خبر
آهن و فولاد   مواد معدنی   تحقیق و توسعه  

حاشیه هایی از جنس معدن همراه با چاشنی نقد

می متالز - آخرین روز تیرماه ۹۸ به نام نخستین نشست صمیمانه اصحاب رسانه (خبرگزاری ها و پایگاه های خبری) با رئیس هیات عامل ایمیدرو ثبت شد که از ۲۳ آذر ۹۷ که خبر انتصابش منتشر شده بود، این چنین در جمع خبرنگاران حاضر نشده بود؛ جلسه‌ای که حاشیه هایی معدنی با چاشنی نقد داشت.

به گزارش می متالز به نقل از ایرنا، روابط عمومی سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای برگزاری این نشست فرصت ۳۰ دقیقه‌ای را پیش بینی کرده بود، اما با تجدید نظر به ۶۰ دقیقه تغییر یافت.

خداداد غریب پور پس از اینکه مطلع شد به تعداد صندلی های سالن کنفرانس طبقه دوازدهم ساختمان ایمیدرو در خیابان قرنی خبرنگاران حضور یافته اند، به جمع آنها به همراه دو تن از مشاوران و یکی هم بعد اضافه شد، آمد، هرچند که دقایقی به اندازه انگشتان دو دست از زمان اعلامی سپری شده بود.

جلسه با درخواست فرستادن صلوات از سوی غریب پور رسمیت یافت و حسین منصوری مدیر روابط عمومی ایمیدرو باب سخن گشود و فلسفه برپایی این جلسه را توضیح داد و ابراز امیدواری کرد در نخستین فرصت لازم، نشست مطبوعاتی رئیس هیات عامل ایمیدرو برگزارشود.

منصوری این را هم گفت: فرصت جلسه یک ساعت پیش بینی شده و چون محدودیت زمان وجود دارد، خبرنگاران حاضر ضمن معرفی خود، یک مطلب در ارتباط با مباحث مربوط به ایمیدرو سوال، یا نقدی نسبت به عملکرد اگر وجود دارد، مطرح شود و این را هم ذکر کرد که جلسه مصاحبه مطبوعاتی نیست.

مدیر روابط عمومی ایمیدرو که سخنش به انتها رسید، از خبرنگار ریش سفید جلسه به عنوان پیشکسوت دعوت کرد تا صحبت خود را آغاز کند، اما غریب پور گفت: اجازه بدهید این توضیح را اضافه کنم، تاکنون به عنوان رئیس هیات عامل ایمیدرو کمتر از مصاحبه های خبری استقبال کردم، اما در حواشی همایش های و کنفرانس ها پاسخگوی پرسش اصحاب رسانه بوده ام.

غریب پور اضافه کرد: بنابراین زمانی باید به استقبال جمع خبرنگاران رفت که فعالیتی انجام شده باشد و کارها براساس برنامه طراحی شده، پیش برود و این توضیح را داد که از نشست در صدا و سیما نیز تاکنون استقبال نکرده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو برای اینکه تکلیف سقف جلسه را روشن سازد، گفت: برحسب ضرورت در ساعت ۱۸ جلسه ای در حضور وزیر صنعت دارم که بلافاصله با ترک این نشست باید خود را به دفتر دکتر رحمانی برسانم.

پس از توضیحات کوتاه رئیس هیات عامل ایمیدرو، نوبت به خبرنگار پیشکسوت رسید که ضمن تشکر از برپایی این نشست، خطاب به غریب پور گفت، ابتدای انتصاب جنابعالی به این سمت، نسبت به عملکرد شما در این بخش خوشبین نبودم، اما با گذشت زمان نظرم تغییر کرد و تنها درخواستم در این فرصت، تداوم برگزاری نشست های ماهانه است که لزوما نباید جنبه مصاحبه مطبوعاتی داشته باشد.

حدود ۲۵ نفر خبرنگار و تصویر بردار در این نشست حاضر بودند که البته کوپن برخی ۲ نفره بود (خبرنگار به همراه دبیر رسانه) و اکثریت نفرات، انفرادی در این جلسه مشارکت داشتند و با اندکی اغماض می توان گفت: کفه عدالت از نظر جنسیت هم رعایت شده بود و معادل آقایان، خانم های خبرنگار در نشست فرصت حضور یافتند.

درخواست برای بازدید از رسانه، پرهیز از انتخاب گزینشی خبرنگاران در نشست های خبری، رویکرد به رسانه های بین المللی با توجه به چند زبانه بودن آنها، فرصت تهیه گزارش های میدانی، برپایی جلسه در ارتباط با فعالیت های اکتشافی ایمیدرو، ضرورت نقش پررنگ ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای در فضای رسانه، ارتباط با رسانه های مادر با توجه به نقشی که از لحاظ مخاطب در جامعه دارند، تبیین و تشریح مباحث اکتشاف برای غنی سازی اطلاعات خبرنگاران، پرهیز از ارتباط یکسویه با رسانه که فقط نشر دهنده اخبار ایمیدرو نباشند، شفاف سازی در زمینه مالکیت معادن و نقش ایمیدرو در این عرصه، تشریح مباحث سرمایه گذاری و ارایه اطلاعات دقیق به منظور جلب سرمایه گذاران به این بخش، بازتاب دادن به اخبار مثبت برای کم اثر سازی اخبار منفی منتشره توسط دشمن، درخواست برای گفت وگوهای اختصاصی، فرصت سازی برای نقد عملکرد و استقبال از این امر به منظور تعالی بخشی به روند عملکرد ایمیدرو، تداوم برنامه های بازدید از معادن وصنایع معدنی به منظور رشد آگاهی عمومی از فعالیت های دردست انجام و یا تکمیل پروژه ها گوشه هایی از مباحث مطرح شده خبرنگاران در این نشست بود.

غریب پور که در ۲۶ آذر ماه ۹۷ در آیین معارفه در سازمان ایمیدرو حاضر شده بود، گفته بود: حرمت انسان ها و اخلاق مداری اولویت اول من است، در این نشست هم با صبوری و اخلاق نیکو و حوصله، دقیق به سخنان خبرنگاران گوش داد و مطالب آنها را یادداشت کرد که حق مطلب ادا شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو به خبرنگاران توضیح داد: چنانچه نمی تواند به هنگام پاسخگوی آنها باشد، عذرخواهی کرد و این امر را ناشی از کثرت جلسات و برنامه ها دانست و در عین حال در ارتباط با سخن یکی از خبرنگاران که گفت: از شما بابت حضور در فرودگاه گرگان که در برنامه هفته گذشته از یکایک خبرنگاران تشکر کردید، قدردانی می کنم، اظهار داشت؛ این حکم وظیفه است که شما رنج سفر را با مشکلات آن پذیرا شدید و میزبان باید حداقل از شما تشکر کند. 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار می شود:

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران + جزئیات و ثبت نام

می متالز - به دنبال استقبال بی نظیر جامعه فولاد،"دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران" با رویکرد بومی سازی، توسعه تکنولوژی و افزایش توان تأمین پایدار از 23 تا 26 دی ماه سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می شود. انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، متولی این رویداد متفاوت ملی به عنوان بزرگترین گردهمایی تولیدکنندگان، تامین کنندگان، بازرگانان و متخصصان صنعت فولاد ایران است.
 هفته جاری صورت می‌گیرد؛

بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

می متالز - کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی هفته جاری به بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ می پردازد.
 

بازگشت درآمد حقوق دولتی به بخش معدن موجب تحول چشمگیر می‌شود/ شورای‌ عالی معادن فرمول تعیین حقوق دولتی را مهیا نکرده است

می متالز - طی سال‌های اخیر، درآمدهای حاصل از حقوق دولتی در خود بخش معدن، فراهم کردن زیرساخت‌ها و توسعه اکتشافات هزینه نمی‌کنند، لذا به عنوان درآمد وارد خزانه دولت می شود. لذا نگرانی‌ها از افزایش ۹۰ درصدی بهره مالکانه معادن این است که درآمد حاصل از آن به حوزه معدن بازنمی‌گردد که این افزایش فاحش، به معادن لطمه می زند.
 

تشکیل ستاد زنجیره فولاد برای انسجام دو صنعت بزرگ بورسی/ برنامه های "فولاد"

می متالز - رئیس ایمیدرو از تشکیل ستاد زنجیره فولاد با هدف انسجام بین شرکت‌های سنگ‌آهنی و فولادی خبر داد و مدیرعامل فولاد مبارکه نیز برنامه های کوتاه و بلند مدت را اعلام کرد.
 معاون وزیر صنعت خبر داد:

فعال سازی معادن غیرفعال در قالب طرح احیا/ ۴ هزار معدن کوچک غیرفعال در کشور وجود دارد

می متالز - معاون وزیر صمت از فعال سازی معادن غیرفعال در قالب طرح احیا و فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس خبر داد.
 رییس خانه معدن استان خراسان رضوی:

خراسان رضوی قطب سنگ آهن کشور/ بروکراسی پیچیده در استعلام باعث غیرفعالی ۲۰ درصد معادن شده است

می متالز - خود تحریمی‌ها، معادن را بیشتر دچار مشکل کرده است. بخشنامه ها و مصوبه های غیرکارشناسی وزارت صمت باعث شده برخی از معادن غیرفعال شوند. همه به این مورد اذعان دارند که دولت در تامین منابع مالی مشکل دارد و نمی تواند نفت خود را بفروشد. فعالان معدنی همیشه با پرداخت مالیات و حقوق دولتی به دولت کمک کرده‌اند اما این دلیل نمی‌شود که جور این مشکلات دولت را بخش معدن بکشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما