خبر
مواد معدنی   دانشگاه ها  
نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران:

دانشجویان معدنی ما باید آموزش ببینند

می متالز - نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی ما اطلاعات کلی و یا جزئی از قوانین معدن و چگونگی ثبت معدن ندارند.

به گزارش می متالز،  ارتباط بین دانشگاه‌ها و صنعت از جمله مهم‌ترین پایه‌های پیشرفت در یک صنعت محسوب می‌شود.

در دنیا معدن و صنایع معدنی در ارتباط با علم توانسته به ارتقای سطوح مختلف ماشین‌آلات، حفاظت از محیط زیست، توسعه برسد. در ایران یکی از موضوعاتی که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، آموزش دانشجویان رشته‌های معدنی است، چرا که هنوز اصول معدن‌کاری و معدن‌داری، اکتشاف، آیین‌نامه‌ها و موضوعاتی از این دست هنوز در بین دانشجویان رشته معدن نهادینه نشده است.

منصور قربانی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار‌ کرد: از جمله مهم‌ترین موضوعاتی که باید در معدن و صنایع معدنی امروز مورد بررسی قرار گیرد، مسائل و سیاست‌های کلان معدن، اقتصاد کلی معدن، وضعیت آینده معدن کشور، وضعیت یک ماده معدنی خاص در کشور، آینده تغییرات بازار زمین شناسی و وضعیت بازار معدنی کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی ما تقریبا اطلاعات کلی و یا جزئی از قوانین معدن و چگونگی ثبت معدن، صاحب معدن شدن، حقوق مالکانه ندارند.

وی افزود: هیچ یک از موضوعات کارشناسی امور اکتشاف معادن، آیین‌نامه اجرایی معدن، قانون معدن، حقوق مالکانه، بهره مالکانه، اقتصاد معدن در دانشگاه‌های معدنی تدریس نمی‌شود.

قربانی با اشاره به اهمیت وجود درس‌های کاربردی در رشته‌های معدنی گفت: یکی از درس‌های مهمی که باید در رشته‌های زمین شناسی و معدن باید ایجاد شود، تحت عنوان اصول معدن‌کاری و معدن‌داری است.

رئیس کمیته گوهر و نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران افزود: نوع ماده معدنی در این که چه مسائلی را در اکتشاف باید مد نظر قرار داد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آموزش و تعریف درس در این رابطه می‌تواند از مشکلات بعدی پیشگیری کند و پیشرفت را به ارمغان بیاورد. فارغ التحصیل رشته معدن باید بداند یک متخصص چگونه مراحل اکتشاف را طی می‌کند، زمانی که وارد مرحله گواهی کشف، پروانه بهره‌برداری شد، باید چه اقداماتی انجام دهد.

رئیس کمیته گوهر و نائب رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران افزود: قوانین معدنکاری و آئین‌نامه اجرایی باید برای تمام رشته‌های زمین‌شناسی و گرایش‌های معدن در دوره لیسانس در نظر گرفته شود. البته برای شاخه‌های خاص از زمین شناسی معدنی مانند زمین شناسی اقتصادی در گروه زمین شناسی و یا زمین شناسی اکتشاف و معدن درس دیگری همچون حقوق معدنی باید برای دانشجویان گنجانده شود.

وی در آخر خاطر نشان کرد: دروس عمومی باید در مورد معدن کاری و قوانین معدن کاری نیز باید مد نظر قرار گیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بانک توسعه تعاون به دانشجویان دکتری

می متالز - براساس تفاهم‌نامه بین بانک توسعه تعاون وصندوق رفاه دانشجویان تسهیلات وام دکتری به دانشجویان با نرخ سود۴ درصد و به صورت قرض‌الحسنه محاسبه شده است.
 

رقیب فیروزه نیشابور به بازار آمد

می متالز - معاون امور معدنی صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت، گفت: فیروزه چینی به جای فیروزه اصل نیشابور به صورت قاچاقی وارد بازار شد.
 خداداد غریب پور در بازدید از منطقه ویژه خلیج فارس تاکید کرد:

شفافیت شرکت های معدنی و صنایع معدنی در نظام ارزی کشور/ 2 میلیارد دلار طرح جدید تا پایان سال افتتاح می شود

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: شرکت های معدن و صنایع معدنی در تامین نیاز ارزی خود و عرضه ارز به بانک مرکزی کاملا شفاف عمل کرده اند.
 در بیست و دومین کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران مطرح شد:

آینده روشن معدن در گرو منابع انسانی توانمند

می متالز - بیست و دومین کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران در دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
 

آینده روشن معدن در گرو منابع انسانی توانمند

می متالز - بیست و دومین کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران در دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
 

برگزاری کارگاه مبانی استارت آپ های معدنی

می متالز - کارگاه مبانی استارت آپ های معدنی در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما