزین و سهمیه بندی انجام داد که این اقدام سبب ایجاد التهاب در جامعه شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما