خبر
برق  

ماینرها نیروگاه احداث کنند

می متالز - سخنگوی صنعت برق ایران با بیان اینکه مقررات استفاده مراکز استخراج بیت‌کوین از برق در حال تدوین از سوی وزارت نیرو است، گفت: مراکز استخراج بیت‌کوین می‌توانند پس از احداث نیروگاه برق مستقل از شبکه برق از انرژی استفاده کنند.

به گزارش می متالز، مصطفی رجبی مشهدی در خصوص راهکار وزارت نیرو برای تامین برق مراکز استخراج بیت‌کوین گفت: وزارت نیرو دو راهکار برای تامین برق مراکز استخراج بیت‌کوین پیشنهاد دارد که این مراکز می‌توانند برق مورد نیاز خود را به قیمت ریالی برق صادراتی از شبکه سراسری تحویل بگیرند. روش دوم این است که این مراکز برق مورد نیاز خود را از طریق احداث نیروگاه‌های جدید تامین کنند که البته لزوما احداث نیروگا‌ه‌های بزرگ مدنظر نیست.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه این مراکز می‌توانند به احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و حتی تجدیدپذیر اقدام و از برق آن برای استخراج بیت‌کوین استفاده کنند، اظهار کرد: این نیروگاه‌ها می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق اقدام به تولید کنند و نرخ سوخت آنها نیز با ۷ دهم درصد گاز صادراتی محاسبه شود، بنابراین این مراکز می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق به استفاده از انرژی، سپس استخراج بیت‌کوین اقدام کنند.

وی گفت: مراکز استخراج رمزارزها در ساعات پیک مصرف که زمان بحرانی تامین برق در کشور است نمی‌توانند از شبکه سراسری برق استفاده کنند؛ بر این اساس نصب کنتورهای هوشمند برای این مراکز در برنامه قرار گرفته و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه به مراکز تولید بیت‌کوین صورت خواهد گرفت.  وی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه استخراج بیت‌کوین از سوی معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: بر این اساس مقرر شده است تا مراکز استخراج رمزارزها با رسمیت یافتن این کسب‌و‌کار و اخذ مجوز از وزارت صمت بتوانند فعالیت خود را شروع کنند. رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو در حال تدوین مقررات و دستورالعمل‌ها برای شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق است تا یک رفتار مشابه با این مراکز داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که به هر حال استخراج‌کنندگان ارز نسبت به  تعرفه‌ برق صادراتی اعتراض دارند اظهار کرد: قیمت صادرات برق قرار است توسط وزارت نیرو محاسبه شود و در حال بررسی این موضوع هستیم تا شرایط دقیق‌تری برای ماینرها واستخراج‌کنندگان بیت‌کوین طراحی کنیم. به گفته وی انتظار می‌رود که تمامی کسانی که در این کسب‌و‌کار مشغول به فعالیت هستند، هرچه زودتر برای دریافت مجوز اتصال به شبکه، به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق مراجعه کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با افزایش توان نیروگاهی کشور؛

ظرفیت تولید برق حرارتی کشور به مرز ۹ هزار مگاوات رسید

می متالز - با احتساب افزایش ظرفیت ۵ هزار و ۸۴۵ مگاواتی در دولت یازدهم و همچنین افزایش ۳ هزار و ۱۴۶ مگاواتی در دولت دوازدهم، ظرفیت تولید برق حرارتی در ۶ سال اخیر به مرز ۹۰۰۰ مگاوات افزایش یافت.
 

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

می متالز - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از پیگیری معاون اجرایی رئیس‌جمهور درخصوص موضوعات مرتبط با فرو نشست خبر داد.
 

نکاتی درباره مصوبه دولت برای رمزارزها

می متالز - تصویب‌نامه مورخ ۶/ ۵/ ۱۳۹۸ هیات محترم وزیران در مورد مجاز دانستن استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) درمجموع مثبت است و با توجه به جو ساختگی و بگیر و ببندی که وزارت نیرو به نیروی انتظامی، دادستانی‌ها و مردم تحمیل کرد، ابلاغ آن برای توقف و بی‌اثرشدن آن ضروری بود.
 

اقدامات ایران و افغانستان برای تبدیل شدن به‌هاب انرژی

می متالز - وزیر نیرو با اشاره به سفر این هفته مدیران ارشد صنعت برق کشورمان به افغانستان گفت: در این سفر توافقات خوبی در زمینه برق‌رسانی به ساکنان مناطق مرزی حاصل شده است.
 معاون وزیر نیرو مطرح کرد؛

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امری مهم در تسریع تجارت برق

می متالز - حائری گفت: یادداشت تفاهم ایران و افغانستان شرایط را برای ارتباط الکتریکی و تجارت برق تسریع می‌کند.
 وزیر نیرو مطرح کرد؛

همکاری‌های ایران و افغانستان در بالاترین سطوح/برق‌رسانی به ساکنان مناطق مرزی افغانستان

می متالز - اردکانیان گفت: توافقات خوبی در زمینه برق‌رسانی به ساکنین مناطق مرزی افغانستان با افزایش میزان صادرات، حاصل شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما