خبر
زغال سنگ  
عضو هیات مدیره شرکت معادن زغال سنگ دامغان گفت:

۱۵ درصد صرفه‌جویی ارزی برای کشور ایجاد کرده‌ایم

می متالز - عضو هیات مدیره شرکت معادن زغال سنگ دامغان با اشاره به مشکلات تامین زغال سنگ برای واحدهای بزرگ به دلیل تحریم‌ها اعلام کرد: با توجه به تولید بیش از ۱۴ هزار تن زغال حرارتی و کک در این واحد برآورد کرده‌ایم حجم بالایی صرفه‌جویی ارزی در اقتصاد کشورمان ایجاد شده باشد.

به گزارش می متالز، مازیار کثیریان در این زمینه گفت: با شدیدتر شدن کارشکنی‌های غرب و آمریکا علیه اقتصاد کشورمان برخی از کارخانجات بزرگ کشور برای تامین زغال سنگ وارداتی خود دچار مشکلاتی شدند و به همین دلیل کمبودهایی در کشور ایجاد شد اما با توجه به آغاز به کار واحد زغال شویی و ۳۰ کوره مکانیزه کک‌ پزی اکنون نیاز ۱۴ واحد صنعتی بزرگ کشور تامین شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: برآوردهایی که انجام داده‌ایم تامین نیاز این واحدها مثل فروسیلیس، کربنات سدیم، قند و فولادسازی مانع از خروج ۱۵ درصد ارز مورد نیاز خرید زغال سنگ از کشور شده‌ایم که در شرایط فعلی دستاورد بزرگی برای اقتصاد ایران و همچنین مقاومت دربرابر کارشکنی‌های آمریکا است.

عضو هیات مدیره شرکت معادن زغال سنگ دامغان در ادامه افزود: فناوری‌های مورد استفاده و همچنین تجهیزات نوین بکارگرفته شده در این واحد تولیدی باعث شده تا علاوه بر تولید ۱۵۰ هزار تن محصول در ساعت بهترین کیفیت زغال با کمترین خاکستر( ۲ تا ۳ درصد) روانه بازار شود که این کیفیت در دنیا کم نظیر بوده و به عنوان دستاوردی برای صنعت کشورمان محسوب خواهد شد.

به گفته وی علاوه بر زغال حرارتی عیار بالا، زغال سنگ آنتراسیت، دانسریت، کُک متالوژی و کُک سنتی نیز از دیگر فرآورده های معدنی این واحد است که با اشتغال مستقیم ۳۱۰ نفر در مجموعه معادن و کارخانه بصورت مستقیم و ۸۰۰ نفر بطور غیر مستقیم، توانسته است از توان نیروهای بومی متخصص منطقه کلاته رودبار بهره بگیرد.

کثیریان از وجود ذخایر معدنی مناسب کیفی و کمی منطقه کلاته خبر داد و گفت: هم اکنون نیاز مواد اولیه این مجموعه با خریداری و استخراج سه معدن اختصاصی؛ بادله کوه، دُمبو و رزجای مرکزی و زغال مازاد چهار استان هم جوار تامین می شود و در صورت حمایت مسوولان می توان ذخایر معدنی منطقه را که تا کنون استفاده نشده برای افزایش تولید و اشتغال بکار گرفت.

وی درپایان تاکید کرد: توجه بیشتر و دقیق‌تر مسوولان به این بخش و کاهش قوانین دست و پاگیر برای فعالیت آنها می‌تواند نه تنها مانع از خروج سالانه میلیون‌ها دلار ارز از کشور بشود بلکه امتیاز و ارزش افزوده قابل توجهی در صنایع مرتبط مثل فولادسازی ایجاد خواهد کرد که دقیقا در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رکوردشکنی بورس انرژی در صادرات بنزین

می متالز - رکورد صادرات بنزین از بورس انرژی ایران شکسته شد و روز گذشته شاهد صادرات یک میلیون و ۷۷۰ هزار بشکه بنزین در کنار دادوستد ۱۲۵ هزار تن گازوئیل صادراتی از این بازار مالی بودیم.
 وزیر صمت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد:

3 اقدام اساسی برای رونق صنعت خودرو کشور/ تامین نقدینگی اولویت نخست صنعت خودرو/ تبدیل بسیاری از تهدیدات ناشی از تحریم به فرصت/ توجه ویژه به شفاف سازی فرآیند ها

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی این وزارتخانه 3 اقدام اساسی برای رونق صنعت خودرو کشور در دستور کار قرار گرفته است.
 روند سرانه مصرف سوخت خودروهای تولیدی بررسی شد

تاثیرپذیری نمودار مصرف از تحریم‌ها

می متالز - تحریم‌های صنعت خودرو علاوه بر ایجاد افت کمی و کیفی در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز بر روند سرانه مصرف سوخت محصولات داخلی نیز تاثیرگذار بوده است.
 روایت رسانه آمریکایی از ایران:

زندگی عادی با وجود تحریم‌ها

می متالز - تحریم‌های ایران همواره یکی از موضوعات رسانه‌های امریکایی بوده است، به گونه‌ای که آن‌ها با ارائه اخبار و گزارش‌هایی از زندگی مردم ایران تلاش کرده‌اند تاثیرات این تحریم‌ها را موثر جلوه دهند در حالیکه انگونه که آن‌ها می‌گویند نیست.
 

کار ایران در اوپک

می متالز - رشد تولید نفت در کشورهای غیر اوپکی به‌ویژه آمریکا و کاهش تقاضای نفت در جهان، جلسه امروز اوپک را با چالش تصمیم‌گیری مواجه کرده است.
 

88 برابر شدن سرمایه چادرملو طی 15 سال

می متالز - در سال 1383 سکان هدایت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در حالی در اختیار محمود نوریان قرار گرفت که این شرکت تنها با 3 خط تولید در معدن چادرملو اقدام به تولید چهار میلیون و 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن می‌کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما