خبر
ماشین آلات و تجهیزات معدنی  
در گفت‌وگو با تولیدکنندگان داخلی مطرح شد:

از تولید قطعات ماشین‌آلات معدنی ایرانی حمایت نمی‌شود

می متالز - همیشه گله از این بوده که چرا ما در حوزه‌های مختلف معدنی تولیدکننده داخلی نداریم و از کالاهای خارجی استفاده می‌کنیم و پاسخ می‌دهند که اگر در داخل توانمند بودیم و دستی در تولید داشتیم، تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز نمی‌توانستند تاثیرگذار باشند.

به گزارش می متالز، از طرفی کسانی که دستی در تولید دارند باور دارند اگرچه ما به ابزارآلات و قطعات معدنی روز و پیشرفته به‌شدت نیازمند هستیم اما اگر کسی در این حوزه وارد شود به دلیل موانع کار نمی‌تواند تاب بیاورد. این موضوع بهانه‌ای شد تا به شرکت‌های مختلف معدنی سر بزیم، از بین تمام واردکننده‌های ابزارآلات معدنی عبور کنیم و باکسانی که تولیدکننده قطعه یا کالای تمام‌شده‌ در این حوزه هستند، گفت‌وگو کنیم.

 

ضرورت حمایت از تولیدکننده داخلی

مجتبی محمودی، رئیس هیات مدیره شرکت کارارول که در حوزه ساخت خطوط انتقال شامل رولیک، درام و تمام سازه‌های نوار نقاله در بخش معدن و صنعت فعالیت می‌کند، گفت: ما ابتدا رولیک را به‌صورت خیلی ساده تولید می‌کردیم اما امروز آن را با توجه به نمونه‌های اروپایی تولید می‌کنیم.
این فعال معدنی با بیان اینکه نوار نقاله در معدن همه‌کاره است و برای جابه‌جایی شن و ماسه، زغال و نخاله‌ها کاربرد دارد، اظهار کرد: درحال‌حاضر کشور ما نیاز مبرمی به قطعات خطوط انتقال دارد؛ از این رو جای خالی چنین وسیله‌ای احساس می‌شد.
امروز ما توانسته‌ایم قطعاتی را تولید کنیم که در مقایسه با نمونه خارجی از نظر نرخ بسیار مناسب‌تر هستند.
 محمودی ادامه داد: به جرات می‌توانیم بگوییم بیشتر مواد و طراحی این کالا ساخت داخل است و ما در این حوزه توانمند شدیم.
خوشبختانه تا حدود ۹۰ درصد، از خارجی‌ها بی‌نیاز هستیم و تنها ۱۰ درصد به ژاپن وابسته‌ایم که امیدواریم در آن بخش هم تا چند وقت دیگر به خودکفایی برسیم.
او با انتقاد از اینکه تولیدکننده‌های داخلی بین ایرانی‌ها هم دیده نمی‌شوند، اظهار کرد: وقتی به‌عنوان یک تولیدکننده داخلی در نمایشگاه خارجی شرکت می‌کنیم، می‌بینیم که متقاضیان و شرکت‌های ایرانی رولیک مورد نیاز خود را از شرکت‌های خارجی تهیه می‌کنند و متاسفانه به کالای ساخت داخل کشور بها نمی‌دهند.
وی افزود: بنابراین یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما واردکننده‌ها هستند، البته از وقتی رهبر معظم انقلاب بر تولید داخلی تاکید کردند و قرار شد در تامین قطعات به تولید داخلی وابسته شویم و ارز را هم از کشور خارج نکنیم، خوشبختانه شرایط برای شرکت‌هایی مثل ما که تولیدکننده و خلاق هستند، بهتر شده است.
محمودی در پاسخ به این پرسش که به‌عنوان تولیدکننده چه انتظاری از دولت دارید، گفت: از تولیدکننده‌های داخلی حمایت کند تا شناخته شوند، در غیر این صورت نابود می‌شویم.
 هرچند شرکت‌هایی که از تولیدکننده‌هایی مثل ما استقبال کرده‌اند کم نیستند اما متاسفانه در ایران همیشه تولیدکننده زیر فشار بوده و هیچ استقبالی از او نشده است.
وی ادامه داد: وقتی حدود ۳۰ نیرو در مجموعه شما کار می‌کنند باید شرایط را برای‌شان مهیا کنید، به همین دلیل خیلی وقت‌ها تولیدمان را با نرخ پایین به فروش می‌رسانیم تا فقط در بازار بمانیم و ۳۰ نفر را بیکار نکنیم.
این فعال معدنی با ابراز تاسف از اینکه در کشور قدر کار تولیدی را نمی‌دانند، گفت: کار تولید پر دغدغه است؛ خیلی‌ها فروشگاه می‌زنند و به‌راحتی پول درمی‌آورند اما حاضر نیستند دست‌به تولید بزنند به خاطر اینکه تولیدکننده از نیروی کار گرفته تا بیمه و مالیات، دغدغه زیاد دارد.

 

در داخل توانمند هستیم

آرش افتخاری، مدیر شرکت آترین اشتاد با اشاره به تولید دستگاه از سوی متخصصان داخلی در حوزه معدنکاری گفت: ۲ ماه پیش از نخستین محصولی که برای نخستین بار در کشور تولید شد، رونمایی کردیم.
این محصول تجهیزی است که ۲ سر تسمه را به‌صورت پرس گرم به هم وصل می‌کند و در فعالیت معدن کاربرد زیادی دارد که می‌توان ازجمله به انتقال مواد، خاک و سنگ اشاره کرد.
 افتخاری ادامه داد: تا پیش از این، متقاضیان محصول موردنظر را از کشورهای مختلفی مثل آلمان، چین، اسپانیا و کانادا وارد کشور می‌کردند اما با استفاده از توان متخصصان داخلی توانستیم همان محصول را در داخل تولید کنیم. این فعال معدنی با اشاره به توانمندی ایرانی‌ها در ساخت چنین دستگاهی گفت: در این محصول نه کپی‌سازی شده نه به مهندسی معکوس توجهی کرده‌ایم. در این روند با تکیه‌ بر تفکر داخلی توانستیم محصول موردنظر را بسازیم.
افتخاری با بیان اینکه در داخل کشور استقبال خوبی از این دستگاه شده، بیان کرد: نخستین فروش را به شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر داشتیم که نشان می‌دهد خوشبختانه فعالان معدنی داخلی استقبال خوبی از آن کرده‌اند.
این فعال معدنی با مقایسه تولید داخلی این کالا با تولید خارجی آن گفت: اگر یک دستگاه اروپایی در مدت ۴۰ دقیقه، دما را به ۱۴۵ درجه می‌رساند، دستگاه ایرانی در مدت ۳ دقیقه همان کار را انجام می‌دهد.
از طرف دیگر شبکه ما تک فاز است اما شبکه‌های اروپایی۳ فاز هستند. همین مسئله تولیدکننده‌های ما را با مشکل روبه‌رو می‌کرد و همیشه ما را به دردسر می‌انداخت که خوشبختانه با تولید داخلی توانستیم این مشکل را نیز حل کنیم. افتخاری با بیان اینکه اگر بخواهیم، می‌توانیم سازنده‌های خوبی باشیم، ادامه داد: متاسفانه نخستین فکری که می‌کنیم این است که چه چیزی به ما می‌رسد و تا وقتی مطمئن نشویم درآمد داریم یا خیر، هزینه نمی‌کنیم، درحالی‌که باید نگاه‌مان را تغییر دهیم. باید بررسی کنیم که چه مشکلاتی در صنعت و معدن وجود دارند و با ساخت تجهیزات سعی کنیم این مشکلات را رفع کنیم.
او با انتقاد از خریداران داخلی که به دنبال کالای خارجی هستند، تاکید کرد: ما باید ملی‌گرا باشیم و به تولیدکننده‌های کالاهای داخلی کشورمان احترام بگذاریم. همان‌طور که یک آلمانی کالای ایرانی نمی‌خرد و به دنبال کالای خودش است، ما هم باید به دنبال کالای داخلی باشیم و در برابر خرید کالای خارجی مقاومت کنیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رکوردشکنی بورس انرژی در صادرات بنزین

می متالز - رکورد صادرات بنزین از بورس انرژی ایران شکسته شد و روز گذشته شاهد صادرات یک میلیون و ۷۷۰ هزار بشکه بنزین در کنار دادوستد ۱۲۵ هزار تن گازوئیل صادراتی از این بازار مالی بودیم.
 وزیر صمت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد:

3 اقدام اساسی برای رونق صنعت خودرو کشور/ تامین نقدینگی اولویت نخست صنعت خودرو/ تبدیل بسیاری از تهدیدات ناشی از تحریم به فرصت/ توجه ویژه به شفاف سازی فرآیند ها

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی این وزارتخانه 3 اقدام اساسی برای رونق صنعت خودرو کشور در دستور کار قرار گرفته است.
 

کرونا شاهدی بر توسعه معدنکاری زیرزمینی

می متالز - معدنکاری زیرزمینی در چند سال گذشته به دلیل کاهش عیار کانی‌های نزدیک به سطح توسعه پیدا کرده است.
 روند سرانه مصرف سوخت خودروهای تولیدی بررسی شد

تاثیرپذیری نمودار مصرف از تحریم‌ها

می متالز - تحریم‌های صنعت خودرو علاوه بر ایجاد افت کمی و کیفی در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز بر روند سرانه مصرف سوخت محصولات داخلی نیز تاثیرگذار بوده است.
 روایت رسانه آمریکایی از ایران:

زندگی عادی با وجود تحریم‌ها

می متالز - تحریم‌های ایران همواره یکی از موضوعات رسانه‌های امریکایی بوده است، به گونه‌ای که آن‌ها با ارائه اخبار و گزارش‌هایی از زندگی مردم ایران تلاش کرده‌اند تاثیرات این تحریم‌ها را موثر جلوه دهند در حالیکه انگونه که آن‌ها می‌گویند نیست.
 

کار ایران در اوپک

می متالز - رشد تولید نفت در کشورهای غیر اوپکی به‌ویژه آمریکا و کاهش تقاضای نفت در جهان، جلسه امروز اوپک را با چالش تصمیم‌گیری مواجه کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما