خبر
مصالح ساختمانی  
نگاهی اجمالی به شرکت سیمان غرب:

تداوم صادرات در دایره تحریم

می متالز - برخلاف تصور بسیاری از فعالین بازار سرمایه، صادرات محصولات این شرکت چندان تفاوتی با نرخ‌های فروش داخلی نداشته باشد.

به گزارش می متالز به نقل از واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت سهامی صنایع سیمان غرب در ۲۴ مرداد ماه سال ۱۳۵۳ به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شده و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی کرمانشاه به ثبت رسید. شرکت در تاریخ ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۷۴ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

مکان شرکت:کرمانشاه تاریخ بهره برداری: سال ۱۳۵۳

ظرفیت‌های اسمی و عملی شرکت:

در ادامه به بررسی برخی از تاثیرگذارترین عوامل سودآوری شرکت می‌پردازیم:

مقادیر تولید و قیمت فروش داخلی محصولات:

حدود ۶۰ درصد از فروش شرکت مربوط به سیمان فله ۲ و سیمان کیسه ۲ بوده که در بازار‌های داخلی به فروش می‌رسند و توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان قیمت‌گذاری می‌شود. یکی از مهمترین نکات در خصوص درآمد‌های شرکت به شرایط مقداری فروش و همچنین نرخ فروش صادراتی بوده که در سال مالی ۱۳۹۷ هم شاهد تاثیرگذاری این موضوع بودیم.

بنا به توضیحات شرکت با توجه به عدم انطباق شرایط و ضوابط حاکم بر کشور عراق، نرخ‌های فروش صادراتی شرکت بر مبنای اخذ روزانه نرخ‌های فروش در بازارچه‌های مرزی در یافت می‌شود. این موضوع موجب شده که برخلاف تصور بسیاری از فعالین بازار سرمایه، صادرات محصولات این شرکت چندان تفاوتی با نرخ‌های فروش داخلی نداشته باشد.

شاید این موضوع یکی از دلایلی است که موجب کاهش میزان صادرات این شرکت در سال مالی ۱۳۹۷ در مقایسه با سال مالی قبل شده است. علیرغم این موضوع استفاده از ظرفیت بالاتر تولید، بهبود شرایط نقدینگی و سرمایه در گردش و همچنین عدم از دست دادن بازار‌های صادراتی از جمله بااهمیت‌ترین موارد ادامه صادرات محصولات این شرکت به عراق است.

نرخ مواد اولیه مصرفی:

مواد مستقیم مصرفی حدود ۷ درصد از بهای تمام شده شرکت را در برمی‌گیرد. بیشترین ماده اولیه مورد مصرف شرکت خاک بوده که حدود ۸۰ درصد مصرف ماده اولیه را تشکیل داده که از معادن متعلق به شرکت تامین می‌شود.

هزینه‌های سربار:

حقوق و مزایا و سوخت مصرفی بخش عمده هزینه‌های سربار را تشکیل می‌دهد. هزینه‌های سربار این شرکت بیش از ۸۵ درصد از هزینه‌های تولید را شامل می‌شود.

عمده‌ترین هزینه‌های سربار هزینه‌های مربوط به دستمزد غیر مستقیم (۳۰ درصد)، هزینه‌های پاکت (۱۹ درصد که عمدتا منوط به نرخ‌های پتروشیمی است) و هزینه‌های سوخت مصرفی (۱۴ درصد) بوده که به نظر نمی‌رسد در سال جاری شاهد تغییر خاصی در این نسبت‌ها باشیم.

میزان تسهیلات و هزینه‌های مالی شرکت:

کل تسهیلات دریافتی کوتاه‌مدت شرکت در سال مالی ۹۶ در حدود ۲۸۲ میلیارد ریال بوده که با توجه به بهبود شرایط فروش داخلی و افزایش نرخ‌های سال جاری، در مقایسه با سال‌های اخیر از روند کاهشی مناسبی برخوردار است.

 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان خبر داد:

تولید بیش از ۲۵ میلیون تن سیمان در کشور

می متالز - دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان گفت: طی ۵ ماهه امسال ۲۵ میلیون و ۱۷۵ هزار تن سیمان تولید شده که ۴.۸ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.
 

چالش های صادرات سیمان/ از کاهش صادرات تا افزایش هزینه حمل و نقل صادراتی

می متالز - برخی سیاست های حمایتی دولت منجر به رکود صادرات و از دست دادن بازار های هدف محصولاتی، چون سیمان شده و این صنعت را محکوم به کاهش تولید کرده است. فعالان این صنعت سیمان معتقدند با توجه به تقاضای محدود بازار داخل، بسیاری از شرکت هایی که نزدیک به مبادی صادراتی بودند، رو به توسعه فعالیت در حوزه صادرات آورده اند.
 در گذر از مشکلات صنعت خاکستری مطرح شد

سرگردانی سیمانی‌ها از مـازاد تولید

می متالز - به اعتقاد کارشناسان صنعت سیمان، خروج از رکود حاکم بر بازار داخل از یک سو و تلاش برای حفظ بازار صادراتی از سوی دیگر از جمله موضوع‌هایی است که برای این صنعت حیاتی به‌شمار می‌رود.
 کارشناس صنعت سیمان تاکید کرد:

دو اتفاق مثبت پیش روی سیمانی‌ها

می متالز - نکته مثبت در خصوص سیمانی‌ها، برنامه دولت برای احداث مسکن ملی در استان‌های مختلف است.
 

بخش معدن و صنایع معدنی عرصه توانمندی بومی و مقابله با تحریم

می متالز - تحریم های ظالمانه دشمن حدود چهار دهه به اشکال مختلف در عرصه تولید کشورمان خودنمایی می کند، بخش هایی از تولید را تحت تاثیر خود قرار داده و پیامد افت تولید و بازدهی آن شده، اما در بخش معدن و صنایع معدنی کاهش اثرپذیری آن را می توان مشاهده کرد، بگونه ای که در فولاد سازی با صعود قابل توجهی به جمع ۱۰ فولاد ساز برتر جهان رسیده‌ایم.
 دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران گفت:

بازارهای صادراتی پاشنه آشیل صنعت فولاد در افق ۱۴۰۴ است

می متالز - دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی با اشاره به اهداف تعیین شده در افق ۱۴۰۴ در بخش فولاد اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود و برخی کمبودهایی که در این بخش داریم؛ اگر بگوییم صنعت فولاد کشورمان به مشکلات صنعت سیمان دچار می‌شود دور از واقعیت نگفته‌ایم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما