خبر
آهن و فولاد   سنگ آهن   بورس و سهام  

بازی مدیریتی در سهام گل‌گهر؟/ نوسان‌سازان «کگل» تا 5 مرداد

می متالز - روز گذشته سهام شرکت گل‌گهر پس از مجمع عمومی سالیانه بازگشایی شد. در مجمع اخیر این شرکت انتخاب اعضای هیات مدیره نیز برگزار شد و طی آن مدیریت این شرکت اکثریت هیات مدیره از اختیار فولاد مبارکه اصفهان خارج شد. با این حال نکته جالب توجه انتشار دوباره آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره در گل‌گهر است. مجمع آتی این شرکت در 5 مرداد احتمالا تلاش فولاد مبارکه برای بازپس گرفتن کرسی‌های مدیریتی خواهد بود. در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که اگر بنا است بار دیگر ترکیب سهام‌داران در مجمع اخیر گل‌گهر تکرار شود چگونه تلاش برای کسب کرسی مدیریتی به ثمر خواهد نشست.

به گزارش می متالز، در گزارش پیشین از مجمع طولانی‌مدت گل‌گهر به تغییر بزرگ در ترکیب هیات مدیره این شرکت اشاره شد. با حضور 96 درصدی سهام‌داران اما فولاد مبارکه نتوانست حضور غالب خود در ترکیب هیات مدیره گل‌گهر را حفظ کند؛ به گزارش پیشین در این خصوص مراجعه کنید.

 در معاملات دیروز سهام گل‌گهر بازگشایی شد. این سهم پس از یک نوسان قابل توجه در نهایت در حوالی 730 تومان معاملات را به پایان رساند. به نظر می‌رسد موضوع اصلی در ظاهر که موجب تغییر مدیریتی در گل‌گهر شده تلاش برای افزایش نرخ سنگ آهن و مشتقات آن باشد. در این خصوص باید گفت افزایش شدید هزینه‌های تولید در گل‌گهر به دنبال رشد تورمی هزینه‌ها می‌تواند بر سودآوری این شرکت فشار وارد کند و اگر بنا باشد این شرکت سنگ آهنی مجوز افزایش نرخ (تغییر ضریب محاسبه نرخ گندله و کنسانتره) را دریافت نکند احتمالا در رویه سودآوری در سال جاری با مشکل مواجه شود. بر این اساس به نظر می‌رسد حتی اگر مدیریت دوباره به فولاد مبارکه برسد باید در انتظار افزایش نرخ بود، اما سایر سهام‌داران گل‌گهر در مجمع اخیر این اعتقاد را داشتند که فولادسازان و بزرگترین تولیدکننده فولاد کشور (فولاد مبارکه) با اهرم مدیریتی مانع از افزایش نرخ سنگ آهن شده‌اند.

در شرایط کنونی حفظ کرسی مدیریتی برای فولاد مبارکه نیز از جنبه‌های مختلف حیاتی به نظر می‌رسد. انتشار آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده با بلافاصله پس از مجمع عادی سالیانه را می‌توان نشانه‌ای از این ماجرا عنوان کرد. با این حال در مجمع پیشین حضور حداکثری سهام‌داران را شاهد بودیم و با این وجود فولاد مبارکه بازی را به سایر سهام‌داران باخت و همین موضوع را در شرایط کنونی پیچیده و از نظر برخی جذاب نگه داشته است.

فولاد مبارکه برای کسب اکثریت دوباره هیات مدیره نیازمند آرا بیشتر یا به بیان دیگر افزایش آرا موافق با خود است. یکی از سناریوها تلاش برای افزایش مالکیت مستقیم فولاد مبارکه و توسعه معادن فلزات در این شرکت سنگ آهنی است. اما سناریو دیگر رایزنی دوباره مطابق با سال‌های گذشته برای جلب آرا سایر سهام‌داران است که این موضوع نیز جالب توجه خواهد بود. احتمال بسیار کمی وجود دارد که فولاد مبارکه از موضع خود در کسب مدیریت گل‌گهر عقب‌نشینی کند.

به صورت کلی افزایش نرخ فروش محصولات برای جبران هزینه تولید گل‌گهر واجب به نظر می‌رسد و در چنین شرایطی بازی مدیریتی و احتمالا حوادث پشت پرده نیز جالب توجه خواهد بود. این موارد در کنار گزارش‌های مالی این شرکت برای سه‌‌ماه نخست می‌توانند نوسان‌سازان قیمت سهام گل‌گهر در هفته‌های آتی باشند. باید توجه داشت که برآوردها از عملکرد سه‌ماه نخست سال مالی این شرکت سنگ آهنی با نرخ فروش کنونی ضعیف است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در میزگردی با حضور مدیران ارشد بنگاه‌های بزرگ معدنی و فولادی مورد بررسی قرار گرفت

استراتژی بنگاه‌ها در شرایط تحریم / مهم‌ترین چالش‌ها در شرایط رکود تورمی

می متالز - استراتژی بنگاه‌ها در شرایط تحریم، قیمت‌گذاری محصول‌ها، یافتن بازارهای جدید، فروش و صادرات، تعدیل پرسنل و تامین منابع ریالی و ارزی برای تامین مواد اولیه از مهم‌ترین چالش‌هایی است که بنگاه‌های اقتصادی در شرایط رکود تورمی با آن‌ها روبه‌رو هستند.
 

نرخ غیرعادلانه سنگ آهن/ حرکت فولاد به سمت انحصار خرید

می متالز - در حال حاضر یک قدم به سمت عادلانه تر شدن نرخ سنگ آهن و رقابت با بازارهای جهانی برداشته شده است اما هنوز عدالت در این خصوص رعایت نمی شود.
 

حضور شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در هشتمین دوره آئین تقدیر از سرآمدان روابط عمومی ایران

می متالز - هشتمین دوره آئین تقدیر از سرآمدان روابط عمومی ایران سه شنبه مورخ ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۸ در محل دانشگاه تربیت مدرس، سالن مطهری برگزار شد.
 

روند قیمت 3 ماهه گندله و کنسانتره دو معدنی

می متالز - به دنبال افزایش قیمت محصول‌ها در بخش معدنی زنجیره ارزش فولاد، نماد غول‌های معدنی کشور در بورس با توقف همراه شد.
 

ورود مجلس به تخلفات مجمع « کگل »

می متالز - کمیسیون اقتصادی مجلس با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای عالی بورس در خصوص برگزاری مجمع غیر قانونی شرکت گل‌گهر اعلام کرد: مجلس به این فراخوان غیرقانونی ورود خواهد کرد.
 

عظیمیان: یک دست صدا ندارد

می متالز - مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: طرح‌های مختلفی برای اجرا در فولاد مبارکه وجود دارد اما از آن‌جا که یک دست صدا ندارد و منابع هم محدود است اگر همه ما به عنوان فعالان عرصه معدنی باهم باشیم موفق تر خواهیم بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما