خبر
مصالح ساختمانی  
نگاهی اجمالی به شرکت سیمان غرب:

تداوم صادرات در دایره تحریم

می متالز - برخلاف تصور بسیاری از فعالین بازار سرمایه، صادرات محصولات این شرکت چندان تفاوتی با نرخ‌های فروش داخلی نداشته باشد.

به گزارش می متالز به نقل از واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت سهامی صنایع سیمان غرب در ۲۴ مرداد ماه سال ۱۳۵۳ به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شده و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی کرمانشاه به ثبت رسید. شرکت در تاریخ ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۷۴ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

مکان شرکت:کرمانشاه تاریخ بهره برداری: سال ۱۳۵۳

ظرفیت‌های اسمی و عملی شرکت:

در ادامه به بررسی برخی از تاثیرگذارترین عوامل سودآوری شرکت می‌پردازیم:

مقادیر تولید و قیمت فروش داخلی محصولات:

حدود ۶۰ درصد از فروش شرکت مربوط به سیمان فله ۲ و سیمان کیسه ۲ بوده که در بازار‌های داخلی به فروش می‌رسند و توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان قیمت‌گذاری می‌شود. یکی از مهمترین نکات در خصوص درآمد‌های شرکت به شرایط مقداری فروش و همچنین نرخ فروش صادراتی بوده که در سال مالی ۱۳۹۷ هم شاهد تاثیرگذاری این موضوع بودیم.

بنا به توضیحات شرکت با توجه به عدم انطباق شرایط و ضوابط حاکم بر کشور عراق، نرخ‌های فروش صادراتی شرکت بر مبنای اخذ روزانه نرخ‌های فروش در بازارچه‌های مرزی در یافت می‌شود. این موضوع موجب شده که برخلاف تصور بسیاری از فعالین بازار سرمایه، صادرات محصولات این شرکت چندان تفاوتی با نرخ‌های فروش داخلی نداشته باشد.

شاید این موضوع یکی از دلایلی است که موجب کاهش میزان صادرات این شرکت در سال مالی ۱۳۹۷ در مقایسه با سال مالی قبل شده است. علیرغم این موضوع استفاده از ظرفیت بالاتر تولید، بهبود شرایط نقدینگی و سرمایه در گردش و همچنین عدم از دست دادن بازار‌های صادراتی از جمله بااهمیت‌ترین موارد ادامه صادرات محصولات این شرکت به عراق است.

نرخ مواد اولیه مصرفی:

مواد مستقیم مصرفی حدود ۷ درصد از بهای تمام شده شرکت را در برمی‌گیرد. بیشترین ماده اولیه مورد مصرف شرکت خاک بوده که حدود ۸۰ درصد مصرف ماده اولیه را تشکیل داده که از معادن متعلق به شرکت تامین می‌شود.

هزینه‌های سربار:

حقوق و مزایا و سوخت مصرفی بخش عمده هزینه‌های سربار را تشکیل می‌دهد. هزینه‌های سربار این شرکت بیش از ۸۵ درصد از هزینه‌های تولید را شامل می‌شود.

عمده‌ترین هزینه‌های سربار هزینه‌های مربوط به دستمزد غیر مستقیم (۳۰ درصد)، هزینه‌های پاکت (۱۹ درصد که عمدتا منوط به نرخ‌های پتروشیمی است) و هزینه‌های سوخت مصرفی (۱۴ درصد) بوده که به نظر نمی‌رسد در سال جاری شاهد تغییر خاصی در این نسبت‌ها باشیم.

میزان تسهیلات و هزینه‌های مالی شرکت:

کل تسهیلات دریافتی کوتاه‌مدت شرکت در سال مالی ۹۶ در حدود ۲۸۲ میلیارد ریال بوده که با توجه به بهبود شرایط فروش داخلی و افزایش نرخ‌های سال جاری، در مقایسه با سال‌های اخیر از روند کاهشی مناسبی برخوردار است.

 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اجرایی شدن طرح جابجایی سیمان از مناطق پرتولید به مناطق پر مصرف

می متالز - موضوع ارزان فروشی سیمان در بازار داخل و صادراتی هرروز داغ‌تر می‌شود. عبدالرضا شیخان با رد چنین موردی در فروش سیمان گفت: طبق طرح تصویب شده، جابجایی سیمان از مناطق پرتولید به مناطق پر مصرف، انگیزه تولیدکنندگان را برای ادامه فعالیت بیشتر کرده است.
 

عملکرد چهار ماهه شرکت سیمان صوفیان در جلسه شورای مدیران ارزیابی شد

می متالز - ارزیابی عملکرد چهار ماهه شرکت سیمان صوفیان در جلسه شورای مدیران انجام شد.
 انتظارات از نرخ فروش سیمانی‌ها برآورده شد؟

الاکلنگ تولید و نرخ در صنعت سیمان

می متالز - تمامی بنگاه‌های صنعت سیمان طی ماه گذشته خبر دریافت مجوز افزایش نرخ فروش را اطلاع‌رسانی کردند. از طرف دیگر تلاش‌ها برای حذف رقابت قیمتی در این صنعت ادامه دارد. در پی این دو مساله گزارش‌های عملکرد شرکت‌های سیمانی در تیر ماه با رشد بیش از 22 درصدی نرخ فروش نسبت به فصل بهار همراه بود. در سوی مقابل اکثر شرکت‌ها افت مقادیر تولید را در قیاس با ماه خرداد و میانگین فصل بهار گزارش کرده‌اند. آیا افزایش نرخ‌های فروش می‌تواند روند سودآوری این شرکت‌ها را متحول سازد و یا در سوی مقابل بازار این شرکت‌ها را تحت فشار قرار خواهد داد؟
 عملکرد ۶ماهه این شرکت پتروشیمی منتشر شد؛

ثبت کمترین رقم فروش «شیران» در تیرماه

می متالز - نرخ فروش الکیل بنزن خطی در بازار‌های داخلی با رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به خرداد ماه مواجه شده و نرخ این محصول با حدود ۲۰ درصد رشد نسبت به ماه قبل از آن به بیش از ۱۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال در هرتن رسیده است.
 

حمایت از کالای ایرانی جهشی به سوی رونق تولید

می متالز - معاونت اقتصادی و برنامه ریزی هلدینگ فارس وخوزستان با عنوان اینکه نامگذاری سال رونق تولید ازسوی رهبر معظم انقلاب با تمرکز به موضوع تولید داخل ،حمایت از کالای ایرانی و بحث اهمیت و اولویت نظام به رونق تولید می باشد با ابراز امیدواری به اینکه امسال با ایمان به موضوع و اهمیت کار و حمایت از کالای ایرانی جهشی به سوی رونق تولید را شاهد باشیم.
 

برگزاری جلسه کارگروه تولیدکنندگان سیمان استان اصفهان به میزبانی شرکت سیمان سپاهان

می متالز - جلسه کارگروه استان اصفهان با حضور نمایندگان انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، مدیران عامل هلدینگ ها و کارخانحات تولیدی استان اصفهان و چهار محال و بختیاری به میزبانی شرکت سیمان سپاهان برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما