خبر
مواد معدنی   دانشگاه ها  
نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران:

دانشجویان معدنی ما باید آموزش ببینند

می متالز - نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی ما اطلاعات کلی و یا جزئی از قوانین معدن و چگونگی ثبت معدن ندارند.

به گزارش می متالز،  ارتباط بین دانشگاه‌ها و صنعت از جمله مهم‌ترین پایه‌های پیشرفت در یک صنعت محسوب می‌شود.

در دنیا معدن و صنایع معدنی در ارتباط با علم توانسته به ارتقای سطوح مختلف ماشین‌آلات، حفاظت از محیط زیست، توسعه برسد. در ایران یکی از موضوعاتی که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، آموزش دانشجویان رشته‌های معدنی است، چرا که هنوز اصول معدن‌کاری و معدن‌داری، اکتشاف، آیین‌نامه‌ها و موضوعاتی از این دست هنوز در بین دانشجویان رشته معدن نهادینه نشده است.

منصور قربانی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار‌ کرد: از جمله مهم‌ترین موضوعاتی که باید در معدن و صنایع معدنی امروز مورد بررسی قرار گیرد، مسائل و سیاست‌های کلان معدن، اقتصاد کلی معدن، وضعیت آینده معدن کشور، وضعیت یک ماده معدنی خاص در کشور، آینده تغییرات بازار زمین شناسی و وضعیت بازار معدنی کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی ما تقریبا اطلاعات کلی و یا جزئی از قوانین معدن و چگونگی ثبت معدن، صاحب معدن شدن، حقوق مالکانه ندارند.

وی افزود: هیچ یک از موضوعات کارشناسی امور اکتشاف معادن، آیین‌نامه اجرایی معدن، قانون معدن، حقوق مالکانه، بهره مالکانه، اقتصاد معدن در دانشگاه‌های معدنی تدریس نمی‌شود.

قربانی با اشاره به اهمیت وجود درس‌های کاربردی در رشته‌های معدنی گفت: یکی از درس‌های مهمی که باید در رشته‌های زمین شناسی و معدن باید ایجاد شود، تحت عنوان اصول معدن‌کاری و معدن‌داری است.

رئیس کمیته گوهر و نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران افزود: نوع ماده معدنی در این که چه مسائلی را در اکتشاف باید مد نظر قرار داد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آموزش و تعریف درس در این رابطه می‌تواند از مشکلات بعدی پیشگیری کند و پیشرفت را به ارمغان بیاورد. فارغ التحصیل رشته معدن باید بداند یک متخصص چگونه مراحل اکتشاف را طی می‌کند، زمانی که وارد مرحله گواهی کشف، پروانه بهره‌برداری شد، باید چه اقداماتی انجام دهد.

رئیس کمیته گوهر و نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران افزود: قوانین معدنکاری و آئین‌نامه اجرایی باید برای تمام رشته‌های زمین‌شناسی و گرایش‌های معدن در دوره لیسانس در نظر گرفته شود. البته برای شاخه‌های خاص از زمین شناسی معدنی مانند زمین شناسی اقتصادی در گروه زمین شناسی و یا زمین شناسی اکتشاف و معدن درس دیگری همچون حقوق معدنی باید برای دانشجویان گنجانده شود.

وی در آخر خاطر نشان کرد: دروس عمومی باید در مورد معدن کاری و قوانین معدن کاری نیز باید مد نظر قرار گیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در چهار ماهه ۹۸ ثبت شد؛

رشد ۱۲ درصدی تولید آهن اسفنجی در عملکرد ۱۹ واحد تولیدی

می متالز - بررسی ۱۹ واحد تولید کننده آهن اسفنجی در مدت چهار ماهه ابتدایی امسال نشان داد که در مجموع ۹ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۶۸۷ تن عملکرد داشتند که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۱۲ درصدی را ثبت کردند.
 فولاد مبارکه و دانشگاه تهران تفاهمنامه همکاری امضا کردند

غریب پور: پایان نامه های دانشگاهی بخش معدن و صنایع معدنی، تخصصی و هدفمند می شوند/ فولاد مبارکه از تجاری سازی پایان نامه ها حمایت می کند

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: پایان نامه های دانشگاهی بخش معدن و صنایع معدنی، با حضور شرکت های بزرگ، تخصصی و هدفمند می شوند.
 در نشست هم‌اندیشی «دومین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی» بررسی شد:

کالبدشکافی صنعت آلومینیوم

می متالز - صنعت آلومینیوم این روزها با چه گلوگاه‌هایی روبه‌رو است؟ تحلیلگران و صاحبان معدن و صنایع معدنی در نشست هم‌اندیشی «دومین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار»، چشم‌انداز و چالش‌های صنعت آلومینیوم را زیر ذره‌بین قرار دادند.
 

برنامه‌ریزی برای رفع مشکل اشتغال دریانوردان و کارآموزی دانشجویان دریانوردی

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دریانورد ایرانی نباید در صف اشتغال بماند، گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی نسبت به جذب دانشجویان دریایی برای کارآموزی اهتمام ورزد.
 

غریب پور: برنامه آموزش تکنسین های حفاری، آتشباری، استخراج و فرآوری توسط ایمیدرو / طرح های تحقیقاتی مراکز علمی مورد حمایت قرار می گیرند

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در راستای توانمندسازی امر آموزش و توسعه معادن، ایمیدرو حمایت از طرح های تحقیقاتی مورد نیاز این بخش را آغاز کرده است. وی همچنین از اجرای برنامه آموزش تکنسین های حفاری، آتشباری، استخراج و فرآوری توسط ایمیدرو خبر داد.
 

به‌روز رسانی نقشه راه معادن

می متالز - نقشه راه توسعه معادن و صنایع معدنی تا سال ۱۴۰۴ ترسیم شد. متولی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، از سرمایه‌گذاری ۱۶ میلیارد دلاری در بخش معدن و صنایع معدنی تا سال ۱۴۰۴ خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما