خبر
زغال سنگ  
عضو هیات مدیره شرکت معادن زغال سنگ دامغان گفت:

۱۵ درصد صرفه‌جویی ارزی برای کشور ایجاد کرده‌ایم

می متالز - عضو هیات مدیره شرکت معادن زغال سنگ دامغان با اشاره به مشکلات تامین زغال سنگ برای واحدهای بزرگ به دلیل تحریم‌ها اعلام کرد: با توجه به تولید بیش از ۱۴ هزار تن زغال حرارتی و کک در این واحد برآورد کرده‌ایم حجم بالایی صرفه‌جویی ارزی در اقتصاد کشورمان ایجاد شده باشد.

به گزارش می متالز، مازیار کثیریان در این زمینه گفت: با شدیدتر شدن کارشکنی‌های غرب و آمریکا علیه اقتصاد کشورمان برخی از کارخانجات بزرگ کشور برای تامین زغال سنگ وارداتی خود دچار مشکلاتی شدند و به همین دلیل کمبودهایی در کشور ایجاد شد اما با توجه به آغاز به کار واحد زغال شویی و ۳۰ کوره مکانیزه کک‌ پزی اکنون نیاز ۱۴ واحد صنعتی بزرگ کشور تامین شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: برآوردهایی که انجام داده‌ایم تامین نیاز این واحدها مثل فروسیلیس، کربنات سدیم، قند و فولادسازی مانع از خروج ۱۵ درصد ارز مورد نیاز خرید زغال سنگ از کشور شده‌ایم که در شرایط فعلی دستاورد بزرگی برای اقتصاد ایران و همچنین مقاومت دربرابر کارشکنی‌های آمریکا است.

عضو هیات مدیره شرکت معادن زغال سنگ دامغان در ادامه افزود: فناوری‌های مورد استفاده و همچنین تجهیزات نوین بکارگرفته شده در این واحد تولیدی باعث شده تا علاوه بر تولید ۱۵۰ هزار تن محصول در ساعت بهترین کیفیت زغال با کمترین خاکستر( ۲ تا ۳ درصد) روانه بازار شود که این کیفیت در دنیا کم نظیر بوده و به عنوان دستاوردی برای صنعت کشورمان محسوب خواهد شد.

به گفته وی علاوه بر زغال حرارتی عیار بالا، زغال سنگ آنتراسیت، دانسریت، کُک متالوژی و کُک سنتی نیز از دیگر فرآورده های معدنی این واحد است که با اشتغال مستقیم ۳۱۰ نفر در مجموعه معادن و کارخانه بصورت مستقیم و ۸۰۰ نفر بطور غیر مستقیم، توانسته است از توان نیروهای بومی متخصص منطقه کلاته رودبار بهره بگیرد.

کثیریان از وجود ذخایر معدنی مناسب کیفی و کمی منطقه کلاته خبر داد و گفت: هم اکنون نیاز مواد اولیه این مجموعه با خریداری و استخراج سه معدن اختصاصی؛ بادله کوه، دُمبو و رزجای مرکزی و زغال مازاد چهار استان هم جوار تامین می شود و در صورت حمایت مسوولان می توان ذخایر معدنی منطقه را که تا کنون استفاده نشده برای افزایش تولید و اشتغال بکار گرفت.

وی درپایان تاکید کرد: توجه بیشتر و دقیق‌تر مسوولان به این بخش و کاهش قوانین دست و پاگیر برای فعالیت آنها می‌تواند نه تنها مانع از خروج سالانه میلیون‌ها دلار ارز از کشور بشود بلکه امتیاز و ارزش افزوده قابل توجهی در صنایع مرتبط مثل فولادسازی ایجاد خواهد کرد که دقیقا در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

برنامه نظارت بیش‌تر بر بانک‌های عامل

می متالز - رییس کل بانک مرکزی از نظارت بیش از پیش بر روند کاری بانک‌های عامل خبر داد.
 دادگاه جبل‌الطارق به آزادی گریس -۱ رای داد

شکست آمریکا در توقیف نفت ایران

می متالز - همزمان با رای دادگاه جبل الطارق در خصوص آزادی نفتکش ایرانی با نام گریس 1، شکایت امریکا برای ادامه توقیف نفتکش ایرانی به جایی نرسید و شکست خورد.
 مدیر امورعمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان:

تحریم‌ها بر سود آوری فولاد مبارکه تاثیری نداشته است/ رشد ۱۰۰درصدی فروش محصولات مبارکه در تیرماه ۹۸

می متالز - شرکت فولاد مبارکه اصفهان در فصل نخست سال با عملکردی درخشان موفق به ساخت سود ۲۹ تومانی شده و به نظر می رسد سیگنال‌های بنیادی طی ماه‌های آتی می‌تواند در روند قیمتی فولاد مبارکه موثر باشد. از سوی دیگر افزایش قیمت محصولات فولادی و رکورد قیمتی به وجود آمده از مواردی است که می‌تواند موضوعی جذاب برای معامله گران باشد و منجر به افزایش سود در بازار سرمایه شود.
 

تداوم مسیر صعود صنعت فولاد با وجود تحریم‌ها

می متالز - تولید ۵۵ میلیون تن فولاد و صادرات حداقل ۲۵ میلیون تن محصولات فولادی در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ از جمله پیش‌بینی‌هایی است که با توجه به‌قرار گرفتن در دوران تحریم، امری مشکل به نظر می‌رسد به‌ویژه آنکه در سال‌های اخیر بخش بزرگی از بازارهای خارجی کشور از دست رفته و به دست رقبا افتاده است.
 

صادرکنندگان روسی یک میلیارد دلار پولدارتر شدند

می متالز - تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، تقاضا برای نفت روسیه را افزایش داده و درآمد صادرکنندگان این کشور را بیشتر کرده است.
 

آخرین خبرها از سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

می متالز - دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: میزان صادرات کشور از این مناطق در سال ۹۷ حدود ۱۹ میلیارد دلار بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما