خبر
بانک ها  

رشد غیرنفتی با چرتکه بانک مرکزی

می متالز - آمارهای رشد اقتصادی سال گذشته یک غایب بزرگ دارد: بانک مرکزی.

به گزارش می متالز، بانک مرکزی در محاسبه شاخص‌های اقتصادی از قدمت طولانی و سری‌ زمانی غنی‌تری برخوردار است، از آبان سال گذشته از انتشار آمارهای مربوط به شاخص‌های قیمت انصراف داد. این انصراف به نفع مرکز آمار انجام شده بود. اما حساب‌های ملی هم به جرگه شاخص‌های قیمت اضافه شد تا تنها ناشر داده‌های بخش حقیقی اقتصاد ایران، مرکز آمار باشد.

از این‌رو داده‌های بانک مرکزی تنها برای فصل اول سال گذشته در دسترس عموم قرار گرفت. اما در طول ماه‌های گذشته برخی از اعضای اقتصادی دولت، جسته‌گریخته آمارهای رشد اقتصادی بدون نفت سال ۹۷ (محاسبه شده توسط بانک مرکزی) را نیز اعلام کرده‌اند.

ابتدا یکی از وزرا در یک نشست خبری رشد اقتصادی بدون نفت بانک مرکزی را اعلام کرد. البته وزیر مورد اشاره، دقیقا اطلاع نداشت که بانک مرکزی این داده‌ها را منتشر نکرده است، از این رو به محض اینکه از این موضوع اطلاع یافت، از خبرنگاران درخواست کرد که عددی به نقل از او منتشر نشود.

با این حال، در آن نشست خبری مشخص شد بانک مرکزی نتایج آمارها را مرتبا در اختیار مقامات و مسوولان کشور قرار می‌دهد و صرفا از انتشار عمومی آنها، منع شده است. در این هفته هم رئیس‌کل بانک مرکزی در سفری که به اصفهان داشت، در جمع اعضای اتاق بازرگانی این استان در مورد رشد اقتصادی سال ۹۷ گفت: «نرخ رشد منفی به‌دلیل شوک ارزی تابستان سال گذشته بود و بیشترین عامل آن نیز قطع صادرات نفت در ماه‌های آبان و آذر و فشارهای تحریمی بود که در ماه‌های بعد رفع شد و وقتی به تفکیک نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که بخش غیرنفتی تنها 1.8 رشد منفی داشت و این عدد در سال‌جاری قابل‌جبران است.»

عدد اعلامی از سوی عبدالناصر همتی، با عدد منتشر شده توسط مرکز آمار تفاوت دارد و  0.6 درصد بهتر است. شاید برخی بگویند رئیس‌کل بانک مرکزی در اعلام عدد رشد غیرنفتی مرکز آمار، دچار اشتباه شده و این تنها یک خطای گفتاری است. اما شاهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، محاسبات بانک مرکزی از رشد غیرنفتی، معادل منفی 1.8 درصد است و آن شاهد، گفته همان وزیر اشاره شده در نشست خبری است؛ چراکه او هم عدد منفی 1.8 درصد را برای رشد غیرنفتی از سوی بانک مرکزی اعلام کرده بود.

یک تصور غالب این است که آمارهای بانک مرکزی از مرکز آمار، وضعیت را وخیم‌تر نشان می‌دهد و به همین دلیل، حاکمیت تمایلی به انتشار آمارهای این بانک ندارد و دولت با بالا گرفتن پرچم مرجعیت آماری، سعی کرد بانک مرکزی را از دور خارج کند. اکنون چنین تصوری سندیت خود را از دست داده است؛ چراکه آمار بانک مرکزی از رشد غیرنفتی، مطلوب‌تر از داده‌های مرکز آمار است. در نتیجه احتیاط دولت در مورد انتشار آمارهای بانک مرکزی، ضرورتی نخواهد داشت.

نکته دیگر اینکه هنگامی که رئیس‌کل بانک مرکزی داده‌های رشد را در اختیار اعضای اتاق اصفهان می‌گذارد، دیگر این داده‌ها صفت محرمانگی را از دست داده‌اند و اگر فعالان اقتصادی یک استان از رقم دقیق رشد باخبر شده‌اند، چرا نباید تحلیلگران اقتصادی، پژوهشگران و عموم مردم به این داده‌ها دسترسی داشته باشند؟ اگر هم قرار است حساب‌های ملی تنها توسط مرکز آمار منتشر شوند، دلیل ادامه محاسبه حساب‌های ملی توسط بانک مرکزی و ارائه آنها به مسوولان چیست و چرا اداره آمارهای بانک مرکزی باید این محاسبات را ادامه دهد؟ در حالت فعلی که نه محاسبات داده‌ها متوقف شده است و نه داده‌ها در حالت محرمانه به‌سر می‌برند، دلیل بایکوت خبری مشخص نیست.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 کبیری مطرح کرد:

بانک مرکزی قدرت لازم برای نظارت بر بانک ها را ندارد

می متالز - عضو هیأت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما شاهد این هستیم وام های کلانی با مبالغ میلیاردی توسط بانکها پرداخت شده که جزء معوقات بانکی بوده ولی در قبال این وام های میلیاردی تضمینی برای بازگشت پول اخذ نشده است که این موضوع خلاف قانون است.
 

انجام اولین معامله رسمی بانک مرکزی در چارچوب عملیات بازار باز

می متالز - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه مورخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸، برای اولین بار، معامله اوراق بدهی دولتی را در چارچوب عملیات بازار باز و در قالب خرید قطعی اوراق مزبور انجام داد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی که روز پنج‌شنبه ۲۶ دی ماه برگزار شد، از آغاز عملیات بازار باز در بانک مرکزی رونمایی کرد.
 حضرتی خبر داد:

بررسی مجدد "لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی" در جلسه کمیسیون اقتصادی

می متالز - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی مجدد "حذف ۴ صفر از پول ملی" در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: نمایندگان معتقدند بانک مرکزی در پرداخت پول سپرده‌گذاران مؤسسات منحله وحدت تبعیض قائل شده است.
 همتی:

بازار ارز ثبات خوبی دارد/ بانک مرکزی بر بازار مسلط است

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی گفت:در حال حاضر بازار ارز ثبات خوبی دارد و بانک مرکزی بر این بازار مسلط است.
 مدیرعامل فرابورس اعلام کرد:

تنظیم نرخ سود در بازار صکوک کشور با عملیات بازار باز

می متالز - مدیرعامل فرابورس با اشاره به راه‌اندازی عملیات بازار باز به عنوان یکی از مهم‌ترین همکاری‌های ‌چهار دهه گذشته بین ارکان بازار سرمایه و بانک مرکزی، افزود: با توسعه ابزارهای بازارمحور ‌سیاست‌های پولی، ‌ ‌تنظیم نرخ سود در بازار صکوک کشور و همچنین مدیریت نقدینگی از سوی بانک مرکزی از ‌طریق عملیات بازار باز امکان‌پذیر خواهد شد.
 

احتمال برگزاری مجامع انحلال بانک‌های ادغامی تا پایان بهمن‌ماه

می متالز - بانک‌های ادغامی در حال‌حاضر در حال ارزشگذاری دارایی‌ها هستند و باید طبق برنامه تا پایان بهمن‌ماه، مجامع انحلال خود را برگزار کنند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بانک‌های ادغامی در حال‌حاضر ارزشگذاری دارایی‌ها را انجام می‌دهند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما