خبر
اقتصاد   بانک ها  
مسکو: برای عملیاتی شدن اینستکس با اروپا همکاری داریم

دادوستد میلیون دلاری با اینستکس

می متالز - سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه اعلام کرد تاکنون چند میلیون دلار از طریق اینستکس مبادله انجام شده است. اخیرا فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عملیاتی شدن این مکانیزم خبر داد و گفت که نخستین تراکنش‌های آن درحال طی کردن پروسه خود است.

به گزارش می متالز، اینستکس سازوکاری است که بعد از خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از سوی اروپا برای انتفاع اقتصادی ایران از منافع برجام و ترغیب کردن این کشور به ماندن در برجام پیشنهاد شد.

با این وجود به‌رغم گذشت چند ماه از این وعده‌های اروپایی‌ها، این مکانیزم تا کنون اجرایی نشده است. قرار است این مکانیزم فعلا برای مبادله مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار بگیرد، اما مقامات ایرانی می‌گویند که باید شامل فروش نفت ایران نیز باشد.

 همزمان سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه هشدار داد که هرگونه استفاده از زور علیه ایران به فروپاشی منطقه منجر خواهد شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ماریا زاخارووا» نسبت به خطرات سناریوی استفاده از زور علیه ایران هشدار داد و گفت که این موضوع موجب فروپاشی منطقه می‌شود.

او سه‌شنبه شب در گفت‌وگو با رادیو «کومسومولسکایا پراودا» روسیه تاکید کرد: پیش‌بینی نتایج سناریوی استفاده از زور (علیه ایران) بسیار آسان است، به‌طوری‌که فردی که در این زمینه آگاهی نداشته باشد نیز به راحتی می‌تواند آن را پیش‌بینی کند.

در همین حال وزارت خارجه روسیه به نشریه «فایننشال تایمز» گفت: مسکو تمایل دارد برای عملیاتی شدن ساز و کار اینستکس با اتحادیه اروپا همکاری داشته باشد.

پتانسیل کامل اینستکس تنها زمانی قابل به کارگیری است که برای مشارکت دیگر کشورها، نه فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گشوده باشد.این ساز و کار باید صادرات نفت ایران را نیز تحت پوشش قرار دهد.

 در همین رابطه نیز بخوانید:

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بالاترین نرخ بیکاری در کدام کشور اروپایی است؟

می متالز - متوسط نرخ بیکاری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سطح ۵/ ۷ درصد باقی ماند که در این بین بالاترین نرخ بیکاری متعلق به یونان، اسپانیا و ایتالیا است و کمترین نرخ بیکاری در جمهوری چک مشاهده شده است. به گزارش مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا پایان نوامبر ۲۰۱۹ نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا بدون تغییر نسبت به مدت مشابه ماه قبل و به ترتیب در سطح ۵/ ۷ درصد و ۳/ ۶درصد باقی ماند.
 منوچین:

درباره اینستکس هشدار جدی داده ایم/ چین از ایران نفت نمی خرد

می متالز - وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که به ساز و کار مالی ادعایی اروپایی‌ها با ایران موسوم به اینستکس درباره هرگونه تعامل با ایران هشدار داده‌ شده است.
 

واکنش اتحادیه اروپا به پنجمین گام برجامی ایران

می متالز - مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه به اقدام ایران در برداشتن پنجمین گام برای کاستن از تعهداتش ذیل برجام واکنش نشان داد.
 

احتمال مسکوت ماندن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس دهم

می متالز - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس هیچگونه حامی ندارد و بنابراین هیچ نیازی وجود ندارد که دولت تشکیل این وزارتخانه را به عنوان بهانه و پیش‌نیاز اجرای اینستکس عنوان کند، گفت: احتمال مسکوت ماندن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس دهم وجود دارد.
 همتی:

اینستکس فقط حرف است

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی گفت: تا زمانی که از ما نفت نخرند و درآمد نفت برای ما نیاید اینستکس فقط حرف است.
 در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹

ارزش تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا ۱۵.۴ میلیارد یورو شد

می متالز - بررسی ارزش تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می‌دهد که این رقم به ۱۵.۴ میلیارد یورو رسیده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما