خبر
بورس و سهام   خودرو   بازار مسکن  

کوچ سرمایه گذاران مسکن به بورس و خودرو شدت گرفت/ کاهش قیمت دو تا ۴ میلیونی

می متالز - میانگین فروش هر متر مربع مسکن در تهران بین دو تا ۴ میلیون تومان کاهش یافته و کوچ سرمایه گذاران به بازارهای رقیب مثل بورس و خودرو شدت گرفته است.

به گزارش می متالز، چند هفته بعد از گزارش بانک مرکزی از کاهش تعداد معاملات مسکن به کمتر از ۴ هزار و ۸۰۰ فقره در تیر، بازار مسکن شاهد خروج تقاضای سفته بازی و متقاضیان سرمایه‌ای است.

انتظار کاهش قیمت‌های مسکن، جذابیت این بازار برای سوداگران و سفته بازان را کاهش داده است. گروهی که در یکسال گذشته در افزایش چشمگیر قیمت به خصوص در مناطق یک و ۲۲ تهران تاثیر زیادی گذاشته بودند.

بر اساس مشاهدات از معاملات مسکن در چند بنگاه املاک در مناطق مختلف شهر، نرخ هر متربع خانه با کاهش قیمت ۲تا ۴ میلیون تومانی روبرو شده و سرمایه گذاران را به تب وتاب فروش کمتر از قیمت برای انتقال سرمایه به سایر بازارهای سرمایه‌ای سوق داده است.

شیپور خروج از بازار مسکن حتی با سود حداقلی

یک واسطه ملکی در منطقه ۵ تهران گفت: بازار مسکن در شرایط فعلی به لحاظ میزان رفت و آمد خریداران و فروشندگان، نسبت به سال گذشته به شدت کاهش داشته و در مقایسه با ماه‌های ابتدایی هم افت کرده و تا جایی که قیمت پیشنهادی برخی از فایل‌های فروش با کاهش و انعطاف زیادی از سوی مالکان مواجه شده است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه افرادی که با هدف سرمایه‌گذاری سال گذشته به خرید چند واحد مسکونی اقدام کرده‌اند، دست از مقاومت برداشته و به سود جزیی‌تر هم راضی شده‌اند و ترجیح می‌دهند با سود جزئی تری سرمایه را از بازار مسکن خارج کنند. بنابراین بازار مسکن در سه هفته اخیر با ریزش حباب قیمت‌ها مواجه بوده و به ثبات نسبی رسیده است. در حالی شرایط تا اواسط خرداد گونه دیگری بود. بر اساس تجربیات دوران رکود و رونق مسکن و در صورت ادامه خروج تقاضای سرمایه‌ای از بازار مسکن شاهد کاهش قطعی قیمت ملک خواهیم بود.

کوچ سرمایه گذاران مسکن به بورس و خودرو

یک واسطه ملکی در منطقه یک شهر تهران نیز گفت: جهش قیمت مسکن در یکسال گذشته تقاضای مصرفی را در منطقه یک تهران کاهش داد و خریداران ملک در این منطقه بیشتر از اینکه خانوارها باشند سرمایه‌گذاران در بخش مسکن هستند که تا مدتی قبل در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کردند. از ابتدای مرداد تلاش بیشتر سرمایه‌گذاران، فروش با قیمت ماه های گذشته و نه بیشتر است که البته موفقیت آمیز هم نبود. ورود بخش مسکن به رکود قطعی انتظار فروش با قیمت های اردیبهشت و فروردین را کاهش داده است.

وی ادامه داد: بازار مسکن در سال گذشته ماهانه تا ۱۴ درصد رشد را هم تجربه کرد و بازار داغی شد تا جایی که یک واحد مسکونی طی دوره کوتاه چندین بار فروش می‌رفت و هربار هم به قیمت بیشتر از ماه گذشته اما اکنون شرایط کاملا برعکس است و اگر هم خریداری باشد به دلیل کاهش قدرت خرید از عهده خرید نقدی بر نمی آید و  با چک‌های بلند مدت که جذابیتی برای مالکان ندارد اقدام به خرید می‌کند.

وی افزود: مشاهدات فعلی نشان می‌دهد نگاه بازار مسکن به خصوص از سمت فروشندگان به سایر بازارهای سرمایه مثل خودرو ارز و بورس است و جو روانی بازار مسکن آرام تر از ماه‌های ابتدایی سال است.

کد خبر: 49118
تاریخ: 1398/05/19 - 19:26
منبع: بورس پرس

بورس  سرمایه‌ گذاران  خودرو  مسکن  معاملات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

فولادی ها در بازار بورس رکورد زدند

می متالز - فولادی ها در معاملات بازار سرمایه در نخستین روز هفته رکورد زدند.
 

تولید روزانه هایما تا بهمن ماه به ۸۰ دستگاه می‌رسد

می متالز - مدیرعامل ایران خودرو خراسان تاکید کرد: از یک ماه گذشته هدف‌ افزایش تولید هایما اس ۵ و ۷ در دستور کار قرار گرفته و در حال حاضر تعهدات هایما اس۵ به روز بوده و تمامی تعهدات معوق هایما اس۷ تا اواسط شهریور ماه سال آینده اجرا و به روز خواهد شد.
 از ساعت ۱۰ امروز شروع می شود:

فروش اعتباری دو محصول ایران خودرو با الزام دریافت کد کاربری و رمز عبور

می متالز - فروش اعتباری دو محصول ایران خودرو و شامل پژو ۴۰۵ و TU۵ پارس از امروز به تعداد بسیار محدود آغاز می شود.
 طی روز یکشنبه رقم خورد؛

شمش بلوم در صدر معاملات بورس کالای ایران

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز یکشنبه ۲۹ دی ماه، میزبان دادوستد ۵۱ هزار تن شمش بلوم بود. همچنین ۳ هزار مس کاتد، یک هزار و ۵۰۰ تن مس کم عیار، یک هزار و ۴۰۰ تن شمش هزار پوندی آلومینیوم و ۱۶۰ تن سولفورمولیبدن در این تالار معامله شد.
 توسط سازمان بورس:

زمانبندی اجرای دستورالعمل حاکمیت شرکتی اصلاح شد/ استثناها

می متالز - مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اصلاح زمانبندی اجرای برخی از مواد دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشرین بورسی و فرابورسی به استثنای بانک ها، شرکت‌های بیمه و لیزینگ را ابلاغ کرد.
 

فروش فوری دو محصول ایران خودرو از امروز

می متالز - فروش فوری پژو ۴۰۵ و پژو پارس TU۵ توسط ایران خودرو از امروز آغاز خواهد شد.ایران خودرو در کنار طرح پیش فروش محصولات خود که از دیروز آغاز شده و تا دوشنبه ۳۰ دی ماه ادامه خواهد داشت، امروز نیز طرح فروش فوری اقساطی دو محصول خود را از ساعت ۱۱ صبح آغاز می‌کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما