خبر
آهن و فولاد   سنگ آهن   بورس و سهام  

بازی مدیریتی در سهام گل‌گهر؟/ نوسان‌سازان «کگل» تا 5 مرداد

می متالز - روز گذشته سهام شرکت گل‌گهر پس از مجمع عمومی سالیانه بازگشایی شد. در مجمع اخیر این شرکت انتخاب اعضای هیات مدیره نیز برگزار شد و طی آن مدیریت این شرکت اکثریت هیات مدیره از اختیار فولاد مبارکه اصفهان خارج شد. با این حال نکته جالب توجه انتشار دوباره آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره در گل‌گهر است. مجمع آتی این شرکت در 5 مرداد احتمالا تلاش فولاد مبارکه برای بازپس گرفتن کرسی‌های مدیریتی خواهد بود. در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که اگر بنا است بار دیگر ترکیب سهام‌داران در مجمع اخیر گل‌گهر تکرار شود چگونه تلاش برای کسب کرسی مدیریتی به ثمر خواهد نشست.

به گزارش می متالز، در گزارش پیشین از مجمع طولانی‌مدت گل‌گهر به تغییر بزرگ در ترکیب هیات مدیره این شرکت اشاره شد. با حضور 96 درصدی سهام‌داران اما فولاد مبارکه نتوانست حضور غالب خود در ترکیب هیات مدیره گل‌گهر را حفظ کند؛ به گزارش پیشین در این خصوص مراجعه کنید.

 در معاملات دیروز سهام گل‌گهر بازگشایی شد. این سهم پس از یک نوسان قابل توجه در نهایت در حوالی 730 تومان معاملات را به پایان رساند. به نظر می‌رسد موضوع اصلی در ظاهر که موجب تغییر مدیریتی در گل‌گهر شده تلاش برای افزایش نرخ سنگ آهن و مشتقات آن باشد. در این خصوص باید گفت افزایش شدید هزینه‌های تولید در گل‌گهر به دنبال رشد تورمی هزینه‌ها می‌تواند بر سودآوری این شرکت فشار وارد کند و اگر بنا باشد این شرکت سنگ آهنی مجوز افزایش نرخ (تغییر ضریب محاسبه نرخ گندله و کنسانتره) را دریافت نکند احتمالا در رویه سودآوری در سال جاری با مشکل مواجه شود. بر این اساس به نظر می‌رسد حتی اگر مدیریت دوباره به فولاد مبارکه برسد باید در انتظار افزایش نرخ بود، اما سایر سهام‌داران گل‌گهر در مجمع اخیر این اعتقاد را داشتند که فولادسازان و بزرگترین تولیدکننده فولاد کشور (فولاد مبارکه) با اهرم مدیریتی مانع از افزایش نرخ سنگ آهن شده‌اند.

در شرایط کنونی حفظ کرسی مدیریتی برای فولاد مبارکه نیز از جنبه‌های مختلف حیاتی به نظر می‌رسد. انتشار آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده با بلافاصله پس از مجمع عادی سالیانه را می‌توان نشانه‌ای از این ماجرا عنوان کرد. با این حال در مجمع پیشین حضور حداکثری سهام‌داران را شاهد بودیم و با این وجود فولاد مبارکه بازی را به سایر سهام‌داران باخت و همین موضوع را در شرایط کنونی پیچیده و از نظر برخی جذاب نگه داشته است.

فولاد مبارکه برای کسب اکثریت دوباره هیات مدیره نیازمند آرا بیشتر یا به بیان دیگر افزایش آرا موافق با خود است. یکی از سناریوها تلاش برای افزایش مالکیت مستقیم فولاد مبارکه و توسعه معادن فلزات در این شرکت سنگ آهنی است. اما سناریو دیگر رایزنی دوباره مطابق با سال‌های گذشته برای جلب آرا سایر سهام‌داران است که این موضوع نیز جالب توجه خواهد بود. احتمال بسیار کمی وجود دارد که فولاد مبارکه از موضع خود در کسب مدیریت گل‌گهر عقب‌نشینی کند.

به صورت کلی افزایش نرخ فروش محصولات برای جبران هزینه تولید گل‌گهر واجب به نظر می‌رسد و در چنین شرایطی بازی مدیریتی و احتمالا حوادث پشت پرده نیز جالب توجه خواهد بود. این موارد در کنار گزارش‌های مالی این شرکت برای سه‌‌ماه نخست می‌توانند نوسان‌سازان قیمت سهام گل‌گهر در هفته‌های آتی باشند. باید توجه داشت که برآوردها از عملکرد سه‌ماه نخست سال مالی این شرکت سنگ آهنی با نرخ فروش کنونی ضعیف است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر متالورژی و کنترل کیفیت شرکت فولاد مبارکه تاکید کرد؛

ادامه روند روبه‌رشد کیفیت محصولات فولاد مبارکه

می متالز - مدیر متالورژی و کنترل کیفیت شرکت فولاد مبارکه، از ادامۀ روند روبه‌ رشـــد کیفیت محصولات فولاد مبارکه خبر داد و گفت: با تعریف اقدامات اصلاحی و اجرای آن با همکاری نواحی تولیدی، روند کیفیت محصولات شرکت در شش‌ ماهۀ اول سال 1398 در شاخص‌های اساسی بهبود قابل‌ توجهی داشته است.
 سهم ایران از ذخایر سنگ آهن جهان؛ ۲ درصد

تحلیل جامع صنعت سنگ آهن

می متالز - تحلیل و بررسی آخرین وضعیت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر «کگل» با حضور معاون اقتصادی و مالی شرکت «کگل»، مدیران بازار سرمایه و رسانه‌های تخصصی معدن و بورس در سیرجان انجام شد.
 

صادرات فولاد مبارکه، ذوب آهن، چادرملو و ۷ شرکت دیگر ۵۴ درصد بیشتر شد

می متالز - فولاد مبارکه، ذوب آهن، چادرملو و ۷ شرکت دیگر با صادرات ۵۶۱ هزار و هفت تن محصول فولادی در هفتمین ماه سال، رشد ۵۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رساندند.
 

بومی سازی بیش از ۱۰۰ هزار قطعه و تجهیز در فولاد مبارکه اصفهان

می متالز - رئیس برنامه ریزی و بومی سازی فولاد مبارکه به چیلان گفت: فولاد مبارکه از زمان ساخت با نگاه بومی سازی و ساخت داخل، احداث شد.
 وزیر صمت:

فولاد، به صنعت بومی کشور تبدیل شده است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که فولاد صنعت بومی ما شده است، گفت: چشم‌انداز کشور رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد بوده این در حالی است که در سال ۹۲ ایران، وارد کننده فولاد بوده اما امروز جزء صادر کننده های عمده این صنعت در دنیا است.
 

فولاد اکسین خوزستان سومین تولید کننده بزرگ فولاد ایران شد

می متالز - تولید فولاد در ایران در شش ماه نخست سال جاری شمسی (21 مارس تا 22 سپتامبر) در مقایسه با دورۀ مشابه سال قبل 43.6 درصد رشد داشته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما