خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی  

خام فروشی سنگ تزیینی کرمانشاه

می متالز - عضو هیأت مدیره خانه معدن استان کرمانشاه با اشاره به فرسودگی بیش از ۹۰ درصد تجهیزات معادن سنگ و سنگ‌بری‌های کرمانشاه، گفت: متأسفانه عمده سنگ تزئینی کرمانشاه به صورت خام به کشورهای دیگر از جمله چین صادر می‌شود.

به گزارش می متالز، حیدر زرافشانی، با اشاره به اینکه استان کرمانشاه پتانسیل‌های زیادی در زمینه سنگ تزئینی دارد، افزود: اکنون سنگ تزئینی برخی از نقاط استان مانند هرسین و اسلام آبادغرب به برندهایی حتی در بعد صادرات تبدیل شده است.

وی ادامه داد: کرمانشاه با وجود داشتن چنین ظرفیت‌هایی می‌تواند به قطب سنگ تزئینی کشور تبدیل شود، اما هنوز مشکلاتی وجود دارد که باعث می‌شود به جایگاه واقعی که می‌توانیم در سنگ تزئینی داشته باشیم، نرسیم.

عضو هیأت مدیره خانه معدن استان کرمانشاه فرسوده و قدیمی بودن تجهیزات را مهمترین مشکل معادن سنگ تزئینی کرمانشاه دانست و عنوان کرد: استفاده از تجهیزات فرسوده هم هزینه استخراج را بالا می‌برد و هم پرت تولیدات معدنی را افزایش می‌دهد.

زرافشانی از تأثیر فرسوده بودن تجهیزات بر کیفیت سنگ تولیدی هم یاد کرد و افزود: وقتی که کیفیت سنگ پایین بیاید، بازارهایی که داریم خصوصاً بازارهای صادراتی را از دست می‌دهیم.

وی خام فروشی سنگ تزئینی را نیز مشکل دیگر آن برشمرد و اضافه کرد: در زمینه فرآوری نیز تجهیزات مدرنی نداریم و از همین رو عمده سنگی که داریم خام صادر می‌شود.

به گفته این فعال معدن، در بسیاری از مواقع سنگ تزئینی از کرمانشاه به کشورهای مانند چین صادر می‌شود و در آنجا روی آن فرآوری صورت می‌گیرد. در برخی موارد هم سنگ کرمانشاه برای فرآوری به استان‌های دیگر مانند اصفهان می‌رود و از این استان‌ها به سایر نقاط کشور و حتی کشورهای دیگر ارسال می‌شود.

وی دلیل همه این مشکلات را بنیه ضعیف اقتصادی معادن و سنگ‌بری‌های کرمانشاه اعلام کرد و گفت: واحدهای معدنی و سنگ‌بری‌های ما نمی‌توانند با واحدهای اصفهانی که برای مثال حدود ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارند رقابت کنند.

عضو هیأت مدیره خانه معدن کرمانشاه خواستار حمایت‌های دولتی برای کمک به واحدهای معدنی و سنگ‌بری‌های کرمانشاه شد.

بر اساس آمار سازمان صمت استان، ۴۸ معدن سنگ تزئینی در استان کرمانشاه فعال است و این استان از نظر ذخایر سنگ تزئینی در جاگاه دهم کشور قرار دارد.

دولومیت و مرمریت دو سنگ تزئینی اصلی کرمانشاه می‌باشد که از ۴۸ معدن استان ۲۸ مورد آن مرمریت و ۲۰ مورد دولومیت است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس خانه معدن:

بهره‌گیری از تجدیدپذیر‌ها در معدن باید فرهنگ شود

می متالز - رئیس خانه معدن گفت: ما باید به مرور استفاده از تجدیدپذیر‌ها را فرهنگ‌سازی کنیم تا کشور و صنایع آن از انرژی کاملا پاک و طولانی مدت برخوردار شود.
 رئیس انجمن سنگ آهن ایران از بازگذاشتن دست دلالان و سودجویان توسط دولت برای خام فروشی مواد اولیه می گوید:

با صدور بخشنامه ها به بهانه تنظیم بازار، دست تولید خصوصی را می بندیم

می متالز - رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: ورود دولت به چنین مباحثی هم برای خودش هزینه‌بر است و هم باعث کاهش درآمد و بالا بردن هزینه‌ واحدهایی که با یکدیگر در حال کار هستند، می شود برای مثل زنجیره معدن، ‌کنسانتره‌سازی، ‌گندله‌سازی یا مثلا واحدهای فولادی که بالاخره منتظر دریافت مواد اولیه هستند.
 همزمان با بحث عبور از خام فروشی مطرح شد

سه نیاز پنهان اقتصاد ایران/ بررسی آمارهای بانک مرکزی در سال 97

می متالز - ارزیابی مشکلات درون‌بنگاهی حکایت از آن دارد که عمده مشکل تولید به سمت کمبود نقدینگی و تامین سرمایه درگردش واحدها متمرکز است، این در حالی است که تولیدکنندگان معتقدند بنگاه‌های تولیدی با سه نیاز اصلی دست به‌گریبان هستند.
 

برنامه نظارت بیش‌تر بر بانک‌های عامل

می متالز - رییس کل بانک مرکزی از نظارت بیش از پیش بر روند کاری بانک‌های عامل خبر داد.
 

عرضه جدید در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی

می متالز - رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه انواع کالاهای آیزوریسایکل بود.
 همتی در کرمانشاه:

نظام بانکی نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین می کند

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی گفت: روند مناسبی در تولید کشور ایجاد شده و نظام بانکی نیز آمادگی دارد از نظر تامین نقدینگی واحدهایی که مولد هستند حمایت‌های ویژه ای داشته باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما