خبر
بانک ها  

رشد غیرنفتی با چرتکه بانک مرکزی

می متالز - آمارهای رشد اقتصادی سال گذشته یک غایب بزرگ دارد: بانک مرکزی.

به گزارش می متالز، بانک مرکزی در محاسبه شاخص‌های اقتصادی از قدمت طولانی و سری‌ زمانی غنی‌تری برخوردار است، از آبان سال گذشته از انتشار آمارهای مربوط به شاخص‌های قیمت انصراف داد. این انصراف به نفع مرکز آمار انجام شده بود. اما حساب‌های ملی هم به جرگه شاخص‌های قیمت اضافه شد تا تنها ناشر داده‌های بخش حقیقی اقتصاد ایران، مرکز آمار باشد.

از این‌رو داده‌های بانک مرکزی تنها برای فصل اول سال گذشته در دسترس عموم قرار گرفت. اما در طول ماه‌های گذشته برخی از اعضای اقتصادی دولت، جسته‌گریخته آمارهای رشد اقتصادی بدون نفت سال ۹۷ (محاسبه شده توسط بانک مرکزی) را نیز اعلام کرده‌اند.

ابتدا یکی از وزرا در یک نشست خبری رشد اقتصادی بدون نفت بانک مرکزی را اعلام کرد. البته وزیر مورد اشاره، دقیقا اطلاع نداشت که بانک مرکزی این داده‌ها را منتشر نکرده است، از این رو به محض اینکه از این موضوع اطلاع یافت، از خبرنگاران درخواست کرد که عددی به نقل از او منتشر نشود.

با این حال، در آن نشست خبری مشخص شد بانک مرکزی نتایج آمارها را مرتبا در اختیار مقامات و مسوولان کشور قرار می‌دهد و صرفا از انتشار عمومی آنها، منع شده است. در این هفته هم رئیس‌کل بانک مرکزی در سفری که به اصفهان داشت، در جمع اعضای اتاق بازرگانی این استان در مورد رشد اقتصادی سال ۹۷ گفت: «نرخ رشد منفی به‌دلیل شوک ارزی تابستان سال گذشته بود و بیشترین عامل آن نیز قطع صادرات نفت در ماه‌های آبان و آذر و فشارهای تحریمی بود که در ماه‌های بعد رفع شد و وقتی به تفکیک نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که بخش غیرنفتی تنها 1.8 رشد منفی داشت و این عدد در سال‌جاری قابل‌جبران است.»

عدد اعلامی از سوی عبدالناصر همتی، با عدد منتشر شده توسط مرکز آمار تفاوت دارد و  0.6 درصد بهتر است. شاید برخی بگویند رئیس‌کل بانک مرکزی در اعلام عدد رشد غیرنفتی مرکز آمار، دچار اشتباه شده و این تنها یک خطای گفتاری است. اما شاهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، محاسبات بانک مرکزی از رشد غیرنفتی، معادل منفی 1.8 درصد است و آن شاهد، گفته همان وزیر اشاره شده در نشست خبری است؛ چراکه او هم عدد منفی 1.8 درصد را برای رشد غیرنفتی از سوی بانک مرکزی اعلام کرده بود.

یک تصور غالب این است که آمارهای بانک مرکزی از مرکز آمار، وضعیت را وخیم‌تر نشان می‌دهد و به همین دلیل، حاکمیت تمایلی به انتشار آمارهای این بانک ندارد و دولت با بالا گرفتن پرچم مرجعیت آماری، سعی کرد بانک مرکزی را از دور خارج کند. اکنون چنین تصوری سندیت خود را از دست داده است؛ چراکه آمار بانک مرکزی از رشد غیرنفتی، مطلوب‌تر از داده‌های مرکز آمار است. در نتیجه احتیاط دولت در مورد انتشار آمارهای بانک مرکزی، ضرورتی نخواهد داشت.

نکته دیگر اینکه هنگامی که رئیس‌کل بانک مرکزی داده‌های رشد را در اختیار اعضای اتاق اصفهان می‌گذارد، دیگر این داده‌ها صفت محرمانگی را از دست داده‌اند و اگر فعالان اقتصادی یک استان از رقم دقیق رشد باخبر شده‌اند، چرا نباید تحلیلگران اقتصادی، پژوهشگران و عموم مردم به این داده‌ها دسترسی داشته باشند؟ اگر هم قرار است حساب‌های ملی تنها توسط مرکز آمار منتشر شوند، دلیل ادامه محاسبه حساب‌های ملی توسط بانک مرکزی و ارائه آنها به مسوولان چیست و چرا اداره آمارهای بانک مرکزی باید این محاسبات را ادامه دهد؟ در حالت فعلی که نه محاسبات داده‌ها متوقف شده است و نه داده‌ها در حالت محرمانه به‌سر می‌برند، دلیل بایکوت خبری مشخص نیست.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نفت برنت ۶۰ دلار و ۲ سنت

می متالز - قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۰ سنت افزایش به ۶۰ دلار و ۲ سنت رسید.
 رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد:

حمایت از تولید بدون پول‌پاشی

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی از طرحی جدید خبر داد که طی آن، تامین مالی بنگاه‌های تولیدی بدون خلق پول انجام شود.
 سیاست‌گذار پولی خواستار لغو مالیات تسعیر دارایی‌های ارزی شد

شکایت بانک مرکزی از مالیات ارزی

می متالز - بانک مرکزی از دولت درخواست کرده است که روند اخذ مالیات از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بررسی شود و رویه‌ای مشابه با صندوق توسعه ملی، برای این منابع اتخاذ شود.
 رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه با NBC:

صادرات نفت ایران ادامه دارد

می متالز - شبکه خبری ان‌بی‌سی در گزارشی به مقاومت ایران دربرابر تحریم‌های آمریکا پرداخت و به استنادسخنان رئیس کل بانک مرکزی کشورمان نوشت:ایران به خوبی درحال مقاومت دربرابر کمپین فشار حداکثری ترامپ است.
 بانک مرکزی اعلام کرد؛

کاهش قیمت رسمی یورو و پوند/ دلار ثابت ماند

می متالز - بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۶ ارز مانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۱ واحد پولی دیگر افزایش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
 همتی:

تب ابر تورم و ونزوئلایی شدن کنترل شده است/ ارسال نام ۷ بدهکار کلان بانکی به شورای عالی سران قوا/ در زمینه کالاهای اساسی هیچگونه مشکلی نداریم

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از آغاز امسال تاکنون تسهیلات دهی کل بانک‌ها به طور میانگین ماهانه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۳۰ درصد آن به صنعت، ۱۲ درصد به بخش مسکن و ۱۰ درصد به کشاورزی تزریق می شود که روی هم رفته بیش از ۶۰ درصد از منابع به تولید اختصاص می یابد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما