خبر
مالیات  
معاون وزیر اقتصاد؛

بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه پایان یافت

می متالز - معاون وزیر اقتصاد عنوان کرد: بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت اقتصاد به پایان رسید و این لایحه به دفتر وزیر اقتصاد برای تایید نهایی ارسال شد.

به گزارش می متالز، محمدعلی دهقان دهنوی در خصوص تدوین لایحه مالیات برعایدی سرمایه، در پاسخ به این سوال که آیا تدوین لایحه دولت و طرح مجلس به صورت موازی در یک حوزه مشکل ساز نیست؟ گفت: به طور معمول نمایندگان مجلس، به دلیل اینکه دولت مجری است لوایح پیشنهادی قوه مجریه را در اولویت قرار می‌دهند. ضمن اینکه در خصوص این لایحه تعامل مثبتی میان مجلس و دولت وجود دارد.

به گفته‌ وی، بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت اقتصاد به پایان رسید و این لایحه به دفتر وزیر اقتصاد برای تایید نهایی ارسال شد. دهقان دهنوی ادامه داد: با توجه به اینکه این لایحه یکی از اولویت‌های دولت محسوب می‌شود، پیش‌بینی می‌شود در کوتاه ترین زمان لایحه برای تصویب در اختیار هیات وزیران قرار گیرد و پس از آن به مجلس تقدیم شود.

این مقام مسئول درباره جزئیات لایحه دولت گفت: در این لایحه مالیات بر سپرده‌های بانکی از دستور کار خارج شده و تنها عایدی بر سرمایه و بخش‌های مختلف آن نظیر مسکن تدوین شده است. وی توضیح داد: در مالیات بر عایدی سرمایه یک اصول کلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا دریافت مالیات باید نزولی باشد.

به گفته وی، در مالیات بر عایدی سرمایه، دارایی که توسط شخصی نگهداری می‌شود باید دارای دو نوع بازدهی باشد که یکی بازدهی جاری و یکی بازدهی آتی است. برای مثال شخصی که واحد مسکونی می‌خرد، ضمن اینکه یک بازدهی جاری از اجاره یا سکونت در آن به دست می‌آورد با افزایش قیمت نیز بازدهی دومی به دست می‌آورد.

بر اساس توضیحات معاون وزیر اقتصاد، این در حالی است که در سپرده‌های بانکی تنها بازدهی جاری وجود دارد و حتی ممکن است که در بلندمدت از ارزش واقعی سپرده نیز کاسته شود. بنابراین همانگونه که در هیچ کشوری سپرده‌های بانکی جزو مالیات بر عایدی سرمایه تلقی نمی‌شود، ما نیز این موضوع را کنار گذاشتیم.

دهقان دهنوی در پایان خاطرنشان کرد: در لایحه جدید دولت انواع مالیات بر عایدی سرمایه مدنظر قرار گرفته که پس از تایید جزئیات آن اعلام خواهد شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تصویب کلیات طرح دو فوریتی الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح نشست کمیسیون متبوع خود از تصویب کلیات و جزییات طرح دو فوریتی الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان خبر داد.
 

تصویب طرح الزام حذف سود و جریمه از وام بانکی

می متالز - تصویب طرح الزام حذف سود و جریمه از وام بانکی
 عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد؛

صادرات کالا به بازار اروپا؛ چشم انداز راه آهن ایران-عراق-سوریه

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اجرای راه آهن ایران، عراق و سوریه عملا تکمیل‌کننده کریدور شمال به جنوب خواهد بود و قطعا تأثیر بزرگی در توسعه اقتصادی کشورمان خواهد داشت.
 نماینده مخالف تفکیک وزارت صمت:

اگر دولت به افرادی قول وزارت داده نیازی نیست وزارتخانه جدید درست کند

می متالز - عضو کمیسیون آموزش مجلس با تاکید بر اینکه در بسیاری از کشورها، تولید و بازرگانی ساختار واحدی دارند و وزارت جداگانه‌ای با عنوان بازرگانی ندارند، گفت: اگر دولت به افرادی در مورد این پست‌ها قول داده، لازم نیست وزارت‌خانه جدید درست شود.
 نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس:

اقدام‌های مثبت زنگنه در تاریخ صنعت نفت ماندگار می‌شود

می متالز - نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با بیان اینکه تخریب وزیر نفت حرکتی کاملا ناجوانمردانه است، گفت: اقدام‌های مثبت زنگنه در تاریخ صنعت نفت ایران ماندگار خواهد بود.
 

اقتصاد غیر نفتی با اقتصاد دیجیتالی محقق می‌شود

می متالز - رییس کمیته کسب و کارهای الکترونیک مجلس گفت: اقتصاد دیجیتال مبتنی بر کسب و کارهای نوین از موضوعات مهمی است که می‌تواند در راستای جایگزینی درآمدهای نفتی نقش آفرینی کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما